среда, 22. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Косова одбила захтев за прекид преговора са Србијом
Хроника

Скупштина Косова одбила захтев за прекид преговора са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. мај 2011.

Скупштина Косова после дуготрајне и жучне расправе данас није прихватила захтев Покрета „Самоопредељење” да се прекину разговори Косова и Србије о техничким питањима.

На седници Скупштине сазваној на захтев „Самоопредељења”, на којој је премијер Хашим Тачи одговарао на посланичка питања о разговорима Косова и Србије, посланици су са 56 гласова против одбацили захтев за прекид разговора.

За предлог је гласао 21 посланик, а петоро није гласало.

Скупштина Косова је прихватила предлог „Самоопредељења” да Влада Косова предузме све мере да би се обезбедило остваривања власти на целој територији Косова, посебно на северу, и захтев да Влада свака три месеца информише Скупштину Косова о мерама које предузима за успостављање власти на целој територји Косова.

На почетку седнице посланик „Самоопределења” Аљбин Курти је истакао да ће од преговора користи имати само Србија, тако што ће добити статус кандидата за пријем у Европску унију, док ће Косово заузврат добити само копије матичних књига и катастра.

Курти је веома критички говорио о Уставу написаном по „пакету Мартија Ахтисарија” који, према њему, Косово дели по етничким основама што иде н руку дијалогу са Србијом који се води у Бриселу.

„На овај начин Косово се претвара у другу Босну, што независност чини нефункционалном. Разговарајући о наводним техничким питањима, у ствари се разговарара о независности Косова”, рекао је Курти.

Свака тема о којој се разговара се у суштини односи на статус „што значи повратак на разговоре о статусу”, рекао је Курти.

Одговарајући, премијер Тачи је рекао да се са Србијом разговара о решавању техничким питања, са циљем да се побољшају услови живота свих грађана и да је платформа за те разговоре у суштини захтев за ширење власти на целу територју Косова.

Премијер је рекао да ови разговори отварају пут интеграцији Косова у ЕУ и НАТО.

Косовски премијер је оптужио „Самоопределење” за непријатељске ставове према пријатељима Косова - САД и ЕУ.

По Тачију, „Влада гради државу Косово унутар ЕУ и никако у супротности са вољом грађана Косова”.

„Дијалог са Србијом је међународна обавеза која произлази из резолуције УН, после прихватања саветодавног мишљења Међународног суда правде о проглашавању независности Косова”, рекао је Тачи.

У расправи је учествовао велики број посланика који су, зависно од партијске припадности, говорили за или против разговора са Србијом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер