петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подгорица: На седници Владе Црне Горе усвојен нацрт Темељног уговора. Тринаест министара гласало је „за“, а пет је изузело мишљење. Кривокапић и Коњевић оспорили „квалификовану већину“
Хроника

Подгорица: На седници Владе Црне Горе усвојен нацрт Темељног уговора. Тринаест министара гласало је „за“, а пет је изузело мишљење. Кривокапић и Коњевић оспорили „квалификовану већину“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јул 2022.

Тринаест министара у Влади Црне Горе је гласало за предложени нацрт темељног уговора са Српском православном црквом.

Пет министара је изузело мишљење.

"Потврђујем да је то од броја присутних више од двије трећине. Ако буде требало, за седам дана ће се гласати или ће се електронски гласати. Не могу да говорим у име људи који нијесу овдје. Влада не може пасти до сљедећег петка због процедуре", казао је предсједник Владе.

Министар и вицепремијер Рашко Коњевић казао је како је договор био да се о уговору одлучује квалификованом већином, а министар вањских послова Ранко Кривокапић је навео да квалификоване већине нема.

Коњевић је питао шта је квалификована већина, ако није било измјена Пословника.

Кривокапић је казао да не постоји квалификована већина од присутних, него од свих. "Квалификована већина од нас 21 је 14. Пристајем да наредне седмице гласамо поново". Абазовић је рекао да је текст усвојен, али да нема проблем да се на електронској сједници или редовној иста ствар понови.

18:11 08.07.2022

Кривокапић и Коњевић оспорили већину, могуће ново гласање

Министри Ранко Кривокапић и Рашко Коњевић оспорили су да је 13 гласова квалификована већина, јер она, како тврде, не може да се рачуна у односу на број присутних министара, већ само на укупан број министара. У том случају, за усвајање је било потребно 14 гласова.

Премијер је без обзира на приговоре Кривокапића и Коњевића о квалификованој већини, прогласио да је тачка усвојена и рекао да постоји могућност да се гласање понови на наредној седници или електронски.

Влада Црне Горе са 13 гласова „за“ од 18 присутних министара усвојила је нацрт Темељног уговора са Српском православном црквом.

17:57 08.07.2022

Коњевић: Ако овај текст уговора са СПЦ буде усвојен, Влада је изгубила већину

Министар Рашко Коњевић казао је да ако премијер одбије предлог за додатним консултацијама и Влада усвоји овај текст уговора са СПЦ, ова Влада је изгубила већину.

„Формално ће од стране политичких субјеката бити поднет захтев за скраћење мандата“, рекао је он.

17:56 08.07.2022

Абазовић: Политичари од овога праве топ тему

Премијер Абазовић је рекао да би волио да је министар вањских послова у праву и да питање Темељног уговора може да се остави за јесен, али да је то немогуће..

„Шта има везе јесен или сад? Зашто од овога да правимо било какву тему? Ово грађане претежно не занима. Политичари од овога праве топ тему. Ако правимо да је ово тема бити или не бити, онда она поприма неке друге обрисе“, рекао је Абазовић.

Казао је да мисли да се умањује подршка онима које износе „опасне тезе“, али је поручио да ће достојанство верујућег православног народа у Црној Гори бранити премијер.

„ЦПЦ је све до 42. Владе била НВО, а сада је верска организација, регистрована као све остале верске организације. Немојте да ширимо злу крв, ту је Влада да заштити и достојанство Црне Горе и сваког верника независно од верске организације којој припада“, рекао је Абазовић.

Он је поручио да сви треба да се понашају као туристички посленици којима није важно одакле гости долазе.

„Заложили смо се да миримо друштво, невероватно сам поносан на то...Прешли смо рубикон и показаће то наредни избори кад год то било. Све што треба да радимо је да се боримо против корупције и организованог криминала и да јачамо правосудни систем“, додао је Абазовић.

17:51 08.07.2022

Ранко Кривокапић: Амфилохије је регистровао Православну цркву у Црној Гори

Ранко Кривокапић је навео да је „покојни митрополит црногорско-приморски Амфилохије регистровао Цркву у Црној Гори као Православну цркву у Црној Гори“.

„Понављам - Православна црква у Црној Гори. Прихватам, од сад па заувек, да се тако зове наша црква у Црној Гори. То као православац кажем. Нема ’црногорска’ у називу, као што видите. Битно је да се овај народ помири, и да има једну цркву, у коју ће ићи неко као Србин, неко као Црногорац, и где ће културно-историјска добра бити само наша“, рекао је министар Кривокапић.

17:43 08.07.2022

Темељни уговор може бити преиспитан пред Уставним судом

Министар правде Марко Ковач казао да и овај акт може бити предмет пред Уставним судом.

„Овај акт, као и сваки други, може бити предмет преиспитивања пред Уставним судом. Дакле, то што се неко боји да није у складу са Уставом, не може бити разлог да не усвојимо овај акт“, казао је министар правде.

Он је министру вањских послова Ранку Кривокапићу поручио да је његово излагање на данашњој седници обојено политиком.

„То што је потписник уговора са Католичком црквом држава, не значи ништа са становишта религије и вероисповести. Министарство правде имаће једнак однос према свим верским заједницама“, навео је он.

17:42 08.07.2022

Ранко Кривокапић: Влада иде у суицид

Министар Ранко Кривокапић рекао је да је „ово политичка игра“.

„А то је да се Црна Гора заустави на ЕУ путу. Неким аутократским режимима у региону не одговара напредак Црне Горе", рекао је министар вањских послова.

Према његовим ријечима, Темељним уговором Влада иде у суицид.

„Ова Влада жели да свесно или несвесно, себе обурда, знањем или незнањем, и заустави Црну Гору ка Европској унији. Са својим политичким уверењем сачекаћу да време то покаже. Могуће је и да нешто више знам, није сигурно, али је могуће“, казао је он и предложио да се ово питање одложи до јесени и до извештаја Европске уније.

17:10 08.07.2022

Владимир Јоковић: Темељни уговор приоритет за СНП

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде и потпредседник Владе за економски систем Владимир Јоковић (СНП), казао је да је његовој партији приликом уласка у Владу приоритет био темељни уговор.

„Али без да успоравамо пут државе ка ЕУ. Овде је данас на дневном реду исправљање неке досадашње неправде - што с једном верском заједницом није потписан темељни уговор. Више штете би нанели да ово одгађамо, него да то учинимо данас", казао је Јоковић.

Он је оценио да је ова Влада специфична.

„Оно што ову Владу чини специфичним је што је окупила све националности. Она је у правом смислу Влада Црне Горе. Можда неће испоставити све што желимо, али је сигурно да има карактер“, казао је између осталог Јоковић.

17:00 08.07.2022

Абазовић: Рушење Владе подршка руском утицају

Абазовић је казао да је са више адреса добио поруку да је рушење Владе директна подршка руском утицају у Црној Гори. Навео је да су исту поруку добили и министри Коњевић и Кривокапић, као и председник државе Ђукановић, преноси РТЦГ.

„Стварање нестабилности је директно у интересу руског утицаја. Ко хоће да је сруши - сретно било, само да се не скривамо из Европе“, поручио је Абазовић. Он је рекао да Европљане питање цркве не интересује.

16:59 08.07.2022

Питање уговора са СПЦ није највећи приоритет за грађане

Премијер Дритан Абазовић је казао да је ово потпуно редовна активност за Владу и да питање уговора са СПЦ није највећи приоритет за грађане Црне Горе.

„Највише их интересује животни стандард, да се на најбољи могући начин изведе туристичка сезона и желе политичку стабилност“, рекао је Абазовић.

Абазовић је казао да се у наводно спорном пасусу Нацрта уговора не спомиње Српска православна цркве, већ „Хришћанска Црква на простору Црне Горе да је присутна од апостолских времена и њеног континуитета-мисије кроз историјско православно и црквено устројство од оснивања Зетске, Будимљанске и Хумске Епископије Жичке Архиепископије (1219-1220г.)“.

Навео је да је био споран и Члан 2 везан за јавно правна-овлашћења.

„Чуо сам да се ово односи на преношење овлашћења државе на цркву. То везе нема, већ се односи на канонско право и устав цркве, између осталог, да могу да издају крштенице онима који су се крстили. Ако је то нешто што је проблематично, мислим да су такви коментари злонамерни“, рекао је Абазовић.

Црногорски премијер је рекао да је питање изградње храмова уређено тако да се односи само на оно што ради верска заједница која је страна потписница, а да друге могу на идентичан начин да уреде односе са државом.

Абазовић је навео да је био споран био и Члан 11 који се тиче културних добара.

„Ниједно добро не може да се отуђи и прода, изузев са важећим законодавством Црне Горе. Не постоји уговор који је изнад закона и Устава“, навео је Абазовић и додао да није чуо друге примједбе.

16:59 08.07.2022

Нема правних примедби, само политичких

Министар правде Марко Ковач казао је да је усаглашени текст уговора са СПЦ у складу са Уставом и законима Црне Горе.

„Што је најбитније у највећем делу у сагласју са уговорима које је држава Црна Гора потписала са Католичком црквом, Исламском и Јеврејском заједницом“, истакао је министар правде.

Казао је да нема опасности за правни поредак Црне Горе.

„Ради се о уговору о унутрашњем праву, који нема међународни карактер. Свака одредба мора бити у складу са законом. Сва прашина која се дигла је непотребна, ово је техничка ствар“, рекао је Ковач, који је додао да није чуо ниједну правну критику на нормативни део текста, већ само политичке коментаре.

15:52 08.07.2022

Министар спољних послова Ранко Кривокапић истакао је да има мало више искуства и да је учествовао у усвајању два устава, а један је и писао...

Он је цитирао Хегела да "у политици нема опасније ствари од незнања у акцији".

"Ја бих додао и од лоше намјере".

Рекао је да непознавање права не оправдава.

15:21 08.07.2022

Абазовић: Зашто правимо такву атмосферу, коме то иде у прилог?

Абазовић је рекао да позива „на инклузивност, ако је ово питање од претјераног значаја“.

„Мислим да ће да се деси иста ситуација као са Законом о слободи вјероисповијести, који је много важнији акт... Једино ми смета што испаде да темељни уговор суспендује Устав и законе. Зашто правимо такву атмосферу, коме то иде у прилог? Некако морамо доносити одлуке...“.

Премијер је рекао да је његов став врло поштен - да ће све вјерске заједнице које су регистроване у Министарству правде имати апсолутно исти третман.

„Кад је ријеч о нашем познаваоцу и пријатељу (Синиши Газиводи), лично га позивам, али и друге - ко год има конструктивну примједбу, више је него добродошао. Ја сам да се иде даље, да идемо даље. Имаћемо један период до потписивања уговора. Било шта да се утврди у међупростору и након тога као евентуална повреда правног поретка - корекције су више него добродошле... Не вјерујем да је овдје било чији интерес да се лови у мутном“.

14:53 08.07.2022

Абазовић и Ђукановић разговарали у четири ока

Премијер Дритан Абазовић и предсједник Црне Горе Мило Ђукановић су, након састанка код председнице Скупштине Данијеле Ђуровић, остали у Бијелом салону парламента и имали у четири ока састанак насамо. Након тог састанка нису давали изјаве новинарима.

14:51 08.07.2022

Потпредседник Владе Црне Горе и министар одбране Рашко Коњевић, рекао је да тема темељног уговора производи доста емоција код грађана.

„Све критике које можемо да чујемо треба да буду проверене од оних људи који познају материју боље... Овако конципирана Влада, која је по свом карактеру мањинска, треба да буде осетљивија на сваку врсту критике“.

Он је прочитао писмо које је НВО Акција за људска права (ХРА) пре два дана упутила Абазовићу, и министрима Ковачу и Ђеки, у ком се наводе примедбе на текст радне верзије темељног уговора, и позива да се она додатно усклади.

„Влада Црне Горе, указује ХРА, неовлашћено се позвала на канонско право...“, додао је, преносе Вијести.

14:46 08.07.2022

Највећа дилема око Темељног уговора, каже Абазовић, била је везана за ставове 3 и 4 у преамбули уговора.

„Говорило се о фалсификату и сл. То се сад третирају као два става, а раније су били само један, што је могло да упути на коментаре да се један део наше историје не може поменути“, навео је црногорски премијер.

Абазовић је казао да се у наводно спорном пасусу Нацрта уговора не спомиње Српска православна цркве, већ „Хришћанска црква на простору Црне Горе да је присутна од апостолских времена и њеног континуитета – мисије кроз историјско православно и црквено устројство од оснивања Зетске, Будимљанске и Хумске Епископије Жичке Архиепископије (1219-1220г.)“.

„Много је ружно кад нешто истргнете из контекста па промените једну реч. У члану се нигде не помиње СПЦ“, навео је он.

Навео је да је био споран и Члан 2 везан за јавно-правна овлашћења.

„Чуо сам да се ово односи на преношење овлашћења државе на Цркву. То везе нема, већ се односи на канонско право и устав Цркве, између осталог, да људима могу да издају онима који су се крстили. Ако је то нешто што је проблематично, мислим да су такви коментари злонамерни“, рекао је Абазовић.

Дотакао се и питања изградње храмова.

„Питање за изградњу храмова односи се само на оно што гради Црква. Све у овом тзв. Уговору односи се на надлежности државе и ове једне верске заједнице. Остале могу уредити односе са државом на потпуно идентичан начин“, навео је он.

Абазовић је навео да је био споран био и Члан 11 који се тиче културних добара.

„Ниједно добро не може да се отуђи и прода, изузев са важећим законодавством Црне Горе. Не постоји уговор који је изнад закона и Устава. Било да се ради о религијским заједницама, економском аранжману или било чеком другом. Постоји Устав, па закон, па сви остали акти нижег реда“, навео је Абазовић и додао да није чуо друге примедбе.

14:36 08.07.2022

Премијер Дритан Абазовић казао је да питање Темељног уговора није никакав приоритет за грађане.

14:33 08.07.2022

„Ова верзија у потпуности у сагласју са Уставом“

Министар правде Марко Ковач казао је да је нацрт Темељног уговора у потпуности у сагласју са Уставом и законом Црне Горе и не представља никакву опасност по државу.

Он је објаснио да је ова верзија Темељног уговора са СПЦ у потпуности у сагласју са Уставом и законом и у највећем делу у сагласју са уговорима које је држава Црна Гора потписала са Католичком црквом, Исламском и Јеврејском зајендицом.

"Сходно закључку Владу формиран је 23. јуна радни тим за преговоре са СПЦ. Директорат за верске заједнице је припремио радни документ којим смо на неки начин редиговали Нацрт уговора који је Влади достављен у априлу 2021. на начин што смо одређене одредбе уподобили односно привели их и успоставили однос са Уставом и законом. Одређене ствари које се тичу верске наставе и права на информисање изменили смо и сматрамо да је оваква верзија текста у потпуности са Уставом и законом и што је најбитније у највећем делу у сагласју са уговорима које је држава Црна Гора потписала са Католичком црквом, Исламском и Јеврејском заједницом", казао је.

"Сва ова прашина која се дигла је непотребна, ово је једна техничка ствар која ће бити надам се настављена са имплементацијом и успостављањем нових односа са другим верским заједницама, како већ успостављеним, тако и онима које ће да се формирају убудуће", додао је Ковач.

Владе Црне Горе данас одлучује о потписивању Темељног уговора између државе и Српске православне цркве (СПЦ). Седница, чији је почетак заказан за 12 сати, почела је са закашњењем од сат и по.

На дневном реду су 64 тачке, а 17. тачка је регулисање односа са верским заједницама – Предлог уговора, јављају подгорички медији.

Претпоставка је да би на седници владе за потписивање Темељног уговора, од 20 чланова, могло гласати шест министара СНП-а, пет из УРЕ, сам премијер Дритан Абазовић, Фатмир Ђека... Неизвесно је како ће се изјаснити два министра из Бошњачке странке и један из ХГИ. Против ће бити министри из СДП-а.

(Спутњик, Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер