понедељак, 01. јун 2020. | |
Нови шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду Томазо Витале изјавио је да НАТО у потпуности поштује политику војне неутралности Србије. Витале је у интервјуу за Радио Слободна Европа поручио да је Србија независна и суверена земља, слободна да бира своје безбедносне аранжмане. Он је указао да је Алијанса одувек била јасна и доследна по том питању, али да тај принцип није спрецио сарадњу, нити би требало оцекивати да ће се то променити.
Витале је указао да НАТО већ има добро развијену сарадњу и партнерства са многим земљама, меду којима су оне које не желе да постану цланице НАТО-а, као што су Аустрија, Ирска, Финска и Свајцарска. Он је истакао да је свестан да је НАТО и даље контроверзна тема у Србији и да су сећања на 1999. годину и даље болна многима. "Кампања никад није била усмерена против српског народа. Њен циљ је био да се заштите цивили у ширем региону и да се заустави хуманитарна катастрофа која се одвијала на Косову", рекао је Витале. Он је указао да прошлост не сме да се заборави, али да може да се иде напред и то је оно што НАТО и Србија раде кроз ово партнерство. Витале је рекао да су крајем 2019. Србија и НАТО обновили Индивидуални акциони план партнерства у оквиру Партнерства за мир, програма НАТО-а коме је Србија приступила 2006. године и оценио да је то велики корак напред. "Сада имамо договорен програм сарадње за следеће две године", истакао је Витале. Он је додао да ј тај документ на вебсајту Министарства спољних послова Републике Србије и да се у њему налази преко 200 активности које ће НАТО и Србија радити заједно.
Шеф НАТО канцеларије у Београду указао је да Србија и Алијанса већ имају плодну, практичну и обострано корисну сарадњу. Он је као примере те сарадње навео да НАТО и Србија раде заједно како би били спремнији за ванредне ситуације попут поплава и шумских пожара и да НАТО помаже Србији на јачању капацитета њених безбедносних снага и институција и обучава српске војнике за учешће у међународним мировним мисијама. Витале је навео да је у претходних 20 година НАТО уложио милионе евра како би помогао Србији да уништи преко 230 тона застареле муниције. Поред тога, Србија и НАТО су заједно обучавали ирачке војне лекаре, а са Србијом постоји и дугорочна сарадња у области науке кроз НАТО програм „Наука за мир и безбедност“. Од 2006. Србија је учествовала у преко 30 пројеката у оквиру тог програма, а међу њима су пројекти у пољу енергетске и еколошке безбедности, одбране од хемијских/биолошких/радиолошких/нуклеарних средстава, борбе против тероризма, сајбер одбране и сигурности људи, навео је Витале. (Танјуг) |