субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си-Ен-Ен: Резултати анкета забринули тим Камале Харис – Бил Клинтон и Барак Обама јој прискачу у помоћ, јер је све већи осећај да је њена кампања „заглављена у блату“
Хроника

Си-Ен-Ен: Резултати анкета забринули тим Камале Харис – Бил Клинтон и Барак Обама јој прискачу у помоћ, јер је све већи осећај да је њена кампања „заглављена у блату“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2024.

У два и по месеца откако је Џо Бајден окончао своју кандидатуру за реизбор, Камала Харис је брзо обезбедила демократску председничку номинацију, предњачила на највећој конвенцији ове странке од 2008. године, донела стотине милиона долара у новим донацијама и надмашила Бајденове бројке на анкетама. Али, изгледа да је еуфорији дошао крај. Како пише ЦНН, демократе су сада заиста забринуте да би могле да изгубе Белу кућу.

Када је Камала Харис најавила да ће ускочити на Бајденово место у председничкој трци, у јавном простору то је дочекано са одушевљењем. Међутим, и тада је постојала бојазан да би сав тај ентузијазам могао да буде само „шећерна грозница“ и да ће спласнути до 5. новембра.

Упозоравали су да је Камала Харис, према анкетама, била један од најмање популарни потпредседника, те да је обичним гласачима тешко да дефинишу коју политику она уопште заступа.

А сада је, пише ЦНН, све већи осећај да је њена кампања заглављена у блату.

Саветници Харисове често јавно одбацују анкете, признајући да је трка неизвесна и да ће таква остати до дана избора.

Али само неколико недеља уочи избора – и након вишеструких агресивних кампања у колебљивим државам и дебате због које су сви заборавили ону прву, у којој је учествовао Џо Бајден – подршка Камали се није повећала или је једва порасла.

То што је Харисова први председнички кандидат велике странке у последњих шест деценија који није победио на предизборима, за неке остаје извор сумње.

„Људи су нервозни. Они знају да су анкете незивесне. Многи од нас такође имају ове флешбекове 2016. године“, рекао је за ЦНН извор близак кампањи.

Такође, делује као да демократе не знају које гласаче желе да привуку на своју страну – и око тога не могу да се договоре.

Једни сматрају да њихова мета треба да буду умерени републиканце, који виде Доналда Трампа као превише радикалан избор, те да кампања треба да настави у правцу напада на њеног противкаднидата. Но, наводи ЦНН, то је тактика која можда неће уродити плодом.

Други сматрају да треба да привуку више мушких гласача и људи који различитих раса, што су заправо гурпе у којима Харисова има најмању подршку.

„Жене које живе у предграђима“ (тј. жене којима је породица у фокусу, па тако и питања која се тичу здравства, кућног буџета, образовања) кључна су демографска група која се померила ка демократама током Трампове ере, али постоје питања да ли ће то бити довољно да надокнади Трампове предности у односу на то колико је мушкараца спремно да за њега гласа.

Други су указали на латиноамеричке бираче. И забринутост постоји и због Американаца арапског порекла и млађих гласача, љутих због америчке политике у Израелу, Гази и, како се рат шири, Либану.

Од прошлог месеца, предност Харисове од шест поена у Пенсилванији смањена је на три бода када се укључе и кандидати трећих страна.

У Мичигену где је имала предност од пет поена, Трампа сада има 50 одсто подршке и а она 47.

Трка у Висконсину је такође мршава, а Трамп је добио подршку 48 одсто вероватних гласача у поређењу са 46 одсто за Харисову.

„Зов у помоћ“ бивших председника

Након што подршка славних личности није уродила плодом како су се надали (баш као ни у случају Хилари Клинтон), следећа тактика коју њена кампања сада примењује јесте подршка бивших и даље популарних председника Барака Обаме и Била Клинтона.

Обама се јуче вратио на позорницу митинга у Питсбургу (Пенсилванија) да покуша да за Камалу обезбеди подршку ове државе, како је то учинио за себе пре 16 година.

Из његове поруке у Питсбургу могло се прочитати да је „његов непријатељ Доналд Трамп можда спреман за повратак у Овалну канцеларију“, пише ЦНН.

„Не требају нам још четири године ароганције и неспоразума, харања и подела. Америка је спремна да окрене страницу. Спремни смо за бољу причу, ону која нам је помогла да радимо заједно уместо да се окрећемо једни против других. Пенсилванија, спремни смо за председницу Камалу Харис“, рекао је он.

Обама је у четвртак насликао застрашујући слику Трампа као злонамерне, смешне и некомпетентне претње и реторички сценарио којим је покушао да убеди гласаче који се осећају економски несигурно да ипак гласају за Харисову, која јесте део садашње администрације и, колико год покушавала да се од ње одради, проблеме са којима се суочавају Американци могла је и раније да реши..

„Могу да разумем да се људи осећају фрустрирано.. Не могу да разумем зашто би неко помислио да ће Трамп поправити ствари за вас, Пенсилванијо. То не разумем“, рекао је он.

Амерички 44. и 45. председник се не подносе још откако је Доналд Трамп у својој првој кампањи   темељ свог популистичког покрета изградио на лажним тврдњама да Обама није рођен у САД.

Бил Клинтон за гласаче са села

Харисовој ће следеће недеље уживо подршку дати и други бивши председник, Бил Клинтон.

Клинтон, који је и сам јужњак, и даље ужива симпатије тог дела САД-а, те ће покушати да се повеже са бирачима из руралних делова, уз релевантне економске аргументе, наводи ЦНН.

Анкете су показале да потпредседница има лошије резултате од  последњих неколико демократских кандидата, посебно међу млађим црнцима.

Клинтон ће почети у Џорџији у недељу и понедељак, а очекује се да ће следеће недеље уследити аутобуска турнеја у Северној Каролини, држави која се опоравља од удара урагана.

„Он је ауторитет за економију и питања ‘хлеба и путера’ и најдужу мирнодопску економску експанзију у америчкој историји“, рекао је Калвин Смир, бивши представник државе Џорџије који је причао за ЦНН.

Додао је да Клинтон „има способност да допре до људи“.

У циљу да допре до гласача из руралних предела, прошле недеље, кампања Харисове је покренула серију реклама намењених гласачима на селу који се емитују посебно на мањим ТВ станицама које они прате.

(Н1, Си-Ен-Ен)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер