субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Сарадња Москве и Пекинга добила стратешки карактер. Намеравамо да развијемо независну финансијску инфраструктуру, значајно повећавајући употребу рубље и јуана у пословањима
Хроника

Сергеј Лавров: Сарадња Москве и Пекинга добила стратешки карактер. Намеравамо да развијемо независну финансијску инфраструктуру, значајно повећавајући употребу рубље и јуана у пословањима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2022.

 МОСКВА - Сарадња Москве и Пекинга добила је „стратешки карактер”, а због „хибридног рата Запада против Русије” за њу се отварају нове могућности, рекао је данас руски министар спољних послова Сергеј Лавров. „Русија и Кина систематски спроводе све одобрене програме сарадње. Енергетско партнерство је добило стратешки карактер. Реализују се велики пројекти у области индустрије, пољопривреде и транспорта”, навео је Лавров у видео обраћању учесницима на 7. међународној конференцији „ Русија и Кина: сарадња у новој ери”, преноси Танјуг. Како је истакао, „хибридни рат који је колективни Запад покренуо против Русије отвара нове могућности за проширење сарадње између Москве и Пекинга”.

Хибридни рат који је колективни Запад покренуо против Русије отвара нове могућности за проширење руско-кинеске практичне сарадње, укључујући инвестиције и финансије

„Познато је да је реч „криза” на кинеском комбинација два карактера: „опасност” и „прилика”. Сигуран сам да хибридни рат који је колективни Запад покренуо против Русије отвара нове могућности за проширење руско-кинеске практичне сарадње, укључујући инвестиције и финансије”, нагласио је руски дипломата.

Лавров је поручио и да Русија и Кина намеравају да развију независну финансијску инфраструктуру, значајно повећавајући употребу рубље и јуана у пословањима између две земље.

Лавров: Ценимо став Кине у вези са ситуацијом у Украјини

Москва цени подршку Пекинга у његовим напорима да подржи принципијелне приступе Русије формирању европске безбедносне архитектуре и цени став Кине у вези са ситуацијом у Украјини, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

„Веома ценимо уравнотежен и непристрасан став наших кинеских пријатеља у вези са ситуацијом око Украјине“, рекао је Лавров, преноси ТАСС.

Према речима Лаврова, тектонска померања у савременом геополитичком пејзажу служе као катализатор за продубљивање заједничке спољнополитичке координације између Москве и Пекинга.

„Заједно са нашим пријатељима из Кине одржавамо конструктиван приступ у изградњи односа са трец́им земљама. Истовремено, наши ставови о великој вец́ини кључних питања глобалне и регионалне агенде или се поклапају или су изузетно блиски“, рекао је он.

Руски министар је изјавио да се Москва и Пекинг заједнички залажу за јачање координирајуц́е улоге УН у глобалним пословима, поштовање основног принципа једнаке и недељиве безбедности, што подразумева нејачање сопствене безбедности на рачун других.

"Ујединили смо се са нашим кинеским пријатељима, нашом тежњом ка демократизацији међународног живота, тако да се чују гласови свих земаља, било оне велике или мале и да уска клика западних земаља на челу са САД више нец́е бити у стању да диктира свету своја правила игре", рекао је он.

Лавров је рекао да Москва одбацује све нелегитимне и једностране санкције као бескрупулозни инструмент политичког диктата.

Додао је да су дијалог и међусобно равноправна сарадња коју деле Русија и Кина у срцу "Глобалне безбедносне иницијативе", коју је изразио кинески лидер Си Ђинпинг на отварању годишње конференције Боао форума за Азију 21. априла и да се те две државе боре против тероризма и екстремизма.

"Напорно радимо у име политичког и дипломатског решења тако важних глобалних питања као што су ирански нуклеарни програм, ситуација на Корејском полуострву и решавање сукоба у Сирији и Авганистану", рекао је Лавров.

(Политика-Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер