среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Русе брину планови САД о противракетној одбрани на Балкану
Хроника

Сергеј Лавров: Русе брину планови САД о противракетној одбрани на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. фебруар 2010.

Москва – Сергеј Лавров, министар иностраних послова Русије изразио је забринутост због „учесталих изненађења из Вашингтона”, мислећи при томе на планове Америке да постави елементе противракетне одбране (ПРО) прво у Румунији, а онда и у Бугарској.

Да подсетимо, бугарски премијер Бојко Борисов недавно је најавио „прелиминарне” преговоре са САД о могућности да се на територији Бугарске поставе елементи система ПРО. Одговарајући на питање да ли ће Бугарска прихватити понуду Америке, Борисов је договорио да његова земља, као чланица НАТО, има обавезу да покаже солидарност.

Нешто раније, 4. фебруара, председник Румуније Трајан Басеску објавио је да се Румунија сложила се на њеној територији поставе ракете пресретачи, предвиђене новим системом америчке ПРО. Вашингтон је потврдио планове да постави ракете у Румунији, истакавши при томе да су оне неопходне због „могуће опасности од Ирана”, и да нису усмерене против Русије.

Мадлен Олбрајт, која је као руководилац „Савета мудраца” северноатлантске алијансе ових дана боравила у Москви, изјавила је у више наврата да НАТО не представља опасност за Русији и да је „никад неће напасти”.

Сергеј Лавров је рекао новинарима да је Русија добила обећање бугарског премијера да ће „уследити детаљније објашњење”, па зато није желео да коментарише став Бугарске. „Не могу да коментаришем зато што смо тек синоћ добили изјаву бугарског премијера”.

Руском министру уопште нису јасни мотиви последњих поступака Обамине администрације у вези са тако убрзаним плановима за постављање система противракетне одбране у Румунији и Бугарској. Није јасна таква брзина доношења одлука о приближавању система противракетне одбране НАТО западним границама Русије, без обзира на изјаве представника администрације америчког председника о тобожњој реализацији плана о модификацији система противракетне одбране НАТО у Европи.

„Ми смо се већ интересовали код наших америчких партнера како све то да схватимо и зашто је после „румунског изненађења”, уследило и „бугарско изненађење”, додао је Лавров. Одговор се очекује.

Министар је још једном подсетио да су се председници Дмитриј Медведев и Барак Обама договорили да заједнички раде на анализи ризика и претњи од ширења ракетног наоружања. „Тај посао је већ започет, прва рунда консултација је завршена, планирана је још једна”, рекао је Лавров.

Он је објаснио да је руској страни стављено до знања да све то није ништа друго до реализација модификованог плана ПРО у Европи, који је објавио амерички председник Барак Обама кад је одлучио да одустане од постављања трећег позиционог рејона у Пољској и Чешкој, и да се односи искључиво на ракете средњег и малог домета, па не треба да се посматра као опасност руским стратешким снагама.

Према свему судећи, САД се нису одрекле постављања елемената ПРО у Европи, већ су само одложили планове до 2015. године. А док се не појаве први такви објекти на територији, према свему судећи, балканских земаља, поред европских обала патролираће амерички војни бродови наоружани ракетама пресретачима.

Нови Договор о смањењу арсенала ракетног наоружања (СТАРТ) неће давати никоме предности, он може бити само паритетан, изјавио је руски шеф дипломатије. Он је истакао да се преговори ближе карају и да је усаглашено око 97 одсто документа. Потписивање се очекује у првој половини године.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер