Početna strana > Hronika > "Skupština Kosova" usvojila "platformu za nastavak dijaloga sa Srbijom": Ukidanje Rezolucije 1244 i priznanje u sadašnjim granicama
Hronika

"Skupština Kosova" usvojila "platformu za nastavak dijaloga sa Srbijom": Ukidanje Rezolucije 1244 i priznanje u sadašnjim granicama

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. mart 2019.

Platforma, koju je izradila Državna delegacija za dijalog sa Srbijom i koja je danas usvojena u Skupštini Kosova predviđa recipročno priznanje Kosova i Srbije unutar postojećih granica, poštovanje prava albanske zajednice u Srbiji, rešavanje svih otvorenih pitanja sa Srbijom, ukidanje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244.

"Platforma sadrži uvod, 11 glavnih principa na osnovu kojih će delovati Državna delegacija za dijalog, te poglavlja koja se odnose na značenje normalizacije, evropske integracije, ratne zločine, nestala lica i žrtve seksualnog nasilja, kao i zaštitu prava manjinskih zajednica, sukcesiju i sl", navodi se u Platformi.

Ističe se da je politički prioritet Kosova da postigne sporazum sa Srbijom, koji bi Kosovu omogućio napredak ka univerzalnom priznanju i članstvu u Savetu Evrope, Evropskoj uniji i Ujedinjenim nacijama.

"Cilj ovog sporazuma je rešavanje svih otvorenih pitanja, što omogućava dvema državama da priznaju suverenitet jedna druge i otvaranje puta Kosova u UN-u i EU", navodi se u dokumentu.

Na osnovu principa koji su istaknuti, glavni cilj Kosova je da od Srbije osigura priznanje suvereniteta i nezavisnosti, uz pravno-obevezujuća obećanja da će Srbija prekinuti sve aktivnosti koje ometaju Kosovo u oblasti međunarodnog priznanja, da će poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Republike Kosovo i da će odustati od suprotstavljanja prilikom apliciranja Kosova u medjunarodne organizacije.

Navodi se da neće biti nikakvih sporazuma ukoliko se ne postigne opšti sporazum.

Ističe se i da konačni sporazum mora da bude u skladu sa Ustavom Kosova, koji predviđa da je "suverenitet i integritet Republike Kosova neosporiv, neotudjiv i neodvojiv".

Takođe, prava o prirodnim i ostalim resursima, koja se nalaze na teritoriji Kosova, pripadaju ekskluzivno Kosovu i to pitanje nije otvoreno za pregovore. Dodaje se da na Kosovu neće biti nekog drugog nivoa vlasti osim lokalnog i centralnog.

Kako javlja naša reporterka, ostalo je nejasno šta će u praksi značiti usvojeni dokumenti. Dodaje da se to posebno odnosi na ulogu i delovanje kosovskog predsednika Hašima Tačija, ali i da je jasno da Tači pregovara u ime Kosova i da te prerogative ima prema Ustavu Kosova.

Skupština Kosova usvojila je Platformu za dijalog sa Srbijom sa 61 glasom za i jednim uzdržanim.

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj ocenio je da je današnjim glasanjem o zakonu i platformi za dijalog o konačnom pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji odnosa sa Srbijom, utvrđena pozicija Kosova sa granicama kao nedodirljivim i očuvano Kosovo onako kako je proglašeno 17. februara 2008. godine, kao nezavisna država.

Usvajanju je prethodilo neslaganje opozicionih stranaka Demokratskog saveza Kosova i Samoopredelenja da se ovi dokumenti usvoje po ubrzanoj proceduri.

Oni su napustili sednicu, kojoj nisu prisustvovali ni poslanici Srpske liste.

Povodom usvajanja Platforme, predsednik Srbije Aleksandar Vuić zakazao je za sutra sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju ocenio je da je usvajanjem Platforme Priština poslala poruku da je za nju završen dijalog sa Beogradom. 

Kopredsednik prištinskog tima za dijalog s Beogradom Fatmir Ljimaj predstavio je u parlamentu platformu za nastavak tog procesa.

On je naglasio da će taj dokument biti praktično "vodič za postupanje" u dijalogu.

"Mi kao državna delegacija smatramo da Kosovo ne bi trebalo da napusti pregovarački sto. Principi platforme će biti vodič za ovaj proces. Dijalog će biti potpuno transparentan, a izveštaji će biti redovno dostavljani parlamentu", rekao je Ljimaj. 

Prema njegovim rečima, Priština će biti prisutna u Briselu da bi, kako je rekao, potvrdila "kosovsku državnost, a ne da pregovara o tome". 

"Idemo u Brisel ne da pregovaramo o našoj državi, već da afirmišemo našu zemlju. Idemo u Brisel da damo zemlji šansu za evropske integracije. Uveren sam da je Kosovo u prošlosti do sada znalo da čini najbolje za samu zemlju, i uveren sam da samo jedinstvom možemo dobiti ono što je najbolje iz ovog procesa “, rekao je Ljimaj. 

Inače, današnja vanredna sednica parlamenta na kojoj se u drugom čitanju razmatra zakon i platforma za nastavak dijaloga sa Beogradom, počela je sa gotovo dva sata zakašnjenja, zbog nedostatka kvoruma. 

Najuticajniji opozicioni DSK je zatražio da se ova tema odloži za neki novi termin, ali je premijer privremenih prištinskih institucija Ramuš Haradinaj to odbio i pozvao poslanike da raspravljaju i glasaju. 

On je ukazao na potrebu da sve stranke prištinske političke scene treba da budu jedinstvene po tom pitanju. 

I dok su najuticajnija vladajuća DPK, zatim Haradinajeva ABK i Ljimajeva Inicijativa najavile podršku zakonu i platformi, opozicione DSK i Pokret Samoopredeljenje su napustile zasedanje. 

Sednica je nakratko prekinuta i biće nastavljena po podne.

Skupština Kosova će održati vanrednu sednica na kojoj će se raspravljati o zakonu i platformi o dijalogu sa Beogradom.

Kako je preneo RTK, sednica koja je zakazana za 9 časova, biće održana na zahtev premijera Ramuša Haradinaja, dok će, prema najavama predsednika Skupštine Kadrija Veseljija, redovna sednica biti održana u 10 časova.

Lider parlamentarne grupe DSK Avdulah Hoti rekao je da su zakon o dijalogu i platforma za dijalog apsurdni dokumenti bez ustavne osnove.

„Neka svima bude jasno da je zakon i platforma za dijalog samo Ustav. Dok je tim za dijalog legitimna Vlada“, napisao je Hoti na fejsbuku.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner