понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саво Манојловић: Ствари које се не буду решавале у институцијама, решаваће се на улицама
Хроника

Саво Манојловић: Ствари које се не буду решавале у институцијама, решаваће се на улицама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јул 2024.

 Ствари које се не буду решавале у институцијама, решаваће се на улицама, рекао је Саво Манојловић, директор кампање покрета Крени-Промени, за Инсајдер ТВ.

“Ово је нешто што смо очекивали и на шта смо упозоравали. Ми смо били потпуно свесни да је све што се десило 2021. и 2022. године била једна добијена битка, два промењена закона и укидање просторног плана Јадар. И то јесте једна врста највеће грађанске победе од 5. октобра, али потпуно смо били свесни да је власт тада устукнула и да је чекала да прођу два изборна циклуса”, изјавио је у Инсајдер интервјуу Манојловић, одговарајући на питање како смо од изјаве некадашње премијерке, да је за владу на пројекат Јадар стављена тачка, дошли до изјаве председника Србије да би рудник литијума могао бити отворен 2028. године.

 “Оно што сада видимо је кршење сопствених одлука, сво време смо упозоравали на лобистичке текстове Рио Тинта, указивали да јавни сервис игнорише јавну расправу, да је извршен државни удар нестављањем народне иницијативе у уставном року али исто смо тако упозоравали да се крши закон о лобирању и закон о информисању јер сте имали навалу лобистичких текстова чији је циљ био да спроведу неку врсту лоботомије јавном мнења”, додаје Манојловић.

Он је оценио да је у питању борба за две визије Србије, једну коју су наменили Рио Тинто и власт а то је нека врста фигуративне афричке колоније а друга визија је визија Србије као модерне европске земље.

”Народ Србије ће имати користи од ископавања литијума онако као што народ Конга има користи од ископавања дијаманата“, наводи саговорник Инсајдера.

Коментаришући објављену студију утицаја на животну средину и ставове дела научне заједнице која се противи Пројекту Јадар, он је изјавио да власт очигледно има проблем са правим дипломама, да постоје експерти који подржавају ставове власти али да они нису у врху науке.

”Они сада ниподаштавају највећа научна имена, између осталих и академике који су стали иза става да Србије не треба да буде еколошки уништена, ниподаштавају званичан одбор за заштиту животне средине Београдског Универзитета”, каже Манојловић.

Говорећи о најављеној могућност да један вид протеста буде заустављање саобраћаја на пругама Манојловић је оценио да политичке странке служе томе да држава функционише у политичком смислу а да Србија у овом тренутку има ситуацију да је једна политичка странка и фактички и правно окупирала институције државе.

“Ствари које се не буду решавале у институцијама, решаваће се на улициама. То није претња већ друштвена закономерност. У том смислу било какви инциденти иду на душу оних који не спроводе закон и који су окупирали овај систем”, наставља Манојловић.

Он је оценио да је напуштање градског парламента од стране одборника Крени-Промени И позив другим партијама опозиције да ураде исто, био лични чин подршке борби против прекрајања изборне воље грађана, пре свега у Нишу.

Коментаришући критички став да су многи грађани покрету Крени-Промени дали глас да би се борили у парламентима, а не да их након прихватања мандата напуштају, Манојловић је оценио да би излазак свих опозиционих странака из парламената, као брза реакција, довела до кризе легитимитета власти, али да се то нажалост није десило.

„Након тога, рекли смо, верификоваћемо мандате у београдском парламенту, напуштамо га, одрећи ћемо се одборничке надокнаде у хуманитарне сврхе, али смо наставили ту борбу и тако што смо се појавили на седници и тако што смо наставили борбу на улици, одржали смо конференцију за медије након усвајања градског буџета, указивали на питања нетранспарентности буџета, на лоше инфраструктурне пројекте као и да буџет није разцојни. Дакле, наставили смо да радимо. О даљив видовима и облицима борбе накнадно ћемо одлучивати”, каже лидер покрета Крени-Промени.

Коментаришући одлуку власти у вези са њеним плановима за зграду генералштаба, Манојловић је оценио да је то питање грађанског, државног И националног поноса.

”Та зграда генералштаба је срушена током НАТО бомбардовања. Величина држава се огледа у томе како се односи према сопстфеним жртвама и страдањима. Не можете ви тамо давати да се тамо направи хотел и то дајете породици Кушнер. Ја сам бјо у Њујорку када сам као експерт учествовао на једној седници УН, обишао сам место страдања где су биле куле близнакиње срушене 11-ог септембра. Они су тамо направили меморијални центар. Нису дали Саудијцима и Арапима да тамо граде хотеле. То је питање поштовања једне државе”, закључио је Саво Манојловић.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер