понедељак, 07. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Након одлагања због недостатка кворума, почела седница са једном тачком дневног реда - измене Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана експлоатације бора и литијума
Хроника

Скупштина Србије: Након одлагања због недостатка кворума, почела седница са једном тачком дневног реда - измене Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана експлоатације бора и литијума

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. октобар 2024.

Редовно јесење заседање Скупштине Србије почело је данас, а на дневном реду прве седнице је предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којим се тражи забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде руде бора и литијума. Седница је требало да почне у 10 сати, али је убацивањем картица утврђено да нема кворума, јер није био присутан довољан број посланика у сали. Седница је почела тек у 11.10 сати, када је председница парламента Ана Брнабић "замолила посланике СНС да обезбеде кворум".

Закон је потписало 86 посланика Еколошког устанка, групе Народни покрет Србије-Ново лице Србије, групе Ми снага народа – проф. др Бранимир Несторовић, колиције НАДА, МИ – Глас из народа, Србија центар, Демократске странке, Зелено-левог фронта, Странке слободе и правде, Покрета слободних грађана и самостални посланици Ана Орег, Шаип Камбери и Ахмендин Шкријељ.

У предлогу се наводи да се не могу продужити одобрења за извођење примењених геолошких истраживања литијума и бора, која су важећа на дан ступања измењеног закона. Како се наводи у образложењу, руда која би се вадила – јадарит, након уситњавања третирала би се концентрованом сумпорном киселином на температури од 250 степени, што уједно чини и најризичнији део у поступку експлоаације литијума из јадарита, јер је неопходно обезбедити велику количину воде и енергије.

Наводи се да ће пара агресивних киселина које ће се користити за екстракцију литијума и његово превођење у литијум карбонат отпаравати у атмосферу и нагризати зелени покривач, а такође и плућа и кожу људи и животиња.

Предлагачи указују и да домет утицаја на загађење ваздуха може бити и виши од десетина километара у зависности од ветра којим ће се разносити опасне материје. Истиче се да не постоје информације о томе како ће се поступати са отпадним рудничким водама пре него што се упусте у реку Јадар, а да ће се услед изливања реке, загађене воде из Јадра изливати и у плодна поља и расејавати отрове на пољопривредно земљиште.

„Усвајањем предложених измена Закона избећи ће се последице по угрожавање животе средине, угрожавање здравља људи и биљног и животињског света, а који би последично утицала на социјална, економска и демографска питања“, наводи се у анализи ефеката закона.

Седница је требало да буде одржана 30. септембра, током ванредног заседања, али се то није догодило, па је председница Скупштине Ана Бранабић закон ставила на дневни ред редовног заседања. Власт је оптуживала опозицију да је „појела“ време како закон не би био на дневном реду, док је опозиција наводила да су посланици власти причали на седници три пута више од њих.

Опозиција се у петак састала са мештанима Гоњих Недељица, обишла локације на којима се планира рудник литијума и према речима појединих посланика добила одобрење да заступа њихове интересе на седници која почиње у понедељак.

11:32 Усвојена прва тачка дневног реда

Усвојена је прва предложена тачка дневног реда, што је предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима.

„За“ је гласало 220 народних посланика, није гласало три, а уздржаних није било.

11:30 Лазовић пита - где је народна иницијатива о литијуму

Посланик ЗЛФ Радомир Лазовић упитао је где је нестала народна иницијатива о забрани ископавања литијума од пре две године.

"У мају 2022. прикупљено је 38.000 оверених потписа подршке за забрану ископавања литијума. Ово није онлајн петиција, ради се о томе да је ово званичан законски механизам. Требало је те потписе прикупити, платити оверу. Ово је озбиљан напор и труд како би се грађани обратили Народној скупштини. Неко је украо са писарнице ту народну иницијативу", казао је Лазовић.

11:16 Поново се утврђивао кворум, пријавили се посланици СНС

Нешто после 11 сати, посланици су се поново пријављивали како би се утврдио кворум.

Ана Брнабић "замолила је посланике СНС да дозволе кворум".

Потом је утврђено да је у сали присутан довољан број посланика за кворум.

11:06 "Раде у договору с властима"

Народни посланик из посланичке групе "Ми глас из народа" Бранко Павловић оптужио је опозиционе посланике који су потписали предлог закона о забрани ископавања литијума, а нису били данас на почетку седнице, да раде у договору са властима.

Он је новинарима у Дому Народне скупштине Србије рекао да је на почетку седнице у скупштинској сали било 67 опозиционих посланика, тако да их није било ни 84 колико би било довољно за ванредну седницу, док је за почетак редовне потребно 126 присутних.

"Ко од опозиционих посланика није био у сали тај сарађује с властима" рекао је Павловић и напоменуо да су посланици власти били у сали али да нису убацили картице у систем.

Он је позвао новинаре да помогну да се утврди ко није био у скупштинској сали, а ако то не успеју, обећао да ће до краја дана он објавити те податке.

11:04 Јованов (СНС): Даћемо кворум за почетак седнице, опозиција незаинтересована

Шеф посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Србије Миленко Јованов рекао је да ће владајућа већина дати кворум за почетак данашње седнице, али да су одлагањем желели да покажу колико опозицији није стало до разговора о литијуму.

"Ми смо желели да покажемо колико је опозицији заиста стало до седнице, да их је било 86 седница би почела, али њих није било ни близу", рекао је Јованов и нагласио да је кворум за почетак седнице 126 посланика и да би опозиција то морала да зна.

Јованов је у скупштини на конференцији за новинаре додао да "пошто су из опозиције незаинтересовани и неспособни да се организују", владајућа већина ће им помоћи да седница почне, а онда ће, како је рекао, у расправи јавност моћи да чује и "друге неозбиљности и неистине" у предлогу закона о изменама и допунама закона о рударству и геолошким истраживањима.

10:59 Лазовић: Опозиција је била у сали, посланици СНС одбили да пријаве да су присутни

Посланик Зелено-левог фронта (ЗЛФ) Радомир Лазовић оценио је одлагање почетка данашње седнице Скупштине Србије о предлогу закона о забрани ископавања литијума, као "манипулацију власти у циљу да до расправе уопште не дође".

Лазовић је агенцији Бета рекао да су посланици опозиције који су предложили тај закон били у сали у 10 часова, кад је био заказан почетак седнице, али да су посланици СНС одбили да се пријаве да су присутни.

10:06 Седница није почела, нема кворума

У 10 сати је требало да почне седница на чијем је дневном реду предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима.

Пре почетка седнице изведена је химна.

На седници је присутно 67 посланика, што значи да нема кворум, констатовала је Ана Брнабић и одложила почетак за 11.10 сати.

09:19 Какве измене тражи опозиција?

Опозиција која је предложила измену тражи да се у Закон о рударству дода Члан 4а, који сада не постоји, а који би гласио:

Забрањују се примењена геолошка истраживања, експлоатација и прерада руде бора и литијума. Забрана из Става 1 овог члана примењује се од дана ступања на снагу овог закона. Одобрења за извођење примењених геолошких истраживања руде литијума и бора, која су важећа на дан ступања на снагу овог закона, не могу се продужити“.

Пред посланицима Скупштине Србије је једна тачка дневног реда - Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, који је поднело 86 народних посланика у Народној скупштини Републике Србије. Седница почиње у 10 часова.

Скупштина Србије започиње прву седницу редовног јесењег заседања, на којој би требало да се разматрају измене Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума. Председница парламента Ана Брнабић рекла је јуче за РТС да је све спремно за седницу и да је то важна тема за грађане који су уплашени, наводећи да је Предлог закона непоткован и да га је требало вратити на дораду.

Ово је други покушај да се одржи седница о ископавању литијума. Пре више од недељу дана било је најављено да ће се о овој тачки расправљати по завршетку расправе о ребалансу буџета.

Међутим, иако је било најављено да ће седница о литијуму почети прошлог понедељка, она није одржана, будући да није било времена јер је ванредно заседање на коме је главна тачка био ребаланс буџета, морало да буде завршено у току дана.

Брнабићева је нову седницу сазвала у првим минутима после поноћи, након што су се стекли законски услови

Опозициони посланици, као и самостални, њих 86, су иницијативу за одржавање седнице поднели 10. септембра.

Предлог за измену Закона о рударству потписали су посланици из посланичких група Еколошког устанка, Народног покрета Србије, Ми снага народа - проф. др Брнимир Несторовић, колиције НАДА, Ми - Глас из народа, Србија центар, Демократске странке, Зелено-левог фронта, Странке слободе и правде, Покрета слободних грађана, као и самостални посланици.

Истог дана када је стигао предлог, председница парламента Ана Брнабић најавила да ће предлог ставити на дневни ред, у складу са законским роковима.

"Лично, једва чекам ову седницу, да видимо заиста ко је за шта одговоран у овој земљи, што се тиче овог пројекта у последње 23 године", рекла је тада Брнабић на конференцији за новинаре.

Предлагачи закона су тражили да се измене и допуне закона донесу по хитном поступку, а за представника предлагача одређена је посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић.

У Предлогу измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима, између осталог, у члану 4а, тражи се забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде бора и литијума.

Председник Србије Александар Вучић рекао је у петак да неће присуствовати седници Скупштине Србије о литијуму, јер је опозиција инсистирала да он не присуствује.

Премијер Србије Милош Вучевић рекао је раније да је спреман да дође на седницу, ако председница Скупштине одреди да је Влада позвана да учествује у расправи.

(Н1, РТС)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер