Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović u Skupštini Srbije: Nije nam potrebno ministarstvo za evropske integracije; Naprosto nije moguće ići ka EU i braniti suverenitet na KiM
Hronika

Đorđe Vukadinović u Skupštini Srbije: Nije nam potrebno ministarstvo za evropske integracije; Naprosto nije moguće ići ka EU i braniti suverenitet na KiM

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. jun 2017.

Poslanici Skupštine Srbije tokom prepodneva najčešće su raspravljali o tome da li je Srbiji potrebno ministarstvo za evropske integracije ili ne, a na kratko je bila određena pauza jer se govorilo mimo dnevnog reda.

Poslanici iz poslaničkog kluba "Nova Srbija - Za spas Srbije" i Demokratske stranke Srbije smatraju da to ministarstvo nije potrebno, a postavili su pitanje i zbog čega nije izmenama Zakona o ministarstvima predloženo ponovo uvođenje ministarstva za Kosovo i Metohiju.

Đorđe Vukadinović iz poslaničkog kluba "Nova Srbije - Za spas Srbije" rekao je da ne treba da se Kancelarija za evropske integracije podiže na nivo ministarstva i naveo da ne veruje da je moguće ići ka EU i braniti Kosovo i Metohiju.

- Imamo gomilu izjava važnih evropskih čelnika koji kažu da na kraju puta Srbija mora priznati Kosovo. To nije rekao neki avanturista to su rekli važni čelnici EU. Dakle prosto nije moguće ići ka EU i braniti Kosovo - kazao je Vukadinović.

"Ulazak u EU ne zavisi od toga da li imamo Ministarstvo za evropske integracije. Ako neće da nas prime neće nam pomoći ni tri ministarstva za evrointegracije", konstatovao je Vukadinović.

Pročitajte VIŠE: Đorđe Vukadinović: Zaslugom naprednjačkog režima, države Srbije je na Kosovu i Metohiji danas mnogo manje nego pre 5 godina

Stav poslanika Vukadinovića je podržao i Milan Lapčević iz Demokratske stranke Srbije.

Lapčević je ukazao da su vodeće zemlje EU priznale Kosovo i da ne vidi razlog zašto Srbija želi da odnose sa EU podigne na viši nivo osnivanjem ministarstva, da se slaže sa predloženim amandmanom da se briše član kojim se predlaže uvođenje ministarstva nadležnog za evrointegracije navodeći da će na kraju putu evropskih integracija Srbija morati da prizna nezavisnost Kosova.

On je istakao i da nema logike da se formira ministarstvo za evropske integracije u trenutku kada je i Evropa sama suočena sa svojom neizvesnom budućnošću i apsolutno se ne zna kuda će ići, s obzirom na rast evroskepticizma i u zemljama članicama EU.

Poslanik Dosta je bilo Dušan Pavlović rekao je da tema evrointegracija podrazumeva vladavinu prava i svojinske odnose i da bi država trebalo da štiti privatnu svojinu građana pa je u sklopu toga podsetio na rušenje objekata u beogradskom naselju Savamala.

- Setićete se svi da je pre godinu dana jedan deo Beograda porušen usred noći i da za to nemamo nikakvo sudsko razrešenje iako je i bivši premijer rekao da je tako nešto nedopustivo i da mora da se sankcioniše. Ako se takav slučaj ponovi u Srbiji hoće li ministarstvo evrointegracija da štiti svojinska prava koje su sastavni deo procesa evropskih integracija - upitao je Pavlović.

Aleksandar Martinović: Za SNS Kosovo sastavni deo Srbije, nema potrebe za ministarstvom

Za Srpsku naprednu stranku (SNS) Kosovo i Metohija je sastavni deo Srbije i nema potrebe za postojanjem ministarstva koji bi se bavio tim delom teritorije Srbije, izjavio je danas šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović.

On je tokom rasprave o izmenama Zakona o ministarstvima odgovarajući na kritike dela opozicije zbog uvođenja ministarstva za evrointegracije, ali ne i ministarstva za Kosovo i Metohiju rekao da bi po toj logici trebalo da postoji onda i ministarstvo za Beograd, Mačvu ili Pomoravlje.

- Nama to ne pada na pamet, svako ministarstvo i ministar nadležan je za Kosovo i Metohiju u skladu sa Ustavom Srbije i zakonima i Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244. Da smo prihvatili vašu logiku i formirali ministarstvo za Kosovo i Metohiju onda bi priznali da to nije sastavni deo Srbije - rekao je Martinović.

On je naveo da je ministarstvo za Kosovo i Metohiju formirano 2007. godine, a ministar je bio Goran Bogdanović (tada poslanik Demokratske stranke, a sada Socijaldemokratske stranke) i dodao da je formirano "samo da bi se sprovela politička trgovina između DS i DSS".

Kako je rekao, u prvoj vladi tada lidera DSS-a Vojislava Koštunice u budžetu Srbije bilo je izdvojeno 400 miliona dinara za Kosovo, a danas se izdvaja više od pet milijardi dinara.

On je kazao da to pokazuje da je Srbija prisutna i da država funkcioniše na Kosovu u onoj meri u kojoj je to moguće u skladu sa Rezolucijom 1244.

Na te navode je reagovao bivši ministar, a sada poslanik Socijaldemokratske stranke Goran Bogdanović ističući da se stiče utisak iz Martinovićevog govora da se ranije nije brinulo o građanima na Kosovu i Metohiji, što nije tačno.

On je kazao da "nesreću Srba na KiM ne treba koristiti u dnevno političke svrhe" i istakao da se i tada i sada isplaćuju plate i vodi računa o Srbima na Kosovu.

Bogdanović je kazao i da je kao ministar radio u interesu građana Srbije i da ako je prekršio bilo koji zakon stoji na raspolagnju.

Poslanik SNS Vladimir Đukanović je povodom kritika da ne treba uvoditi ministarstvo za evropske integracije poslanicima DSS i "Nove Srbije-Za spas Srbije" rekao da su Srbiju oni uvukli u te integracije, a da bi danas odjednom hteli da izađu iz toga.

- Evropske integracije bile su strateški cilj svim premijera koje su oni birali i to je bio i deo njihovih ekspozea - rekao je Đukanović.

On je ukazao da bi za državu odustajenje od integracija bio problem, ističući da velik broj preduzeća iz EU posluje u Srbiji i zapošljava brojne radnike u Srbiji.

Đukanović je kazao i da će na kraju evrointegracija od Srbije verovatno biti traženo da priznaju Kosovo, ali da "oni ne moraju da budu ti koji će da iniciraju taj problem".

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović je u dva navrata pokušao da govori, ali mu je bilo uskraćeno jer je, po oceni predsedavajueg Veroljuba Arsića govorio mimo dnevnog reda, a ne o amandmanima, te je dobio dve opomene.

Obradović je na ponašanje Arsića ukazao predesednici parlamenta Maji Gojković, kada se vratila da predsedava, rekavši da je kažnjen samo zato što je naveo da se ministarstvo za evropske integarcije osniva zato što SNS duguje EU zbog dolaska na vlast, te da je formiranje tog resora dug koji SNS ima prema Briselu.

Posle toga predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković odredila je pauzu od pet minuta da bi se, kako je navela, vratili raspravi o amandmanima na predložene izmene zakona o ministarstvima.

Poslanik Srpskog pokreta obnove Aleksandar Jugović rekao je da je za SPO važno da dobije ministarstvo za evropske integracije i da će glasati za taj zakon jer žele da Srbija bude deo evropske porodice i zajedno sa zemljama poput Nemačke i Francuske brani svoje interese.

- Najbolji odnosi sa velikim silama daju nam mogućnost da budemo respektabilni faktor - rekao je Jugović.

Radoslav Milojičić: "Gume ću da ti izbušim Arsiću"

Poslaniku DS Radoslavu Milojičiću predsedavajući Miroljub Arasić izrekao dve opomene tokom skupštinske rasprave o izmenama Zakona o ministarstvima.

Nakon što je dobio opomene, Milojičić je Arsiću rekao da će mu "izbušti gume".

"Gume ću da ti izbušim Arsiću", rekao je Milojičić dobacujući sa mesta, pošto su mu izrečene opomene i nije mu dozvoljeno da reklamira povredu Poslovnika.

Arsić je zatim zatražio da u zapisnik uđe da mu Milojičić preti.

"Znači naneće materijalnu štetu, a ako se to desi, da znamo barem ko je iskazao nameru", rekao je Arsić.

Rasprava o amandmanima na Zakon o ministarstvima

Poslanici Skupštine Srbije počeli su razmatranje amandmana na izmene i dopune Zakona o ministarstvima kojima je predviđeno osnivanje dva nova resora, za zaštitu životne sredine i za evropske integracije.

Odbor za pravosuđe parlamentu je predložio amandman, kojim se precizira delokrug rada Ministarstva za zaštitu životne sredine. Predloženo je da delokrug rada budu i poslovi u vezi sa podrškom projektima u oblasti životne sredine za čiju realizaciju su Srbiji na raspolaganju sredstva iz pretpristupnih fondova EU, donacije i drugi oblici razvojne pomoći. 

Na taj zakon poslanici su predložili 132 amandmana, ali odbor nije prihvatio nijedan.

Predlagač zakona je poslanik Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović, a zahtev za vanredno zasedanje sa tom tačkom dnevnog reda potpisala su 152 poslanika vladajuće koalicije.

Skupština Srbije je u subotu, 24. juna, završila načelnu raspravu, a krajni rok da nova Vlada bude izbarana ističe u ponoć 30. juna. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je za mandatara Vlade predložio dosadašnju ministarku državne uprave i lokalne samouprave Anu Brnabić.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner