петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Железњак: Само захваљујући Вучићу ”избегнут оружани конфликт у центру Европе”
Хроника

Сергеј Железњак: Само захваљујући Вучићу ”избегнут оружани конфликт у центру Европе”

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јануар 2017.

Хулитељски и демонски звуче изјаве косовских Албанаца да су ''националистички и провокативни'' прикази фресака српских православних светиња на Косову којима је био украшен воз - рекао је најближи Путинов саветник

Само захваљујући мирољубивости и јаким нервима које је у критичној ситуацији 14. јануара испољило руководство Србије и лично премијер Александар Вучић, није дошло до избијања новог оружаног конфликта у центру Европе, изјавио заменик секретара Генералног савета "Јединствене Русије" Сергеј Железњак, коментаришући инцидент са возом који је из Београда ишао у Косовску Митровицу и морао да се врати због претње косовских Албанаца.

По мишљењу руског парламентарца, суботњи инцидент потврђује да се припремају провокације.

По мишљењу руског парламентарца, суботњи инцидент потврђује да се припремају провокације усмерене на супротстављање променама које ће у политици САД и НАТО-а наступити после инаугурације Доналда Трампа.

- Сада, када тим новоизабраног председника САД још није формиран и није на власти, важно је будно мотрити и пресецати дејства која подривају процесе решавања конфликата на Балкану - истакао је Железњак за “Руску реч” и додао:

- Хулитељски и демонски звуче изјаве косовских Албанаца да су ’националистички и провокативни’ прикази фресака српских православних светиња на Косову којима је био украшен воз. Руководство Европске уније је 19. априла 2013. године преузело одговорност за сарадњу Србије са косовским Албанцима, и сада треба хитно да предузме све потребне мере како би се обезбедила слобода кретања и заштита права, части и достојанства Срба који живе на територији Косова и Метохије - нагласио је руски посланик.

Коментаришући позив да се у Црној Гори организује референдум о сврсисходности њеног чланства у НАТО-у, који су 13. јануара упутили лидери Демократског фронта Андрија Мандић, Небојша Медојевић и Милан Кнежевић, Железњак је ту иницијативу окарактерисао као „важну и благовремену одлуку, на чијој реализацији инсистира сам народ Црне Горе. Према томе, било би недалековидо и неразумно ако би садашња власт у земљи и међународна заједница пружиле отпор одржавању референдума и игнорисале његов резултат“.

Говорећи о новим перспективама развоја руско-америчких односа руски политичар је истакао да је председник Руске Федерације Владимир Владимирович Путин у свом годишњем обраћању Федералној скупштини изразио спремност за сарадњу са новом америчком администрацијом и истакао важност нормализације односа и почетка развоја билатералних односа на темељу равноправности и обостране користи. Председник Русије је том приликом скренуо посебну пажњу на то да „сарадња Русије и САД у решавању глобалних и регионалних проблема одговара интересима целог света“.

- Користим прилику да се обратим мојим америчким колегама, сенаторима и конгресменима са жељом да испоље политичку мудрост и прагматизам, и да не подлежу лукавству појединих балканских политичара који су годинама цинично користили руско-америчке несугласице у циљу задовољавања сопствених властољубивих амбиција, заснованих на криминалу и корупцији, а у неким случајевима чак и на ратним злочинима - нагласио је Железњак говорећи о балканској теми у руско-америчким односима.

Руски посланик је подсетио да су СССР, САД, Велика Британија и Француска чак и у јеку Хладног рата, 1955. године, успеле да постигну споразум којим се дефинише војна неутралност Аустрије и који преко 60 година осигурава њену безбедност и њен процват.

- Данас је очигледно да народи земаља које чине групу Б4 – Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Македоније – теже политичкој и војној независности. За јачање мира у региону је важно да се милионима становника који живе на Балкану омогући да сами одреде своју будућност и да се поштује њихов избор - закључио је заменик секретара Генералног савета странке „Јединствена Русија“.

(Србија Данас, Телеграф) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер