четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Војводине усвојила измењен предлог Статута
Хроника

Скупштина Војводине усвојила измењен предлог Статута

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. новембар 2009.

Посланици Скупштине Војводине усвојили су правно-техничко усаглашавање Предлога статута са Предлогом закона о утврђивању надлежности Покрајине, које је по хитном поступком предложило Извршно веће Војводине.

О корекцији предлога статута, усвојеног 14. октобра прошле године, гласало је 105 посланика - за је било 84, против 20, а један посланик није гласао.

Став Извршног већа образложио је покрајински секретар за националне мањине, управу и прописе Тамаш Корхец, а у расправи су учествовали председници посланичких група и њихови заменици, осим посланика ЛСВ и СНС који су раније напустили седницу.

Вечерас усвојену коначну верзију предлога статута ће саставити Одбор Скупштине Војводине за прописе и упутити Скупштини Србије на давање сагласности.

Према најави председнице Скупштине Србије Славице Ђукић-Дејановић текућа седница републичког парламента могла би бити прекинута како би се започела нова на којој би био разматран Предлог статута и закона о преносу надлежности Покрајине.

Дејановићева је најавила да би Статут и Закон о преносу надлежности могли бити усвојени крајем овог месеца.

Председница српског парламента је оценила да је питање Статута Војводине "пар екселанс политичко питање", због чега би даље одлагање његовог усвајања у републичком парламенту, посебно када је Социјалистичка партија Србије постигла политички договор унутар владајуће коалиције, само отворило простор "да се неки баве политиком ради политике, а не ради грађана".

Председник Извршног већа Бојан Пајтић очекује да ће статут Војводине и Закон о надлежностима покрајине добити снажну подршку и у Скупштини Србије.

Пајтић је, по завршетку седнице покрајинског парламента, подсетио да је више од две трећине посланика прихватило закључак о усаглашавању Предлога статута са Предлогом закона о надлежностима.

"Тиме су се представници огромне већине грађана Војводине определили за даљи процес децентрализације и регионализације друштва", рекао је Пајтић и додао да су ти процеси предуслови за бржи економски развој, бржу, јефтину и ефикаснију администрацију не само у Војводини већ у читавој Србији.

Он је додао да су децентрализација и регионализација не само предуслов модернизације друштва него и основне тековине модерне цивилизације и основне тековине модерне Европе.

У том смислу јасно ће се разграничити оне странке које се искрено залазу за европске интеграције, а које не, казао је Пајтић.

Расправа по хитном поступку о изменама Предлога статута уследила је одмах по усвајању извештаја о буџету.

Посланици Скупштине Војводине су са 70 гласова за и 20 против, после готово седам часова расправе, пауза и више прекида, прихватили извештај о извршењу покрајинског буџета за првих девет месеци ове године.

У тих девет месеци покрајински буџет остварио је приход од 51 милијарду динара, што је 82 одсто од планиране 61 милијарде, а на расходовној страни је 36 милијарди, или 63 одсто планираног.

Први пут, седницу је прекинуо председник Скупштине Шандор Егереши када је прогласио паузу у раду у трајању од готово сат и по, иако расправа о првој тачки дневног реда, посвећеној приходима и расходима у буџету у првих девет месеци ове године, није била окончана.

Седница Скупштине Војводине други пут је прекинута, пошто је председавајући Синиша Лазић наложио паузу од петнаестак минута како би окончао вербални дуел посланика ДС и СРС.

Посланик ДС-а и председник Општине Бач Томислав Богуновић замолио је, наиме, колеге из Српске радикалне странке да на седници не помињу име бившег градоначелника Зрењанина Горана Кнежевића, недавно пуштеног из затвора да се брани са слободе, јер није присутан.

Богуновић је такође затражио да посланик радикала Саша Сантовац, који је и поменуо свог суграђанина Кнежевића, напусти дворану.

Шеф посланичке групе СРС-а Милорад Мирчић рекао је "да има правде у затвору би био он (Богуновић), а не Кнежевић".

Мирчић је позвао посланика из Бача да се напољу, ако треба, обрачунају и физички.

Посланици Српске напредне странке (СНС) напустили су седницу незадовољни тиме што је у 18 сати прекинут директан ТВ пренос седнице.

Председник посланичке групе те странке Игор Мировић је у образложењу навео да је прекидом преноса повређен пословник о раду скупштине Војводине и да у таквим условима нема смисла да посланици СНС и даље учествују у раду седнице.

Председници посланичких група Српске радикалне странке и Демократске странке Србије Милорад Мирчић и Борко Илић затражили су да се седница поново прекине и да се председници свих посланичких група договоре о евентуалном ТВ преносу.

Председавајући Синиша Лазић, потпредседник Скупштине из ДС-а, је обавестио посланике да се седница снима и да ће снимак бити емитован одложено.

Салу су раније напустили делегати Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ), упркос томе што је Влада Србије прихватила све њихове амандмане везане за Предлог закона о утврђивању надлежности Војводине.

Посланици ЛСВ су, наиме, испоштовали одлуку свог Главног одбора да о статуту не треба расправљати два пута.

Шеф посланичке групе ЛСВ Бранислав Богарошки објаснио је да је њихово напуштање скупштине принципијелан став јер је, како је рекао, још пре годину дана Предлог статута усвојен и такав акт је добар и довољан грађанима Војводине.

"Ми не желимо да прихватимо да будемо ђаци понављачи и сматрамо да ће новом расправом о Предлогу статута бити понижени и скупштина и грађани који су је бирали", рекао је Богарошки.

Богарошки је напоменуо да, иако је ЛСВ прихватила да измене предлога статута буду минималне, напуштање скупштине је принципијелно питање.

Високи руководиоци Демократске странке Србије и неколико десетина чланова ДСС-а и грађана протестовали су испред Извршног већа и Скупштине Војводине у Новом Саду поводом усвајања Предлога покрајинског статута.

"Долазимо данас да укажемо јавности и владајућој гарнитури да нама не треба прављење од Војводине банана држава. Хтели би да поручимо Социјалистичкој партији Србије да их тада чека јогурт и револуција", рекао је Александар Жорић из Омладине ДСС-а.

Милорад Мирчић из Српске радикалне странке рекао је да је битно да та странка критикује све ове намере и да укаже јавности каква је реална опасност. "Фактички ово је почетак федерализације Србије и ту је мање битно како ће ко да се понаша", истакао је Мирчић.

Српска напредна странка оценила је да би усвајање "противуставног" Статута и Закона о утврђивању надлежности Војводине представљао удар без преседана на државно јединство Србије, њен правни поредак, институције, и равноправност грађана.

СНС је у саопштењу навела 10 разлога због чега су Предлог закона о утврђивању надлежности и Статут Војводине противни интересима државе и грађана Србије.

Председник СПС-а Ивица Дачић задовољан је зато што је Извршно веће Војводине прихватило амандмане његове партије на Предлог закључака о правно техничком усаглашавању предлога Статута и Предлога закона о надлежностима.

Дачић је прецизирао да СПС сматра да Војводина не може да се дефинише у Статуту као део средње Европе, већ само као аутономна покрајина грађанки и грађана који у њој живе и као неодвојиви део Републике Србије.

Такође, СПС сматра да Војводина може да оснива представништва у регионима Европе и у Бриселу уз сагласност Владе Србије, рекао је Дачић и додао да је СПС поднео амандман којим се прецизира да Војводина не може да склапа међудржавне уговоре, већ само међурегионалне споразуме.

Нови Сад не може да се дефинише као главни град, већ главни административни центар Војводине.

Према његовим речима, циљ ових амандмана јесте да се Статут и Предлог закона о надлежностима ускладе са Уставом Србије, као и да се избегне да Војводина добије било какав атрибут државности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер