Hronika | |||
Sergej Lavrov: Saradnja Moskve i Pekinga dobila strateški karakter. Nameravamo da razvijemo nezavisnu finansijsku infrastrukturu, značajno povećavajući upotrebu rublje i juana u poslovanjima |
sreda, 01. jun 2022. | |
MOSKVA - Saradnja Moskve i Pekinga dobila je „strateški karakter”, a zbog „hibridnog rata Zapada protiv Rusije” za nju se otvaraju nove mogućnosti, rekao je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. „Rusija i Kina sistematski sprovode sve odobrene programe saradnje. Energetsko partnerstvo je dobilo strateški karakter. Realizuju se veliki projekti u oblasti industrije, poljoprivrede i transporta”, naveo je Lavrov u video obraćanju učesnicima na 7. međunarodnoj konferenciji „ Rusija i Kina: saradnja u novoj eri”, prenosi Tanjug. Kako je istakao, „hibridni rat koji je kolektivni Zapad pokrenuo protiv Rusije otvara nove mogućnosti za proširenje saradnje između Moskve i Pekinga”.
„Poznato je da je reč „kriza” na kineskom kombinacija dva karaktera: „opasnost” i „prilika”. Siguran sam da hibridni rat koji je kolektivni Zapad pokrenuo protiv Rusije otvara nove mogućnosti za proširenje rusko-kineske praktične saradnje, uključujući investicije i finansije”, naglasio je ruski diplomata. Lavrov je poručio i da Rusija i Kina nameravaju da razviju nezavisnu finansijsku infrastrukturu, značajno povećavajući upotrebu rublje i juana u poslovanjima između dve zemlje. Lavrov: Cenimo stav Kine u vezi sa situacijom u Ukrajini Moskva ceni podršku Pekinga u njegovim naporima da podrži principijelne pristupe Rusije formiranju evropske bezbednosne arhitekture i ceni stav Kine u vezi sa situacijom u Ukrajini, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. „Veoma cenimo uravnotežen i nepristrasan stav naših kineskih prijatelja u vezi sa situacijom oko Ukrajine“, rekao je Lavrov, prenosi TASS. Prema rečima Lavrova, tektonska pomeranja u savremenom geopolitičkom pejzažu služe kao katalizator za produbljivanje zajedničke spoljnopolitičke koordinacije između Moskve i Pekinga. „Zajedno sa našim prijateljima iz Kine održavamo konstruktivan pristup u izgradnji odnosa sa trećim zemljama. Istovremeno, naši stavovi o velikoj većini ključnih pitanja globalne i regionalne agende ili se poklapaju ili su izuzetno bliski“, rekao je on. Ruski ministar je izjavio da se Moskva i Peking zajednički zalažu za jačanje koordinirajuće uloge UN u globalnim poslovima, poštovanje osnovnog principa jednake i nedeljive bezbednosti, što podrazumeva nejačanje sopstvene bezbednosti na račun drugih. "Ujedinili smo se sa našim kineskim prijateljima, našom težnjom ka demokratizaciji međunarodnog života, tako da se čuju glasovi svih zemalja, bilo one velike ili male i da uska klika zapadnih zemalja na čelu sa SAD više neće biti u stanju da diktira svetu svoja pravila igre", rekao je on. Lavrov je rekao da Moskva odbacuje sve nelegitimne i jednostrane sankcije kao beskrupulozni instrument političkog diktata. Dodao je da su dijalog i međusobno ravnopravna saradnja koju dele Rusija i Kina u srcu "Globalne bezbednosne inicijative", koju je izrazio kineski lider Si Đinping na otvaranju godišnje konferencije Boao foruma za Aziju 21. aprila i da se te dve države bore protiv terorizma i ekstremizma. "Naporno radimo u ime političkog i diplomatskog rešenja tako važnih globalnih pitanja kao što su iranski nuklearni program, situacija na Korejskom poluostrvu i rešavanje sukoba u Siriji i Avganistanu", rekao je Lavrov. (Politika-Beta)
|