недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Рјабков: БРИКС отвара врата заинтересованим земљама, Србија добродошла као партнер. Русија ће наставити да брани интересе Србије
Хроника

Сергеј Рјабков: БРИКС отвара врата заинтересованим земљама, Србија добродошла као партнер. Русија ће наставити да брани интересе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. октобар 2024.

 Заменик министра иностраних послова Руске Федерације Сергеј Рјабков изјавио је да БРИКС жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу и да је Србија међу оним државама које су добродошли као партнери.

Рјабков је у интервјуу новинару београдске "Политике" Бојану Билбији, навео да ће се на Самиту БРИКС-а, који почиње данас у Казању окупити више од 30 светских лидера и међународних организација и изразио наду да ће током тродневног скупа бити донета одлука о увођењу категорије "државе-партнера".

Појаснио је да се БРИКС до сада развијао као организација која се постепено ширила, али која је истовремено практиковала формате "Аутрич" и БРИКС плус.

"Аутрич подразумева блиско суседство: на пример, када је председавала Јужна Африка, она је позивала углавном афричке земље. А БРИКС плус значи придруживање држава из других региона, између осталог и по принципу координационе улоге које те државе имају у истоврсним мултилатералним структурама", навео је Рјабков за београдски лист.

Како је рекао, БРИКС сада жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу у сферама занимљивим за њих, како би, додаје, могле да узму максимално учешће у ефективном раду.

Србија је наравно као један од наших најпоузданијих партнера у Европи, на Балкану, традиционално пријатељска земља која је с Русијом повезана многим нитима у разним областима, међу онима који су нам добродошли као партнери

"Србија је наравно као један од наших најпоузданијих партнера у Европи, на Балкану, традиционално пријатељска земља која је с Русијом повезана многим нитима у разним областима, међу онима који су нам добродошли као партнери", навео је Рјабков.

Нагласио је да БРИКС подразумева поштовање сувереног избора и да никога ни на шта не приморава, иако је у интересу да се динамика приближавања БРИКС-у настави.

Коментаришући жељу Турске да се придружи том савезу, Рјабков каже да о пријему нових чланова у пуном смислу те речи током ове године нема говора и додаје да се од 1.јануара 2024.године број чланова БРИКС-а готово удвостручио, а да се чланице које су се тек придружиле још нису у потпуности акомодирале.

"Није лако комбиновати даље проширење и ефикасност на делу. Поштујемо жељу Турске да се придружи БРИКС-у и драго нам је што ће председник Ердоган доћи у Казањ", истакао је руски званичник.

На констатацију да Русија традиционално подржава Србију у вези са најважнијим питањима као што је питање КиМ, гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН, Рјабков је истакао да је та земља увек била и да ће бити међу онима који предњаче у промовисању става у међународној заједници да Србија и Срби желе мир и нормалан суживот са свима.

Како каже, не сме се дозволити да Србија и српски народ буду и даље апсолутно неприхватљиво стигматизовани.

Рјабков сматра да идеја о колективној одговорности читавих народа и држава, исходећи из савремених искустава, мора бити одбачена и да Запад мора да схвати да је време таквог диктата прошло.

Додао је да ће се Русија на свим платформама - у Савету безбедности и Генералној скупштини УН, у ОЕБС-у држати тог става.

"Постконфликтна нормализација на Балкану била би успешнија да је нису толико кочили западњаци који су заинтересовани за поделе и који желе да косовска рана боли, а не да зарасте, који желе све да потчине свом диктату и да озваниче чланство у структурама из којих нема излаза", каже Рјабков.

О руским медијима у Србији

Рјабков је рекао да у Москви примећују да је Србија под ударом због чињенице да у њој раде руски медији.

"Цинична жеља Вашингтона и Брисела, лишена било каквих унутрашњих кочница, да наметну сопствену вољу, и у овој области прелази све границе. Ово је одраз унутрашње несигурности. Кад би људи који наступају са оваквим нападима заиста били убеђени у снагу сопствених аргумената, сопственог модела друштвеног уређења и решавања сукоба, не би с таквом жестином нападали медије чија је улога управо да сваком заинтересованом дају прилику сагледавања одређене појаве на начин који се разликује од западног стандарда. Желим да напоменем да у Србији успешно функционишу редакције 'Спутњик' и РТ Балкан", истакао је Рјабков.

Поручио је да ће Русија наставити да брани интересе Србије и српског народа уз оцену да је неопходно показати политичку вољу и чврстину како би се разговарало и заједнички доћи до потребних решења

Додаје да потражња рађа понуду, те да овај принцип сада пориче група која врши притисак на Србију због приуства руских медија у земљи.

"Мислим да српске власти које не спречавају рад руских медија, управо чувају истинску слободу говора и поштују права и интересе својих грађана", оценио је он.

Русија ће наставити да брани интересе Србије

Поручио је да ће Русија наставити да брани интересе Србије и српског народа уз оцену да је неопходно показати политичку вољу и чврстину како би се разговарало и заједнички доћи до потребних решења.

"Тада ће шансе за напредак и излаз из криза бити знатно веће", истакао је Рјабков.

"Тешко говорити о томе да је Москва изолована"

Он је такође рекао да о изолацији Русије могу да говоре само они који се баве дезинформисањем међународног јавног мњења.

"Последњих година на Западу се учврстило мишљење да се Русија интензивно бави пропагандом и дезинформацијама. Међутим, ми све представљамо онаквим какво јесте. О изолацији Русије није се могло говорити ни 24. фебруара 2022. године када је почела СВО, а камоли сада", истакао је Рјабков.

Подсетио је да ће самит БРИКС-а окупити, на позив председника Русије Владимира Путина, импресиван број светских лидера, па се заиста тешко, додао је, може говорити о томе да је Москва изолована на међународној сцени.

Москва је стрпљива, али ризик од директног сукоба између Русије и САД се не сме потценити

Говорећи о односима Русије и САД, Рјабков истиче да су њихови односи заиста на најнижој тачки за период од преотеклих неколико деценија.

"Ризик од директног сукоба између Русије и САД не сме се потценити. Нажалост, Вашингтон наставља своје бескрајне покушаје тестирања наше снаге у разним областима. Сами видите да смо ми стрпљиви. Обратите пажњу да не повлачимо никакве 'црвене линије'. Знамо како наши противници спекулишу са самом идејом 'црвених линија' како једни друге подстичу да би угодили Кијеву и гурнули Северноатлантски савез у директан сукоб са Русијом", рекао је он.

"Свесни смо да је ово изузетно опасна ситуација. Тренутно се ради на изменама и допунама Основа државне политике РФ у областима нуклеарног одвраћања. Не кријемо да се то чини с обзиром на искуство стечено током СВО и свега што је повезано са необузданом подршком којевског режима од стране његових западних покровитеља", додао је.

Рјабков каже да класично нуклеарно одвраћање не функционише у потпуности, што значи да је њиховој доктрини потребна модификација.

Истакао је да се нада да ће у Вашингтону и другим престоницама НАТО-а чути и схватити поруку упозорења која је интегрисана у овај рад на изменама и допунама доктрине, те да ће је војни планери у Бриселу схватити.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер