четвртак, 17. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануле Жиофре: Пројекат Јадар није услов Србији за приступање ЕУ
Хроника

Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануле Жиофре: Пројекат Јадар није услов Србији за приступање ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. октобар 2024.

Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Емануле Жиофре изјавио је вечерас да реализација пројекта "Јадар" није услов за приступање Унији, указујући да су политичке прилике у свету у последњих годину дана знатно утицале на подстицање процеса проширења.

Он је гостујући у Дневнику телевизије Нова истакао да су се у последњих годину дана на Западном Балкану десили озбиљни кораци у процесу придружења ЕУ.

Жиофре је истакао да је, поред ИПА фондова, шест милијарди евра опредељено за проширење ЕУ, од чега је више од милијарду и по опредељено за Србију, али је то условљено реформама које ће владе морати да спроводе.

Говорећи о експлоатацији литијума у Србији, Жиофре је рекао да је са Србијом у јулу потписано стратешко партнерство о критичним сировинама, али да то није предуслов за приступање.

„Питање литијума је веома широко за ЕУ, ми сада имамо трансформисану економију и потребне су нам критичне сировине како бисмо били конкурентни“, додао је Жиофре.

Како је навео, ЕУ је потписала низ споразума о партнерству о критичним сировинама са Канадом, Норвешком и Србијом.

Према његовим речима, неопходно је демистификовати тврдње да је експлоатација литијума и бора у Србији услов за приступање ЕУ.

„Уколико Србија и ЕУ одлуче да раде на зеленој транзицији и додатно интегришу и развијају економију, то ће бити добро за интеграцију Србије у јединствено тржиште“, казао је Жиофре.

Он сматра да је Србија већ сада прилично интегрисана у економију ЕУ, јер је више од 60 одсто трговинске размене повезано са њеним чланицама.

„Оно што често чујем је да ЕУ све повезује са литијумом, али је то апсурно, јер имамо копенхашке критеријуме, независно правосуђе које треба да се бори против организованог криминала и бројне друге теме које су суштинске за придружење“, објаснио је Жофре.

Он је нагласио да је за чланство у ЕУ много важније постићи помаке на пољу владавине права, медијског плурализма и решавања проблема са суседима.

Упитан да ли је упознат са нацртом кривичног законика, који многи стручњаци сматрају проблематичним, јер сматрају да крши основна људска права, Жиофре је рекао да је владавина права кључна вредност ЕУ.

Он је навео да постоје четири блока реформи, од који се један односни на демократске изборе, плурализам медија и независно правосуђе.

„Као што је Венецијанска комисија рекла, неопходно је да спроведемо правне реформе, али је неопходно успоставити и културу правосуђа. Демократски избори су, такође, важна тема у Србији, део су реформске агенде и потребан нам је консензус за унапређење изборних оквира“, указао је Жиофре.

Истакао је да је неопходно направити значајне помаке у свим областима које су повезане са медијским слободама, изборним условима и владавине права, да би кластер три могао да се отвори.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер