Početna strana > Hronika > Skupština Srbije usvojila Deklaraciju o Srebrenici
Hronika

Skupština Srbije usvojila Deklaraciju o Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. mart 2010.

Skupština Srbije usvojila je Deklaraciju o Srebrenici. Od 149 prisutnih poslanika, za Deklaraciju se izjasnilo 127 poslanika, 21 je bio protiv, a jedan se uzdržao od glasanja.

Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) i Liberalno demokratske stranke (LDP) nisu učestvovali u glasanju. Deklaraciju su podržale poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju", G17 plus, Socijalistička partija Srbije - Jedinstvana Srbija, Partije ujedinjenih penzionera Srbije (SPS-JS-PUPS) i manjine.

Protiv su bili poslanici Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS). Poslanici Srpske napredne stranke (SNS) napustili su salu pre glasanja, kada je odbijen predlog šefa poslaničke grupe DSS Miloša Aligrudića da poslanici glasaju prozivkom.

U Deklaraciji, Skupština Srbije poziva sve nekadašnje sukobljene strane u Bosni i Hercegovini i drugim državama bivše Jugoslavije da nastave proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, da učinjeni zločini više nikada ne bi bili ponovljeni.

Skupština Srbije izražava očekivanje da će i najviši organi drugih država s teritorije bivše Jugoslavije na ovaj način osuditi zločine izvršene protiv pripadnika srpskog naroda, kao i da će uputiti izvinjenje i izraziti saučešće porodicama srpskih žrtava, nevedeno je u Deklaraciji.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović najavila je da će u četvrtak 1. aprila, biti održane konsultacije u vezi sa deklaracijom o osudi zločina počinjenih nad Srbima na prostorima bivše Jugoslavije.

Organizacija srpskih udruženja porodica nestalih u bivšoj Jugoslaviji traži objašnjenje zbog čega se, usvajanjem posebne deklaracije o Srebrenici, jedne žrtve odvajaju od drugih, i da li se težina zločina meri samo brojkama.

"Ako je i po brojkama, zar oko 47 hiljada stradalih Srba, od Slovenije do Kosova i Metohije, ne zaslužuje sličnu deklaraciju", pita Organizacija srpskih udruženja porodica nestalih u bivšoj SFRJ, navodeći da im nije namera da osporavaju i omalovažavaju bilo čije žrtve.

Tokom sednice, pripadnici Kontradiverzione jedinice policije pregledali su teren i proverili sve parkirane automobile ispred Doma Narodne skupštine i utvrdili da je dojava o podmetnutoj bombi bila lažna,

"Večeras je nepoznata osoba uputila telefonom dojavu da je podmetnuta bomba ispred Doma Narodne skupštine, ali je proverom utvrđeno da je dojava lažna", rekao je Tanjugu direktor policije Milorad Veljović.

(RTS)