субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Северне Македоније са 68 гласова „за“ усвојила француски предлог за укидање бугарске блокаде и почетак преговора са ЕУ
Хроника

Скупштина Северне Македоније са 68 гласова „за“ усвојила француски предлог за укидање бугарске блокаде и почетак преговора са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јул 2022.

Опозициони ВМРО-ДПМНЕ и Љевица тражили су одбацивање овог предлога, који, према њиховим ријечима, доводи до директне асимилације македонског народа, бугарске уцјене и вишегодишње опструкције процеса европских интеграција

Скупштина Сјеверне Македоније усвојила је у суботу француски предлог за укидање бугарске блокаде и почетак преговора са Европском унијом (ЕУ). Након два и по дана расправе предлог је усвојен са 68 гласова „за“.

Расправа је два и по дана трајала у напетој атмосфери. Опозиција је дизала буку током говора посланика владајуће већине, а било је и вербалних сукоба и међусобних оптужби посланика из власти и опозиције.

Опозициони ВМРО-ДПМНЕ и Љевица тражили су одбацивање овог предлога, који, према њиховим ријечима, доводи до директне асимилације македонског народа, бугарске уцјене и вишегодишње опструкције процеса европских интеграција.

За разлику од њих, владајућа коалиција увјеравала је да преговарачки оквир нуди неповредивост македонског идентитета и језика и почетак преговора о чланству у ЕУ.

И премијер Димитар Ковачевски је са скупштинске говорнице првог дана расправе најавио да је предложеним приједлогом македонски језик јасно прецизиран као једини, признат и прихваћен језик за ЕУ.

„Коначно смо, након 17 година чекања, и многих најава, а након њих много разочарања, добили званичан почетак преговора састанком цијеле Владе са Европском комисијом“, рекао је премијер.

То је, поручио је Ковачевски посланицима, „једина истина у овој бури манипулација, спекулација, лажних вијести и намјерног и ненамјерног оштећења и стварања кризе и дестабилизације државе“.

„На такав приједлог, који у потпуности одражава наше националне интересе и црвене линије, ја, Влада и предсједник државе рекли смо ДА“, нагласио је у обраћању посланицима

Предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која се прије скупштинске расправе обратила посланицима, у петак је на Твитеру написала: "Нема сумње да је македонски ваш језик. Ми то у потпуности поштујемо".

Уз поруку Фон дер Лајен је ретвитовала и дио свог обраћања у парламенту у којем је поручила: „Будућност ваше земље је у Европској унији, а Европа није потпуна без Сјеверне Македоније. Желимо вас у ЕУ!“

Потпредсједник Владе за европска питања Бојан Маричић истакао је у интервјуу београдском „Блицу“ да француски предлог задовољава све македонске примједбе.

„Измијењеним, дотјераним, допуњеним француским приједлогом добили смо оно за што се годинама боримо - чисту формулацију на македонском језику, без икаквих фуснота, звјездица и објашњења, што је за нас било најважније у очувању наших националних интереса“, рекао је Маричић.

„Успјели смо“, истакао је Маричић, "да заштитимо македонски језик, као што смо и обећали".

„Грађани немају шта да брину, македонски језик овим приједлогом постаје један од будућих службених језика Европске уније. Заштитом македонског језика најдиректније осигуравамо заштиту идентитета македонског народа“, поручио је Маричић. И док је у Скупштини трајала расправа о Информацији о садржају Приједлога-преговарачког оквира, грађани су протестовали против француског приједлога испред зграде парламента.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер