Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Šolc je poznat po svojim plitkoumnim idejama po pitanju Ukrajine. Niko nije pitao Šolca da li Nemci žele raspoređivanje američkih raketa dugog dometa u Nemačkoj
Hronika

Sergej Lavrov: Šolc je poznat po svojim plitkoumnim idejama po pitanju Ukrajine. Niko nije pitao Šolca da li Nemci žele raspoređivanje američkih raketa dugog dometa u Nemačkoj

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 28. jul 2024.

Ruski ministar spoljnih poslova kritikovao je nemačkog kancelara zbog nerazumevanja razloga iza konflikta.

Nemački kancelar Olaf Šolc „poznat je po svojim plitkoumnim idejama”, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na konferenciji za štampu u Vijentijanu, Laos.

On je komentarisao Šolcovu izjavu ranije ove nedelje o mogućnosti odbijanja raspoređivanja američkih raketa u Nemačkoj ako Rusija okonča svoju vojnu operaciju protiv Kijeva.

Berlin i Vašington su ranije u julu najavili da će američki krstareći projektili biti stacionirani u Nemačkoj od 2026. godine. Raspoređivanje nuklearno sposobnih oružja bilo je zabranjeno pod Hladnoratovskim Sporazumom o intermedijarnim nuklearnim snagama (INF), od kog se Vašington povukao 2019. godine.

Rusija je poštovala sporazum nekoliko godina nakon povlačenja SAD. Međutim, u junu, predsednik Vladimir Putin je upozorio da bi Moskva mogla nastaviti proizvodnju ranije zabranjenih raketnih sistema kao odgovor na „neprijateljske akcije” SAD.

Na konferenciji za štampu u Berlinu ranije ove nedelje, Šolc je odbacio zabrinutost da bi planovi mogli dodatno eskalirati tenzije sa Rusijom. On je tvrdio da Moskva mora prvo okončati svoju vojnu operaciju protiv Kijeva da bi sprečila raspoređivanje američkih raketa dugog dometa u Nemačkoj.

Lavrov je izjavio: „Niko nije pitao Šolca da li Nemci žele ovo raspoređivanje ili ne.” „On je opet, plitkoumno, kada je vest izašla, rekao: 'Pozdravljam odluku SAD o raspoređivanju raketa u Nemačkoj'… nije krio činjenicu da je odluka američka,” izjavio je ministar.

Lavrov je istakao da problem nije u raspoređivanju raketa, objašnjavajući da je cilj moskovske vojne operacije „eliminacija pretnji za bezbednost Rusije koje su stvorene u Ukrajini, gde su planirane NATO vojne baze, uključujući i u Azovskom moru.”

On je nastavio da operacija ima za cilj i zaštitu stanovništva Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje su nakon referenduma 2022. godine pristupile Rusiji.

Zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov ranije je izjavio da Moskva zadržava pravo na raspoređivanje raketa sa nuklearnim bojevim glavama ako SAD nastave sa planovima za stacioniranje raketa dugog dometa u Nemačkoj.

(RT, Beta)