четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Провере Управе за спречавање прања новца у складу са ЕУ правилима, ЕУ тражи од власти детаљне информације о целом случају
Хроника

Синиша Мали: Провере Управе за спречавање прања новца у складу са ЕУ правилима, ЕУ тражи од власти детаљне информације о целом случају

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2020.

Невладине организације и медији, чије рачуне Управа за спречавање прања новца и финансирање тероризма намерава да провери, траже од државних органа да без одлагања предоче основе сумње због којих је наложено ванредно прикупљање информација код пословних банака. Министар Синиша Мали одговара да је реч о редовној контроли у складу са правилима УН и Европске уније, док сама Унија тражи од власти у Србији детаљне информације о целом случају.

Организације и појединци, њих 142, потписали су се испод поруке властима, нећемо одустати од борбе за демократску Србију и поред намере државе да међу нама тражи оне који перу новац и финансирају тероризам.

"Оно што је проблем у овом случају јесте да су они арбитрарно направили списак, мимо било каквих процедура. Да тај списак садржи оне који или покрећу теме безбедности грађана, или ратних злочина или организованог криминала у земљи. И јасно је да је овај списак направљен да би се контролисали такви елементи", сматра Маја Стојановић из Грађанске иницијативе.

МИнистар финансија Синиша Мали одговара да списак није селективан, да је реч о редовној процедури, те да је управо због ригорозних контрола Србија прошле године скинута са сиве листе међународне иницијативе ФАТФ, што значи да су отклоњени недостаци у систему контроле прања новца.

"Ако је Жељко Радовановић, директор Управе, који је велики професионалац, рекао - па људи, ја контролишем и министре. Они нису свете краве и ако немате шта да кријете, немате ни разлога да се бојите. Ово раде све земље, ово је и декларација Уједињених нација и Европске уније. Радимо оно што раде све развијене земље, да бисмо контролисали токове новца и да бисмо спречили финансирање тероризма. Дакле, потпуно једна нормална активност без икакве политичке позадине. Ако су све књиге по том питању отворене за све субјекте у Србији, као и у Француској, Немачкој и другим земљама, ја не видим да је то проблем, осим ако нешто не кријете", сматра министар финансија Синиша Мали.

Организације са списка одговарају министру да редовну контролу спроводе други органи Министарства финансија, а да је за покретање поступка Управе за спречавање прања новца и финансирање тероризма потребан основ сумње.

"Као кад вас полицајац заустави у саобраћају, он мора да вам каже зашто вас је зауставио. Овде, дакле, још нисмо добили одговор на питање како је процењено да су медији новинари и невладине организације представљају ризик за прање новца", наводи председник УНС-а Владимир Радомировић.

Европска комисија пажљиво прати развој ситуације и очекује детаљне информације од надлежних у Србији о захтеву Управе за спречавање прања новца.

"Очекујемо више информација од релевантних српских власти, укључујући критеријуме по којима је списак састављен. Борба против прања новца је важан стуб европских интеграција Србије, али истовремено и оснажено цивилно друштво представља пресудну компоненту сваког демократског система и као такво би морало да буде препознато и поштовано и од стране државних институција", наводе из ЕК.

Заштитник грађана Зоран Пашалић најавио је да ће извршити контролу рада Управе за спречавање прања новца. Омбудсман саопштава да није упознат са разлогом због којих је Управа за спречавање прања новца изабрала баш наведене медијске раднике, невладине организације и удружења грађана, али ће у оквиру својих надлежности пратити цео поступак.

Одавно сам доказао да нисам власник станова у Бугарској

Министар финансија Синиша Мали поновио је данас да већ годинама слуша лажи о наводним становима, иако је одавно доказао да није њихов власник.

Он се осврнуо на изјаву директорке Бизнис инфо групе Биљане Степановић која се тиче анализа које спроводи Управа за спречавање прања новца и његове имовине.

(Н1) 

Видети још: 

Ивица Дачић: Чврсто стојим иза Вучића у заштити националних интереса; на листи Управе за спречавање прање новца и 3 одлазећа министра из СНС и један из СПС

Амбасада САД: Утисак да Београд можда гуши цивилно друштво или слободу медија нашкодиће угледу Србије и отежати њено напредовање

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер