понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Посланици расправљали о изменама Закона о култури, које се сада усаглашавају са Законом о родној равноправности
Хроника

Скупштина Србије: Посланици расправљали о изменама Закона о култури, које се сада усаглашавају са Законом о родној равноправности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јул 2021.

Скупштина Србије расправља о изменама Закона о култури, које се сада усаглашавају са Законом о родној равноправности. Предложеним решењем Национални савет за културу, управни и надзорни одбори установа културе треба да обезбеде најмање 40 одсто представника мање заступљеног пола.

Разлози за измене Закона у култури се односе на обавезу усаглашавања са Законом о родној равноправности.

"Oсетно неуравнотежена заступљеност полова постоји када је заступљеност једног пола нижа од 40 одсто у односу на други пол. Сходно томе, постоји обавеза усаглашавања Закона о култури као системског акта којим се уређује култура са Законом о родној равноправности", навела је Гордана Чомић, министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

"Позивам све министре у Влади да то ураде и да омогуће да имамо 40 одсто жена заступљених у управним и надзорним одборима овог пута установа културе, а они то нека учине за управне одборе установа и институција које постоје у њиховим ресорима", нагласила је Маја Гојковић, министарка културе и информисања.

Уз констатацију да када се говори о мање заступљеном полу мисли на жене – из скупштинске клупе и питање како ће се то правило примењивати у пракси.

"Како ћемо ово применити рецимо у рударским јамама где је много више мушког пола, како ћемо то применити у комуналним предузећима, екипама за пражњење смећа, да ли ћемо и ту радити тако експресно, идеолошки", навео је Владан Глишић, самостални посланик.

"На челним местима установа културе у Републици је отприлике пола-пола мушког и женског пола. Ја сам више заговорник да то не пратим толико, него ко је квалитетнији и у конкуренцији треба да прође без обзира да ли је мушкарац или жена", додала је Гојковићева.

Изменама Закона о култури утврђује се обавеза да управни одбори установа културе од пет чланова имају најмање 40 одсто представника мање заступљеног пола. Закон о родној равноправности је у примени од 1. јуна којим се уводи уравнотежена заступљеност полова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер