четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шефик Џаферовић: Назив Република Српска је дискриминишући за све који нису Срби - СДА ће поднети апелацију Уставном суду да то процени
Хроника

Шефик Џаферовић: Назив Република Српска је дискриминишући за све који нису Срби - СДА ће поднети апелацију Уставном суду да то процени

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јануар 2020.

 Шефик Џаферовић, бошњачки члан Председништва БиХ, не сматра да иницијатива Странке демократске акције о промени имена Републике Српске значи промену Дејтонског споразума, и тврди да је за све који нису Срби тај назив дискриминишући.

На питање да ли је иницијатива СДА о измени имена Републике Српске нарушавање Дејтонског споразума, Џаферовић је одговорио питањем — како?

„Зар је за вас повреда Дејтона ако неко слободно размишља како би ствари у БиХ требало да изгледају и ако нуди један Дејтоном прописани правни пут да се дође до тог решења. Зар је повреда Дејтона ако СДА каже: Ми мислимо да је име РС дискриминишуће и поднећемо Уставном суду апелацију да то процени“, рекао је Џаферовић, преноси Танјуг.

Зар је повреда Дејтона ако СДА каже: Ми мислимо да је име РС дискриминишуће и поднећемо Уставном суду апелацију да то процени

СДА, каже, ништа није урадила.

„Видећемо када. То није био спин. СДА је политичка странка која има своје органе и која ће доносити одлуке. Процењиваћемо када, шта и како. То је питање за органе СДА“, рекао је Џаферовић.

На директно питање шта нана Фата (Орловић из Коњевић Поља) има од тога хоће ли се звати Република Српска или другачије, Џаферовић каже:

„Назив Република Српска за све оне који нису Срби, па и за нану Фату, сам по себи је дискриминишући. Како можете да тврдите да је један део БиХ, један ентитет у коме треба да буду сви равноправни без обзира на националност, верску припадност, а да у имену имате назив само по једном народу. То јесте тако по Дејтону договорено, али договорена је и Европска конвенција о људским правима, која гарантује једнака права свима“.

СДА је, додао је, објавила да ће изаћи са том иницијативом да то испита Уставни суд и одмах је нападнута да руши Дејтонски мировни споразум.

„Ми ништа не рушимо — само користимо механизме који су прописани Дејтонским споразумом. Оно што је забрањено по Дејтону је атак на суверенитет, територијални интегритет, и на то нема нико право. Како ћемо се договарати у будућности, то је ствар судова“, навео је Џаферовић.

Тврди да се гледа на било шта да се догоди у БиХ и одмах се тражи неки еквивалент да се изједначи, па је тако изједначена и ова иницијатива.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер