Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Poslanici razmatrali set zakona iz oblasti energetike i rudarstva; Zorana Mihajlović: Niko još ne zna kako će izgledati tehnologije eksploatacije jadarita, biće čiste i zdrave - inače se neće raditi
Hronika

Skupština Srbije: Poslanici razmatrali set zakona iz oblasti energetike i rudarstva; Zorana Mihajlović: Niko još ne zna kako će izgledati tehnologije eksploatacije jadarita, biće čiste i zdrave - inače se neće raditi

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. april 2021.

Poslanici Skupštine Srbije danas su razmatrali set zakona iz oblasti energetike i rudarstva. Resorna ministarka Zorana Mihajlović rekla je da predloženi zakoni predstavlja u iskorak koji će omogućiti zelene investicije i zelenu energetiku. Povodom projekta “Jadar” Mihajilović je pozvala građane  da veruju svojoj državi “koja neće doneti nijednu odluku koja bi bila štetna po njihovo zdravlje”. S druge strane, pojedine nevladine organizacije zatražile su povlačenje Predloga izmena Zakona o rudarstvu iz procedure, ocenjujući da predložena zakonska rešenja pružaju još veća prava privatnim rudarskim kompanijama da vrše istraživanja nekontrolisano i bez procene uticaja na životnu sredinu.

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da se o projektu “Jadar“,  vode razne debate, da neki govore kako će nestati život u tom delu Srbije, a da niko još ne zna kako će izgledati tehnologije eksploatacije jadarita.

„Biće čiste, biće zdrave, inače se neće raditi. To je glavna poruka i nešto o čemu ja stalno govorim“, rekla je Mihajlović u Skupštini Srbije, tokom razmatranja seta zakona iz oblasti energetike i rudarstva.

Mihajlović je istakla da je sve ono što pričaju predstavnici nekih pokreta, organizacija i "takozvani nezavisni stručnjaci nešto što su možda negde čuli ranije, jer još ne postoji nijedan dokument koji jasno kaže kako će izgledati tehnologija eksploatacije jadarita i proizvodnje litijuma, pošto još nisu završene studije“.

Mihajlović je ocenila da predstavnici tih organizacija zastrašuju javnost.

„Zastrašuju ljude da će nestati vode iz Drine, da će se potpuno uništiti Jadar, da neće biti apsolutno ničega, da će doći do taloženja, slaganja celog područja u Mačvi, u stvari nestaće život“, rekla je Mihajlović.

Ona je dodala da će odluke o daljim koracima biti donete tek kada budu urađene studije koje će pokazati kako će se istražiti ili eksploatisati jadarit, odnosno litijum, kao i studije o zaštiti životne sredine.

Ministarka je istakla da neće nestati život u Jadru zato što je Srbija država koja ima svoje zakone i radi u skladu sa njima.

Zorana Mihajlović: Niko još ne zna kako će izgledati tehnologije eksploatacije jadarita. Biće čiste, biće zdrave, inače se neće raditi

Kritike na najavljene izmene zakona

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović ranije je izjavila da će donošenje novog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima omogućiti da se konačno na jedan domaćinski način upravlja mineralnim resursima Srbije.

Ona je dodala da novim zakonom Ministarstvo želi da stvori uslove da Srbija dobije moderan i mnogo uspešniji rudarski sektor, koji će omogućiti sigurnost za investitore, da efikasno i brzo mogu da uđu u istraživanja, a kasnije i u eksploataciju. Mihajlović je istakla da su "kroz ceo zakon obavezali sve da zaštita životne sredine bude dodatno ispoštovana kroz definisane procedure".

Zorana Mihajlović: Donošenje novog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima omogućiće da se konačno na jedan domaćinski način upravlja mineralnim resursima Srbije

Advokat Jovan Rajić iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) za Insajder ipak ocenjuje da su sve izmene kozmetičke prirode, ističući da glavni problem nikada nisu bili propisi sami po sebi, već njihova primena.

On navodi i da nema dileme da država Srbija favorizuje strane investitore i da im bespovratno i u bescenje daje u svojinu i zemljište i mogućnost zarade.

"Osnovni problem je što se za uzvrat ne traže nikakve garancije. Kada je u pitanju remedijacija, kada investitor izađe iz Srbije i kada treba da vrati u početno stanje zemljište i sve ostalo, što se tiče garancija da će to uraditi koje je sada investitor obavezan da pruži, alternativno su postavljene mogućnosti bankarske garancije, ili korporativne garancije ili menice. To znači da ako nećete da dostavite bankarsku garanciju, možete korporativnu ili menicu. Korporativna garancija ne znači apsolutno ništa što znači u praksi ako vi radite, ostavite pustoš iza sebe i kao zalog za to što radite ostavite korporativnu garanciju da će država moći da se naplati, država se nikad neće naplatiti. Ja ne kažem da će se to desiti, ali obezbeđenja koje država ima u tom smislu su nikakva", objašnjava Rajić.

Iz Koalicije za održivo rudarstvo u Srbiji ocenili su da je novi zakan gori nego prethodni.

Ova koalicija i nevladina organizacija "Zaštitimo Jadar i Rađevinu" zatražile su da se Predlog izmena Zakona o rudarstvu povuče iz procedure.

"Zakon o rudarstvu kakav je predložen je gori od zakona koji je vlast koju vodi Srpska napredna stranka već dva puta menjala u poslednjih nekoliko godina, svaki put donoseći sve gori zakon po građane, ali zato za privatne kartelske interese rudarskog i gradjevinskog lobija izuzetno povoljan", navodi se u saopštenju ovih organizacija.

Oni navode da će predloženi zakon "dovesti do izuzetnog pogoršanja stanja životne sredine, ukidanja prava građana na neometano korišćenje imovine i na čistu životnu sredinu, do zagađenja i pljačke resursa koji su zajednička svojina građana".

"Prethodni zakon je omogućavao direktne i tajne ugovore sa rudarskim kompanijama koje je sklapala Vlada Srbije i kojima je garantovala izdavanje dozvola, bez konsultacija, demokratskog procesa, analiza uticaja na životnu sredinu, imovinu građana, ali još i više koji su omogućavali da vlada proglasi javni interes i time omogući otkup zemlje u formi eksproprijacije, te izgradnju potrebne infrastrukture za privatne kompanije", navodi se u saopštenju.

Koalicija za održivo rudarstvo u Srbiji (KORS) i nevladina organizacija "Zaštitimo Jadar i Rađevinu ističu da su "takve regule zadržane i u Predlogu novog zakona zbog čega je protivustavan i pravno nemoguć u pravnom sistemu Srbije“.

Potpuno je neprihvatljivo da rudarske kompanije, kako se navodi, mogu da dobiju sedam puta po 100 kvadratnih kilometara teritorije čime one praktično postaju neformalni vladari na teritoriji jer ako proglase nameru da kopaju niko i ničim se  ne mogu zaustaviti. A u slučaju istraživanja nafte i gasa ovo istražno područje čak 5.000 kvadratnih kilometara

"Potpuno je neprihvatljivo da rudarske kompanije, kako se navodi, mogu da dobiju sedam puta po 100 kvadratnih kilometara teritorije čime one praktično postaju neformalni vladari na teritoriji jer ako proglase nameru da kopaju niko i ničim se  ne mogu zaustaviti", navodi se u saopštenju.

Ove organizacije navode i da je u slučaju istraživanja nafte i gasa ovo istražno područje čak 5.000 kvadratnih kilometara.

Uz izmene i dopune Zakona o energetici i Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, na dnevnom redu Skupštine danas su i dva nova zakona, o obnovljivim izvorima i o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije. Glasanje o ovim propisima očekuje se sledeće nedelje. Poslanici su tokom današnje rasprave najavili podršku ovim predlozima.

(Beta, Insajder)

Videti još: Inicijativa za Požegu: Protest meštana sela Papratište i Mušići zbog obaveštenja kompanije „Jadar Litium“ o početku izgradnje rudarskih postrojenja za iskopavanje litijuma od 17. aprila

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner