среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скендер Хисени: После изјашњавања МСП о Косову очекујем нова признања
Хроника

Скендер Хисени: После изјашњавања МСП о Косову очекујем нова признања

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. фебруар 2010.

Министар иностраних послова Косова Скендер Хисени очекује, након изјашњавања Међународног суда правде (МСП), нова признања независности Косова.

"Након пресуде МСП видећемо више земаља које ће признати Косово", рекао је он у интервјуу бечком Стандарду.

На питање да ли ће и оне земље ЕУ, које то до сада нису учиниле, признати Косово Хисени је истакао да је његов утисак да те државе очекују "пријатељски притисак" других чланица, те да се "Грчка креће у том смеру".

Ссто се очекивања Србије тиче да ће након изјашњавања МСП доћи до нових преговора о статусу, Хисени је рекао да "Србија троши своје и време Косова".

"Србија губи своје и наше време, и ствара време за све могуће луде сценарије у региону. Ако се, након што је Косово признато од 65 држава и дошло до изградње државних институција, неко тражи нове преговоре, то доказује о игнорисању чињеница, или чак што је страшније да људи покушавају да дестабилизују регион. Србија не може на једној страни захтевати чланство у ЕУ, а на другој бити дестабилизарујући фактор на западном Балкану. Србија је у Бриселу веома европска, али на Балкану уопште није европска", сматра он.

Хисени је даље негирао могућност да би Србија и Косово могле склопити споразум по узору на две Немачке."Не верујем да се тако нешто може применити на Србију и Косово. Док се код две Немачке радило о једној нацији, то није случај овде. Приликом последњег састанка Савеза безбедности УН сам рекао, а тиме сам се обратио председнику Србије Борису Тадићу, да се ми не обраћамо Србији да нас формално призна као независну државу. Међутим ми питамо Србију да са нама разговара о свему, што може да олакша сарадњу и допринесе бољем разумевању, Све осим статуса. Независност Косова не може бити преговарана и тачка", истакао је он.

Упитан да ли Косово може добити Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, Хисени је указао на то да је то питање везано за непризнавање независности од стране појединих држава ЕУ, које Приштина мора да разувери. "Не може се створити црна рупа на Балкану тиме што се Косово оставља по страни. Косово је напредовало што се тиче законодавства и реформи. Ту нема велике разлике према Србији", оценио је он.

Хисени је, на крају, уједно изразио оптимизам да би Косово могло пре 2020. постати чланица ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер