четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Време за престанак овлашћења Високог представника
Хроника

Сергеј Лавров: Време за престанак овлашћења Високог представника

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. октобар 2009.

МОСКВА – Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изразио је данас велику забринутост Москве због недавне изјаве премијера Албаније Саљија Берише о потреби уједињења свих Албанаца.

Лавров је на конференцији за новинаре после сусрета са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем указао на доследну конструктивну позицију Београда и неконструктивну позицију власти у Приштини поводом ситауције на Косову.

Коментаришући изјаву Берише да ће он и косовски премијер Хашим Тачи радити „на уклањању препрека које спречавају Албанце да се осећају јединствено на целој територији на којој живе”, Лавров је рекао да она треба да изазове снажне реакције, пре свега Европске уније и НАТО-а.

„Такву реакцију нисмо чули. Надам се да се у одсуству јавних саопштења из главних европских градова, ипак, на ту тему обавља неохподан рад са албанским руководством”, рекао је руски министар.

Указујући на доследне конструктивне напоре Србије да се олакша живот на Косову, пре свега у српским енклавама, и на неконструктивну позицију власти у Приштини, Лавров је рекао да овлашћења Мисије УН на Косову не треба замењивати овлашћењима других структура.

„Уочавамо доследну конструктивну линију Београда, линију која је принципијелна и истовремено отворена за тражење разумних договора, који ће омогућити олакшавање живота на терену, пре свега у српским енклавама, и прилично неконструктивну линију руководилаца у Приштини, који спречавају усаглашавање разумних договора између Београда и међуанродних фактора који на Косову раде”, истакао је Лавров.

„И даље смо уверени и наглашавамо, да је неопходно строго се руководити Резолуцијом 1244 СБ УН и у пуној мери уважавати надлежности и овласћења Мисије УН на Косову, не допуштати замену тих овлашћења овлашћењима било каквих других структура”, нагласио је руски министар.

Русија ће, најавио је Лавров, учествовати на усменом изјашњавању у Међунаорндом суду правде, у децембру.

Према његовим рецицма, Русија је том суду у Хагу доставила поднесак, као и многе друге земље, поводом захтева Србије да се оцени легалност једнострано проглашене независности Косова.

„У оквиру тог предмета ми ћемо бранити неопходност уважавања међуанродног права, уважавање резолуције Савета безбедености УН, бранићемо неопходности да се избегавају било какве једностране активности које су супротне Повељи УН и ОЕБС-а”, рекао је шеф руске дипломатије.

Одговарајући на питање да ли Русија намерава да на наредним сусретима са америчким колегама разматра питање Косова, Лавров је рекао да је питање Косова „неодвојиви део политичког дијалога” Русије са свим партнерима који су повезани са тим проблемом, како са америчким, тако и са партнерима из Европске уније, као што је то данас био и шеф аустријске дипломатије Михаел Шпинделегер.

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изразио је данас забринутост због развоја догађаја око Босне и Херцеговине, додајући да је „дошло време за прекид овлашћења Високог представника” међународне заједнице.

„Сматрамо да је дошло време да се прекину овлашћења Високог представника и преда пуна одговорност за њихову земљу свим босанским странама”, рекао је Лавров на конференцији за новинаре у Москви после сусрета са шефом дипломатије Србије Вуком Јеремићем.

Према Лавровљевим речима, на место садашње структуре Високог представника потребно је да дође мисија Европске уније.

Руски министар је рекао да треба укинути овлашћења Високог представника и важење тзв. бонских овлашћења, а да се уважавају принципи Дејтона.

„Ти принципи састоје се у томе да су било какве измене унутрашњег уређења у БиХ могуће само уз сагласност свих државотворних народа”, истакао је Лавров.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер