субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шефик Џаферовић: Додела Нобелове награде Хандкеу скандалозна и срамна
Хроника

Шефик Џаферовић: Додела Нобелове награде Хандкеу скандалозна и срамна

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2019.

 Члан Председништва Босне и Херцеговине Шефик Џаферовић оцењује као скандалозну и срамну одлуку Комитета Краљевске шведске академије наука о додели Нобелове награде књижевнику Петеру Хандкеу.

Хендке је од 1992. до 1995. оправдавао ратне злочине у БиХ и стајао у заштиту њихових извршилаца, саопштено је из његовог комитета.

„Срамотно је да је Нобелов комитет олако прешао преко чињенице да је Хандке оправдавао и стајао у заштиту Слободана Милошевића и његових извршилаца, Радована Караџића и Ратка Младића, који су пред УН Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију осуђени за најтеже ратне злочине укључујући геноцид“, каже се у саопштењу које преноси Фена.

Џаферовић додаје да Хандке није показао ни најмањи знак покајања нити је пружио извињење жртвама геноцида, силовања, логора и других зверских злочина, као да он и до данас негира истину о геноциду у Сребреници и тврди да су грађани Сарајева током опсаде инсценирали покоље.

Додељивање Нобелове награде таквој особи је чин директног легитимирања његовог бешчасног интелектуалног и политичког ангажмана, што није достојно ниједне институције која промовише цивилизацијске вриједности, па тако ни Краљевске шведске академије наука, чији је Комитет, овом срамном одлуком, потпуно изгубио морални компас, закључује се у саопштењу.

Петер Хандке (1942) награђен је за „утицајни рад који је у оквиру лингвистичке креативности истраживао периферију и јединственост људског искуства“, написала је шведска Академија.

У БиХ и на Косову незадовољство због Нобелове награде Петеру Хандкеу

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер