среда, 16. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Зашто Вучићева власт ћути и не осуђује нападе Израела на базе УН у Либану где се налазе и 182 војника Србије? Драгојло: Председник Србије воли друштво тирана, јер им се диви, али уједно сматра и да су му подршка останку на власти
Хроника

Данас: Зашто Вучићева власт ћути и не осуђује нападе Израела на базе УН у Либану где се налазе и 182 војника Србије? Драгојло: Председник Србије воли друштво тирана, јер им се диви, али уједно сматра и да су му подршка останку на власти

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. октобар 2024.

И док израелске нападе на мировњаке Уједињених нација у Либану осуђује све више земаља, међу њима нема Србије, иако су Либану 182 српска војника.

Наиме, како извештава Н1, Србија није потписала саопштење већине земаља које имају своје мировњаке у Либану. Ниједан званичник се до сада није огласио о овој трагедији.

Назначимо, српске снаге, које су у Либану од 2010. године, обухватају вод за заштиту снага, пешадијску чету, штабног официра у команди мисије и групу официра за подршку контингенту.

– По законима о рату, особље УН, укључује и наоружано и они се сматрају цивилима, намерни напад на њих је ратни злочин – рекао је, након напада Израела на УН, Ахмед Бенхемси испред организације Хјуман рајтс воч.

Због чега Србија, попут многих европских држава, не осуђује овакав напад, испоставља се као питање, посебно у светлу тога да актуелна власт Александра Вучића навелико продаје оружје Израелу. Србија је ове године, према по подацима БИРН-а до септембра у ту земљу извезла оружје у вредности од 23 милиона долара.

Саша Драгојло, новинар БИРН, који је први известио и подробно писао о томе да Србија продаје Израелу оружје, вест да Србија није стала у ред држава који су осудили напад Израела на базу УН, такав поступак коментарише као последицу сервилност режима према према моћницима, док се истовремено понаша сурово према слабима и немоћнима.

– Нападом на базу УН-а, Израел је практично заратио са војном репрезентацијом света. Међутим, то је само још један од низа ратних злочина који им се толеришу. Власт у Србији је сервилно према моћницима, а сурово према слабима и немоћнима, тако да овакав однос не чуди. Председник Србије воли друштво тирана, јер им се диви, али уједно сматра и да су му подршка останку на власти – каже саговорник Данаса.

Србија није подржала резолуцију УН-а којим се захтева повлачење израелске војске из Газе, а није ни међу потписницама писма подршке генералном секретару УН-а Антонију Гутерешу ког је Израел прогласио персоном нон гратом, додаје.

– Власт у Србији не само да није осудила ратне злочине Израела у Гази, већ је ове године – упркос свим апелима стручњака УН-а, конвенција о извозу оружја – послала у Израел, сада већ, бар 24 милиона евра вредно наоружање – истиче Саша Драгојло.

Српски војници у Либану за власт у Србији су само пиони у геополитичкој игри, каже даље, а пиони увек могу бити жртвовани за наводно већи политички циљ.

– Власт СНС-а, квази-патриотска, мало цени до живота српских грађана, укључујући и војнике. Бас зато се и буса у националистичка прса – да сакрију своју праву, опортунистичку суштину – закључује Драгојло.

Према речима Предрага Петровића, директора Београдског центра за безбедносну политику, власт у Србији води спољну политику чији је циљ добијање подршке за аутократско владање Србијом, или макар ублажавање критике западних држава као и богаћење људи који одржавају Вучићев режим.

– У том погледу треба тумачити и одсуство осуде напада израелске војске на мировне снаге УН у Либану. Јавности је познато да Србија продаје наоружање Израелу, те да се та врста трговине одвија пре свега преко приватних фирми блиских садашњем режиму у Србији. Власти у Србији не желе да угрозе ове за њих вредне послове, осудом напада на мировне снаге УН. Иако се власт и у Србији, па и сам Вучић позива на принципе међународног права, они воде спољну политику пре свега трансакционом, краткорочном логиком – закључује Петровић за Данас.

(Данас)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер