недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров за РТРС: Додик је пријатељ Руске Федерације. Он је један од ретких политичара који се бори за поштовање Дејтонског споразума
Хроника

Сергеј Лавров за РТРС: Додик је пријатељ Руске Федерације. Он је један од ретких политичара који се бори за поштовање Дејтонског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јун 2022.

Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за РТРС да Запад покушава нелегално да подстиче дјеловање Сарајева да доноси спољно-политичке одлуке без било каквог узимања у обзир мишљења Републике Српске и да је то најгрубље кршење Дејтона.

На питање како Русија види став БиХ о питању санкција, с обзиром на дјеловање појединих амбасадора без институционалних одлука, Лавров је рекао да став Босне и Херцеговине има значај само ако се ослања на принципе Дејтона, који гласе да се све одлуке доносе само на основу сагласности два ентитета и три конститутивна народа.

У великом интервјуу за Радио телевизију Републике Српске у Москви, Лавров је одговарао на питања о сукобу у Украјини, санкцијама Запада, притисцима на Републику Српску, предстојећем доласку у Србију.

Тема разговора била су и очекивања Сарајева да Кристијан Шмит наметне одлуку и забрани кандидатуру српском члану Предсједништва БиХ и лидеру СНСД-а Милораду Додику на предстојећим изборима. Шеф руске дипломатије одговорио је - да ли неко ко нема сагласност у Савјету безбједности може да донесе и наметне било какву одлуку.

Лавров открио о чему ће разговарати са Вучићем: Разматраћемо и питање Косова. Став Русије о томе је познат. Преговори морају бити засновани на резолуцији 1244

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров открио је у ексклузивном интервјуу за РТРС о којим темама ће разговарати са председником Србије Александром Вучићем.

Разговараћемо о свим темама које су од интереса за наше српске пријатеље. Цена гаса је већ конципирана у разговору са председником Русије Владимиром Путином. Разматраћемо и питање Косова. Став Русије о томе је познат. Преговори морају бити засновани на резолуцији 1244, а Русија подржава став и одлуку која је прихватљива за српски народ

"Разговараћемо о свим темама које су од интереса за наше српске пријатеље. Цена гаса је већ конципирана у разговору са председником Русије Владимиром Путином. Разматраћемо и питање Косова. Став Русије о томе је познат. Преговори морају бити засновани на резолуцији 1244, а Русија подржава став и одлуку која је прихватљива за српски народ.

Наравно, заинтересовани смо и да чујемо српске планове у наредном периоду полазећи од актуелних прилика у свету", рекао је Лавров.

Додик је пријатељ Руске Федерације

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је у ексклузивном интервјуу за Радио-телевизију Републике Српске да Запад покушава нелегално да подстиче дјеловање Сарајева да доноси спољно-политичке одлуке без било каквог узимања у обзир мишљења Републике Српске и да је то најгрубље кршење Дејтонског споразума.

- Став БиХ, наравно, има значај само ако се ослања на принципе Дејтона, који гласе да се све одлуке доносе само на основу сагласности два ентитета и три конститутивна народа. Оно што сад Запад покушава да нелегално подстиче дјеловање Сарајева да доноси спољнополитичке одлуке без било каквог узимања у обзир мишљења Републике Српске - то је најгрубље кршење Дејтона - рекао је Лавров на питање како Русија посматра једнострано понашање појединих бх. амбасадора о питању санкција Русији без институционалног одговора.

Он је истакао да "Запад ради све да би у оквиру тзв. реформе бирачког процеса натјерао Хрвате да прихвате да ће их, као и прије, у заједничким институцијама БиХ представљати Бошњаци или људи који су потпуно политички сагласни са Бошњацима".

- Ја не желим да кажем да Бошњаци нису у праву у нечему, али дејтонска начела захтијевају сагласност три конститутивна народа. И, што се тиче самосталности БиХ, обратите пажњу, Американци имају посебног амбасадора који је надлежан за провођење бирачких реформи у БиХ, и то у многоме говори колико су самосталне власти у Сарајеву - рекао је шеф руске дипломатије.

Лавров је рекао да Кристијан Шмит нема легитимитет високог представника јер није изабран у складу са процедуром. Такав нелегитимни избор Запад је одобрио јер, према његовим ријечима, тако жели да манипулише Босном и Херцеговином због својих интереса и да од БиХ прави још једну базу за ширење НАТО на Балкану.

Говорећи о очекивањима Сарајева да Шмит наметне одлуку и забрани српском члану Предсједништва БиХ и лидеру СНСД-а Милораду Додику кандидатуру на изборима, Лавров је рекао да би то била противзаконита активност, јер Шмит уопште нема легитимитет.

Међутим, како је рекао, Запад ће покушати да искористи Бошњаке и створи још једно безакоње.

- Оно што се ради према Додику је заиста јако узнемирујуће, зато што је он у суштини један од веома малог броја политичара који се реално бори за дејтонске принципе. Он ништа није урадио у Републици Српској и у оквиру Предсједништва БиХ што је супротно Дејтонском споразуму. То управо раде западњаци и нажалост, то раде Бошњаци, зато што Запад жели да искористи Бошњаке да би одузео народима у БиХ идентитет и претворио и Србе и Хрвате и Бошњаке у неко цивилно друштво, како они кажу - навео је Лавров.

Додао је да је то заправо захтјев да се забораве коријени, култура и традиција, искључиво из интереса Запада да постигне своје геополитичке циљеве на Балкану.

Лавров је рекао да је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик један од ријетких политичара који се бори за поштовање Дејтонског споразума.

Говорећи о наводима да је Додик "Путинов човјек", Лавров је рекао да то није тачно, те да је Додик пријатељ Руске Федерације.

- Додик јесте наш пријатељ, а ми смо његови пријатељи и то је то. Иако Запад, знате како се код нас каже - свако прича о ономе што га боли. Запад не може ни да замисли да нека земља на Балкану може да буде независна, да неки политичар на Балкану може да буде независан, зато што је Запад навикао да користи различите Кристијане Шмитове, како би свима управљао и како би све уцјењивао и постављао ултиматуме - рекао је шеф руске дипломатије.

Кијевски режим подстицао нацистичку праксу, Европа мирно гледала

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је у ексклузивном интервјуу за Радио-телевизију Републике Српске да је Запад прећуткивао оштрину проблема у Украјини и да се створио утисак да се у овој земљи прије 24. фебруара ништа није дешавало. "Током година саботирања Минског споразума убијено је 14.000 цивила", рекао је Лавров.

Лавров је истакао да је све почело "давно, у најмању руку 2014. године када су, упркос гаранцијама Француске, Њемачке и Пољске, које су подржале договор постигнут између тадашњег предсједника Украјине и опозиције, ујутро сљедећег дана након потписивања документа неонацисти и ултрарадикали преузели власт у Украјини, а Њемачка, Француска, а и цијела ЕУ заједно са њима, једноставно показали своју беспомоћност и слабост".

Додао је да се то наставило када су "неонацисти, који су освојили власт у Украјини, 2. маја у Одеси наживо спалили 50 људи и 2. јуна, када су украјинске оружане снаге и борбена авијација бомбардовали центар Луганска и друга мјеста на истоку земље".

- /Бомбардовали су их/ само због тога што су одбили да прихвате резултате антиуставног државног удара, што су одбили да живе у оквиру неонацистичких правила, потпуно русофобских, потпуно екстремистичких, који заправо, понављају све темељне традиције Трећег Рајха и поштују као јунаке оне људе који су у то доба сарађивали са нацистима - рекао је Лавров.

Мински споразум из 2015. године био шанса да се очува територијални интегритет Украјине, не би било разлога за одбрану Донбаса

Лавров каже да је Мински споразум из 2015. године био шанса да се очува територијални интегритет Украјине, те да не би било разлога за одбрану Донбаса када би овај споразум био испуњен.

Истакао је да је ЕУ на примјеру Минског споразума и Споразума о формирању Заједнице српских општина на Косову и Метохији доказала да нема кредибилитет, да не може да поштује договор и нема жељу да убиједи Кијев и Приштину да испуњавају своје обавезе.

- Успут, у случају са Минским споразумом, још је занимљивије зато што је тај договор био одобрен од стране Савјета безбједности Уједињених нација и без обзира на то ЕУ је пљунула на њега и погазила исто као Америка. Они су све радили како би подстицали кијевски режим у погледу његових русофобских активности - тврди Лавров.

Kијевски режим je забранио и руско образовање, медије, у културу и књижевност и истовремено законодавно подстицао неонацистичку теорију и нацистичку праксу

Лавров каже да је испуњење Минског уговора годинама саботирано те је, "умјесто пружања права коришћења руског језика у Донбасу, кијевски режим забранио и руско образовање, медије, у културу и књижевност и истовремено законодавно подстицао неонацистичку теорију и нацистичку праксу, укључујући стварање одговарајућих батаљона и јачање ових симбола који су, у ствари, такорећи прославили хитлеровску Њемачку".

- И то што је Европа све то мирно гледала, натјерало је многе наше историчаре и научнике и политологе да се сјете како се Европа на почетку односила према Хитлеру и колико европских замаља је мобилисало војнике у војску Трећег рајха - рекао је Лавров.

Нагласио је да је Русија више пута, упоредо са захтијевањем поштовања Минског споразума, подсјећала Запад на то да ће се његова политика ширења линија НАТО лоше завршити.

Лавров каже да нема сумње да је Запад наоружавао Украјину и стварао базу како би пријетили и суздржавали Руску Федерацију.

- Ево зашто ми нисмо имали другог избора него да признамо оне републике, које су морале да добију од Украјине свој посебан статус и да остану у саставу Украјине, односно на које су украјинске наоружане снаге, тзв. украјински национални батаљони наставили агресивни наступ - истиче он.

Сваког дана су пуцали током година саботирања Минског споразума, 14.000 цивила је било убијено у директном пуцању на градове

Лавров каже да му је жао да се у Европи ствара утисак као да прије почетка руске специјалне војне операције у Украјини - 24. фебруара, нико није разумио шта се дешава.

- Сваког дана су пуцали током година саботирања Минског споразума, 14.000 цивила је било убијено у директном пуцању на градове, цивилну инфраструктуру, укључујући школе, болнице, вртиће - навео је министар спољних послова Русије.

Додао је да западни политичари нису хтјели да се дотичу ове теме у медијима, јер нису хтјели да њихово становништво и гласачи разумију шта се у стварности дешава.

- И, знате, када је недавно предсједник Путин окарактерисао САД и Запад, на чијем су тренутно челу, као империју лажи. Та империја лажи се одавно формирала. И филтрирање медијског простора, директно кршење обавеза у оквиру ОЕБС-а, да се обезбиједи слободни неометани приступ било којој информацији, како изворима у својој земљи тако и у иностранству, Запад је то све одавно сахранио - нагласио је Лавров.

Украјина je монета за поткусуривање и инструмент Запада којим покушава поразити Русију

Лавров је рекао да је Украјина монета за поткусуривање и инструмент Запада којим покушава поразити Русију.

- Украјина је једна ситница, монета за поткусуривање, инструмент којим манипулишу САД и Велика Британија, англосаксонски колектив који је сад на челу Запада и којем су у потпуности послушни и НАТО и ЕУ која је изгубила своју самосталност већ неко вријеме и, наравно, диригује Украјинцима као инструментом за суздржавање Русије, како сад кажу, за исцрпљивање Русије, као и инструментом који ће на борбеном пољу поразити Русију - рекао је Лавров.

Он је истакао да Запад не дозвољава Украјини да води преговоре, наводећи да је Русија прије два мјесеца прихватила украјинске приједлоге као основу за проналажење рјешења, али да је Запад већ сљедећег дана забранио Украјинцима да настављају тај процес, те су након тога пооштрили став.

- Направљена је провокација у Бучи, која је на најочигледнији начин апсолутно исценирана. Три дана након што су руски војници отишли из Буче, тамо су људи живјели и градоначелник се возио улицама, и само три дана касније су нашли неке лешеве. Успут, до данас, имена погинулих која су показивали у западним медијима и на друштвеним мрежама - нико није предочио имена. Нико није дао информације на који начин су били убијени, какве су повреде задобили - рекао је Лавров, додавши да "то још једном показује да Запад не жели да даје никакве чињенице".

Лавров каже да је за "Запад врло важно да убаци провокацију, да од тога направи велику буку, а онда када људи почињу да се распитују, ставља то на страну и измишља нове лажне вијести".

- Наравно, ви видите како су напумпали Украјину тешким наоружањем, сад Американци дају и тешке вишецјевне бацаче ракета, одмах су се уплели Енглези, који су вјероватно чекали дозволу из Вашингтона. И кад Британци кажу - и ми ћемо дати ракетне системе, то је јако ризично. Они изјављују да са Русима ратују Украјинци и гину Украјинци, и кажу - нека их, нека гину, а ми им само дајемо оружје, које ће на крају крајева довести до смрти још већег броја Украјинаца, а у Мариупољу и Азовстаљу су били ријешени сви задаци и то са минималним губицима - навео је министар спољних послова Русије.

Он је подсјетио и да је руски предсједник наложио да Азовстаљ буде опкољен и да не буде јуриша, те да су се након тога, како је рекао, у резултату опсаде убице-крволоци из Азовског батаљона само предали.

У Украјини стотине службеника ЦИА и енглеске службе

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је у ексклузивном интервјуу за Радио-телевизију Републике Српске да је Запад годинама наоружавао Украјину.

- Тамо је радило на стотине службеника, ЦИА, енглеске специјалне службе, они су тамо више од 10 година. Заузимају огромне просторије у зградама званичних украјинских служби и агенција и они заправо управљају свима. Тако да је било јасно кад су одбијали све наше разумне приједлоге и компромисе, да су оправдали наше најгоре мисли, да су стварали у Украјини базу како би пријетили и суздржавали Руску Федерацију - рекао је Лавров.

Он је истакао да Русија није имала другог избора него да признамо републике које су морале да добију од Украјине посебан статус и остану у њеном саставу.

- Односно, републике на које су украјинске наоружане снаге, тзв. украјински национални батаљони наставили агресивни наступ. Сваког дана су пуцали током година саботирања Минског споразума, 14.000 цивила је било убијено у директном пуцању на градове, цивилну инфраструктуру, укључујући школе, болнице, вртиће - рекао је Лавров.

Последице увођења санкција више су се одразиле на саму Европу него на Русију која се окренула сопственим снагама

Када је ријеч о санкцијама које су уведене Москви, министар је нагласио да су се посљедице увођења санкција више одразиле на саму Европу него на Русију која се након тога окренула сопственим снагама и поузданим партнерима.

Када је ријеч о шестом пакету санкција и ограничењу испоруке нафте морским путем, Лавров је рекао да нафта уопште не почива на политици, јер нафтно тржиште не прати политичке хирове и налоге.

Истакао је да је Русија већ давно изгубила вјеру у поузданост и спремност за договор западних колега послије 2014. године, кад су биле уведене тзв. кримске санкције као, како је рекао, освета за исказивање слободне воље становника Крима.

Он је нагласио да је Русија тада почела, прије свега, да рачуна на сопствене снаге и контакте са поузданим партнерима, а као резултат предузетих мјера, претворили се у највећу пољопривредну државу, док је раније увозила велике количине пољопривредних производа.

- И сада нема никакве сумње да су се сви ти пети и шести пакети одразили на Европу. Рекли сте да тамо пада животни стандард, инфлација је у порасту, успорио се темпо пораста и појавио се појам"нови сиромаси" - навео је Лавров.

Министар спољних послова Русије је истакао да, иако људи трпе проблема које долазе са порастом цијена и сиромаштва, десетине милијарди долара и евра иду на наоружање Украјине.

- Извлачимо једну лекцију – да више никад у будућности не смијемо да се ослонимо на ове људе. То не значи да нећемо са њима уопште разговарати. Они ће престати да лудују па се некад смирити и онда ћемо видјети шта ће рећи - истакао је он.

Лавров је поручио да Русија од сада и заувијек не смије да дозволи да неке критичне сфере живота државе и народа зависе од инвестиција и технологија западних земаља.

УЖИВО - Ексклузивни интервју Сергеја Лаврова за РТРС

Ексклузивно за Радио-телевизију Републике Српске из Москве говори Сергеј Лавров, шеф руске дипломатије.

Интервјуу са Лавровом гледајте на РТРС, нашем порталу и Јутјуб каналу.

МИП Русије објавио транскрипт интервјуа Лаврова за РТРС

Сергеј Лавров: Вучић је помињао Путинове изјаве поводом пресуде Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности Косова. Мислим да овде постоји дубок неспоразум

Министарство иностраних послова Русије објавило је транскрип интервјуа министра Сергеја Лаврова за Радио-телевизију Републике Српске.

 

Питање (превод са српског): У јавности се све више говори о изјави руског председника Владимира Путина у којој је питање Донбаса повезао са косовским преседаном и да је Србија због тога под невероватним притиском. Да ли Русија намерава да на овај начин повуче подршку Србији, као што сугеришу поједини медији, па чак и у самој Србији?

Министар спољних послова Лавров: Свуда има много провокатора. Реч је, како разумем, о изјавама председника Владимира Путина поводом пресуде Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности Косова. Чуо сам да је председник А. Вучић то помињао.

Мислим да овде постоји дубок неспоразум.

Прво, ако узмете историју, независност Косова је проглашена 2008. Тада није било непријатељстава и постојала је резолуција 1244, коју су лидери Косова категорички одбили да спроведу. Бивши председник Финске М. Ахтисари је у име УН био ангажован у преговорима Београда и Приштине у циљу спровођења исте резолуције. Још једном понављам да није било претње ни за становништво Косова, ни за суседне регионе Србије. Преговори су могли да се наставе, али је уместо тога М. Ахтисари изненада рекао да треба да се договоре у одређеном року. Чим је то рекао, Косовари су престали да учествују у преговорима. Проглашена је независност. А у августу 2008. Влада Србије се обратила Међународном суду правде са захтевом да да мишљење о легитимности овог процеса и затражено је да подржимо ову жалбу. Мишљење Међународног суда правде иницирала је Београд, тадашња Влада Србије. Запад је то активно промовисао и поздрављао на сваки могући начин. Нисмо изразили никакву емоцију.

2014. године, под утицајем догађаја иницираних крвавом антидржавном љубавном чаролијом у Украјини и покушајем да нацисти заузму Крим, Кримљани су одржали референдум, а Запад је почео да негодује. Тада је председник Владимир Путин рекао да смо добро свесни њихових двоструких стандарда. Сећамо се колико су били срећни када је Међународни суд правде прогласио да једнострано проглашење независности не мора нужно бити одржано уз сагласност централних власти. Ово је рекао искључиво да би показао апсолутно лицемерје, дволичност и двоструке стандарде Запада.

Што се тиче односа Русије према преговорима о будућности Косова, који су у току и требало би да буду засновани на Резолуцији 1244 СБ УН, председник Владимир Путин је више пута, како на састанцима са председником А. Вучићем, тако и у својим јавним обраћањима, истицао да у потпуности подржавамо положај Србије. Подржаћемо решење које ће бити прихватљиво за српски народ.

Питање (превод са српског): Србија је под све већим притиском – Запад инсистира на њеној искључивости – стално врши притисак на Београд да призна једнострано проглашену независност Косова. Бићете у Београду почетком следеће недеље. Да ли ће се са председником Србије Александром Вучићем разговарати о питањима решавања Косова и испоруке руског гаса?

Министар спољних послова Лавров: Разговараћемо о било којој теми која занима наше српске пријатеље. О теми гаса разговарао је председник А.Вучић са председником Владимиром Путином. Постигли су начелне договоре, који се формализују преко одговарајућих компанија. Што се тиче Косова, већ сам рекао какав је наш став.

Интересује нас да чујемо оцене председника А.Вучића и других српских политичара о тренутној ситуацији, како оцењују посредничку улогу Европске уније, која је 2013. успела да постигне да Приштина потпише Споразум о оснивању Заједница српских општина Косова и још много тога. Важно нам је да разумемо оцене руководства Србије и његове акционе планове за будућност, засноване на реалности која се данас развила.

Транскрипт можете прочитати на страници МИП-а Руске Федерације.

Министар иностраних послова Русије говорио је у ексклузивном интервјуу за РТРС о специјалној војној операцији у Украјини, санкцијама и одговору Москве, односу Руске Федерације према Републици Српској и БиХ, српском члану Предсједништва БиХ Милораду Додику, Србији и питању Косова и Метохије.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер