субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си Ђинпинг: Кинеска привреда неће затворити врата свету већ ће се додатно отворити
Хроника

Си Ђинпинг: Кинеска привреда неће затворити врата свету већ ће се додатно отворити

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. октобар 2017.

 Кинеска привреда "неће затворити врата свету" већ ће се "додатно отворити", изјавио је кинески председник Си Ђинпинг обећавајући "једнак однос" према страним предузећима који послују у Кини.

"Отварање (привреде) ће довести напредак, док нас затварање враћа уназад. Кина неће затворити врата свету већ се додатно отворити", рекао је Си на отварању конгреса Комунистичке партије Кине. 

Према његовим речима, кинеске власти ће "штитити права и интересе страних инвеститора и свако предузеће које послује у Кини ће имати једнак и равноправан третман". 

САД и Европска унија су у неколико наврата оптужиле Кину за протекционизам док се стране компаније присутне у Кини жале на дискриминацију. Очекује се да ће на вишедневном конгресу Си поново бити изабран као лидер странке и председник државе.

Пекинг -- Кинески председник Си Ђинпинг поручио у говору на отварању 19. конгреса Комунистичке партије Кина да је та земља "устала, постала богата и снажна".

Уједно је најавио и да ће војска Кине до средине овог века бити "на највишем светском нивоу".

Си је упутио важне поруке кинеском народу и говорио о смеру у којем ће Кина ићи у наредним деценијама. Он је оценио да је "социјализам са кинеским карактеристикама закорачио у нову еру".

"Биће ово ера у којој ћемо обезбедити одлучну победу у изградњи умерено напредног друштва у свим сферама и свеопштих напора да изградимо велику модерну социјалистицку земљу. Ово ће такође бити ера у којој ће се видети да се Кина приближава лидерској позицији у свету. Кина је устала, постала је богата и снажна", истакао је Си.

Председник Кине је казао да су "потребе да људи живе боље све веће не само у погледу материјалних и културних потреба". "Расту и њхови захтеви за демократијом, владавином закона, правичношћу и правдом, сигуношћу и бољим окружењем", рекао је Си, лидер кинеских комуниста и председник најмногољудније државе на свету.

Си је у говору на конгресу најавио "потпуну реформу војске на највишем светском нивоу до средине 21. века". Додао је да развој те земље "не представља претњу ни за једну земљу". "Без обзира у којој се фази развоја налази, Кина никада неће бити хегемон", поручио је Си.

Председник Кине и КПК је поновио став да најмногољуднија држава на свету "остаје одлучна у спровођењу независне спољне политике мира" и да "Кина поштује право свих народа да одаберу свој лични пут развоја". "Кина настоји да се придржава међународног права и правде и да се супротставља акцијама у којима неко намеће своју вољу другима или се меша у унутрашња питања других земаља", рекао је Си.

Он је истакао "противљење пракси да јачи врше насиље над слабијима". "Кина ће наставити да се развија без угрожавања интереса других, али се исто тако неће одрећи ни својих легитимних права и интереса. Нико не би требало да очекује да ће Кина пристати да предје преко било чега што је у супротности са њеним интересима", казао је шеф кинеске државе.

Он је навео да "узимајући у обзир међународну и домаћу ситуацију, период од 2020. године до средине овог века обухвата две фазе".

"У првој фази, од 2020. до 2035. године, на основу свестране изградње богатог друштва, реализоваћемо социјалистичку модернизацију. У другој фази, од 2035. до средине овог века, на основу социјалистичке модернизације, Кина ће постати моћна, демократска, цивилизована, хармонична, лепа и модерна социјалистичка земља", поручио је Си.

Кинески председник је нагласио да КПК доследно сматра допринос човечанству као своје обавезу и да Кина инсистира на мировном развоју и отворености према свету, активно учествује у глобалној администрацији и реформи медјународног управног система.

(Бета-АФП-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер