среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Хомен: Апсолутно нема владе са СНС
Хроника

Слободан Хомен: Апсолутно нема владе са СНС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. април 2012.

 Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен каже у интервјуу за Курир да је врло задовољан резултатима недавне посете Мадриду, јер се делегација Министарства правде и правосуђа вратила са информацијама које указују да ће Лука Бојовић и остали ухапшени бити изручени Србији по убрзаној процедури. Напомиње да са напредњацима неће правити владу и истиче своје разлоге зашто тако мисли.

- Апсолутно нема владе са СНС! Напредњаци се у кампањи представљају као људи који се боре против корупције, али не смете заборавити да се у коалицији с Томиславом Николићем налази и Веља Илић, чији су кадрови оптужени за корупцију и којима је суђење у току, контроверзни бизнисмени, као и чланови породице Богољуба Карића, који је у бекству и против кога је отпочет поступак одузимања имовине. Таква интересна коалиција сигурно не може да спроведе борбу против криминала и корупције.

♦ Колико ће Тадићева кандидатура побољшати изборни резултат ДС на парламентарним изборима?

- Председник Тадић је, доносећи одлуку да скрати мандат, имао у виду пре свега оно што је најбоље за државу, а то је смањење трошкова и неопходност да се у време економске кризе, у што краћем року, конституишу сви органи власти како би земља што пре кренула напред. Замислите да будемо целе године у кампањи, то би успорило наш пут ка ЕУ и економском опоравку. Верујем да је грађанима већ досадила интензивна изборна кампања, а како би се тек осећали кад би трајала још седам, осам месеци? Сигурно је да је председник Тадић, за разлику од осталих политичара, једини државник на српској политичкој сцени, покретач борбе против организованог криминала и кључни фактор у освајању статуса кандидата за чланство у ЕУ. Ако ме питате да ли ће његова кандидатура за председника помоћи ДС, ја вас питам да ли мислите да постоји иједан грађанин Србије који не зна да је председник Тадић и лидер ДС?

 Недавно сте били у посети шпанским колегама и том приликом сте изјавили да је Шпанија спремна да заједно с нашим институцијама истражи имовину коју су криминалци стекли у бекству и одузме је.

- Према неким проценама, ради се о имовини вредној више десетина милиона евра. Сведоци смо да је одмах након хапшења код одбеглих „земунаца“ пронађена велика количина новца, па је јасно да треба истражити којим су се све пословима они бавили по Шпанији и шта од имовине поседују. Такође, постоји сумња да и Дарко Шарић и чланови његовог клана имају некретнине у Шпанији, као и Слободан Радуловић.

 Влада Краљевине Шпаније донела је одлуку о почетку поступка изручења. Је ли било проблема с претходном владом у Шпанији?

- Из Србије је још 2010. отишла информација да се Лука Бојовић крије у Шпанији. Мислим да тада надлежни органи у Шпанији нису схватали озбиљност организоване групе коју су они предводили. Убиство Јуришића је показало да је ово једна од најсвирепијих криминалних група, а то је привукло и велику пажњу шпанске јавности, и управо због тога очекујем да ће надлежни органи брзо донети одлуку о изручењу.

 Са шпанском владом ће бити потписан споразум о одузимању имовине стечене криминалом. Коме ће припасти одузета имовина српских криминалаца?

- Закон о одузимању имовине стечене криминалом показао се као једна од најмоћнијих алатки у борби против организованог криминала. До сада смо одузели имовину у вредности од преко 350 милиона евра. Криминалци су покушали да крвави новац сакрију куповином предузећа, земљишта, вила... Поред покушаја прања новца у Србији, они су постали и власници велике имовине по целом свету. Једна од најинтересантнијих дестинација српским криминалцима била је и Шпанија, и због тога смо са шпанским министарством правде постигли договор о неопходности закључивања уговора о одузимању имовине у иностранству. Уобичајена европска пракса је да се имовина пронађена на територији друге државе дели на једнаке делове између земаља уговорница. Према томе, половина ће припасти Србији, као земљи из које долази криминалац, а половина Шпанији, где се имовина налази.

 Јесте ли ви задовољни сарадњом полиције и правосуђа у овој влади, имајући у виду да је на челу полиције био председник СПС Ивица Дачић?

- Задовољан сам, мада мислим да увек може боље. Координираним радом више државних органа, чији челници чине Савет за националну безбедност, постигли смо велики успех у борби против организованог криминала, хапшењем Луке Бојовића завршена је прича о „земунском клану“, разбијене су 24 организоване криминалне групе, изречено је више стотина година затворских казни, одузето им је на стотине кућа и станова, предузећа, машина, много хектара... Уверен сам да грађани и те како цене резултате овог рада.

 Зашто?

- Зато што организовани криминал разједа свако друштво, дилери дроге трују омладину, радници губе посао због превара у приватизацији, а поједине групе, као што је нпр. јавности позната Шарићева група, кад дођу до одређеног нивоа богатства и моћи, практично почињу да утичу на догађања у друштву и управљање државом. Сада више нема није криминалне групе која има могућност да утиче на политичка догађања. Заправо, Србија је држава без шефа мафије. Најмоћнији су у затвору, док је неколицина у бекству, али, без обзира на то на ком су континенту, уверен сам да неће моћи још дуго да се скривају. Такође, грађани Србије имају конкретну корист од одузимања имовине криминалцима јер знатан део одузете имовине одлази у хуманитарне сврхе, за потребе социјално најугроженијих категорија становништва. Следећи задатак нам је борба против корупције, грађани то очекују од нас.

- Како коментаришете то што се муфтија Муамер Зукорлић кандидовао на изборима?

- У претходних 12 година у Србији су демократске институције значајно ојачале. Избори се одржавају у складу са Уставом и законом, не постоји ниједна политичка партија која оспорава чињеницу да се у Србији избори одржавају на поштен начин. Али, очигледно да је потребно да наше друштво још сазри, јер кандидатура верских поглавара на изборима није уобичајена за демократска и цивилизована друштва. У том контексту и доживљавам његову кандидатуру. Мислим да је врло неозбиљно да се верски поглавари кандидују на изборима. У Србији је црква одвојена од државе, и ако то важи за СПЦ, онда мора да важи и за све друге. Овај потез не користи ни њему ни онима који мисле да гласају за њега.

Марија Кордић

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер