Početna strana > Hronika > Skupština Vojvodine ukinula blanko ostavke
Hronika

Skupština Vojvodine ukinula blanko ostavke

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. januar 2012.

NOVI SAD - Skupština Vojvodine usvojila je danas, većinom glasova, izmene izbornih propisa prema kojima će poslanik raspolagati svojim mandatom, što praktično znači da više neće biti moguće blanko ostavke.

Prema izmenjenoj Odluci o izboru poslanika Skupštine Vojvodine, posle predstojećih izbora poslanički mandati biće raspoređivani po unapred utvrđenom redosledu na izbornim listama a stranke neće moći da deponuju blanko ostavke, nego će ostavka poslanika važiti isključivo uz overu u sudu.

Mora se dopustiti puna sloboda poslaniku u toku mandata i "nije sporno da mandat pripada pojedincu, jer je to rešenje u skladu sa preporukama Evropske unije i dugogodišnja evropska praksa“, izjavio je koordinator vladajuće pokrajinske koalicije "Za evropsku Vojvodinu“ Dragoslav Petrović tokom današnje skupštinske rasprave.

"Značaj i opravdanost tog sistema raste sa porastom značaja procesa decentralizacije u Srbiji", ocenio je on i dodao da bi trebalo razmišljati i o tome da kombinovani sistem u određenoj formi bude prenet i na republički nivo.

Predstavnici opozicije u pokrajinskom parlamentu protive se predlogu izmena odluke o izboru poslanika a posebno aktuelnom izbornom sistemu u pokrajini.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić izjavio je da predlog kojim se poslanički mandat poverava isključivo poslaniku, predstavlja "deo završne faze u demontaži državnih institucija".

"Isključivanje stranaka iz političkog života, tako što se izborima završava njihova politička misija, može da izazove nesagledive posledice", ocenio je Mirčić u izjavi novinarima i dodao da bi ubuduće parlament mogao da postane "berza na kojoj se trguje mandatima".

U ime poslaničke grupe "Napred Srbijo" Igor Mirović je napomenuo da predlog kojim se mandat poverava poslanicima u suštini pojačava odgovornost političkih stranaka, jer ih tera na jačanje odgovornosti u procesu predlaganja kandidata.

Napominjući da ne vidi ništa loše u tome da poslanik bude slobodan u raspolaganju svojim mandatom, Mirović je dodao da su naprednjaci ipak protiv tog predloga vladajuće koalicije jer su opozicija u skupštini ali, što je bitnije, zalažu se za izmenu izbornog sistema tako da bude uveden čisto proporcionalni sistem.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Borko Ilić je u raspravi istakao da je mešoviti izborni sistem u pokrajini loš i da "da ne odslikava volju građana Vojvodine a stvoren je tako da bi pojedine partije na vlasti imale direktnu prednost u izborima, formiranjem odgovarajućih izbornih jedinica".

Izmenama izbornih propisa u pokrajini predviđeno je i da na izbornim listama stranaka i koalicija bude najmanje trećina žena.

Od 96 prisutnih poslanika za izmene izbornih propisa glasalo je njih 73, protiv tog predloga je bilo njih 19 a četvoro nije glasalo.

(Tanjug)