субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет Европе: У Србији веома поларизована кампања са незабележеним нивоом застрашивања, нападима на опозицију и новинаре и озбиљним проблемима у области медија
Хроника

Савет Европе: У Србији веома поларизована кампања са незабележеним нивоом застрашивања, нападима на опозицију и новинаре и озбиљним проблемима у области медија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. новембар 2023.

Тим посматрача Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) уочио је током дводневне посете Србији веома поларизовану кампању уочи ванредних парламентарних избора, са незабележеним нивоом негативне кампање и застрашивања, нападима на опозицију и новинаре и озбиљним проблемима у области медија, саопштио је данас Савет Европе.

Са друге стране, четворочлана међустраначка делегација ПССЕ, која је боравила у Београду 23. и 24. новембра, поздравила је ефикасну припрему избора и досадашњи висок ниво поверења у изборну администрацију, апелујуц́и на власти да предузму мере за ублажавање неравноправних услова и за заштиту интегритета изборног процеса.

Делегација ПССЕ, предвођена послаником Социјалдемократске партије Аустрије Стефаном Шенахом (Сцхеннацх), информисана је, између осталог, и о ситуацији у медијима у Србији који имају кључну улогу у предизборној кампањи, наводи се.

„Иако су после недавног усвајања медијских закона констатовани позитивни помаци, делегација је била посебно забринута због навода о директном и индиректном утицају владајуц́е странке на мејнстрим националне и локалне медије, о значајним неједнакостима у приступу политичких субјеката медијском простору, о аутоцензури и дезинформацијама“, наводи Савет Европе.

Чланови делегације ПССЕ, који су у Београду разговарали са изборним званичницима, представницима странака, цивилног сектора, мисије Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР), новинарима и дипломатама, такође су били забринути због навода о коришћењу запаљиве реторике и говора мржње, као и о негативном тону и притиску који се користи против представника опозиције, новинара и активиста цивилног друштва.

Делегација апелује на све учеснике и званичнике да се уздрже од такве реторике која изазива поделе и подсец́а да су бирачима потребне плуралистичке информације засноване на чињеницама како би могли да начине адекватан избор, пише у саопштењу.

Савет Европе наводи и да је делегација информисана о „озбиљним забринутостима“ и наводима у вези са „фантомским гласачима“, фалсификованим потписима подршке кандидатима, могуц́ом миграцијом бирача ради учешц́а на локалним изборима, злоупотребом административних ресурса, притисцима на запослене у јавним предузец́има и на државне службенике, и ограниченим простором који опозиција има на располагању за кампању на локалном нивоу.

Као питање које забрињава поменуто је и доминантно присуство председника Републике у медијима, у кампањи и на изборним листама на свим нивоима, наводи се у саопштењу и додаје да је члановима делегације речено да би активности шефа државе, који није учесник на изборима, могле да збуне бираче.

Делегација очекује од власти да се позабаве овим питањима пре избора, додаје се у саопштењу.

Како се наводи, делегација је истакла да су предстојећи избори трец́и парламентарни у периоду од четири године и да то додатно негативно утиче на функционисање демократских институција, да омета пуну примену закона и контролу извршне власти.

Делегација је такође обавештена да подношење неочекиваних и истовремених оставки 65 градоначелника из владајуц́е странке, укључујуц́и градоначелника Београда, као и самораспуштање Скупштине Војводине, опозиција види као средство за консолидацију власти и злоупотребу бирачког права локалних заједница.

„Делегација жали због ове инструментализације изборних циклуса која подрива поверење људи у демократију, изборе и политику. У овом контексту, делегација поздравља иницијативе цивилног друштва као што је ПроГлас, која охрабрује грађане да гласају, мобилизацију и обуку домац́их посматрача и иницијативе за промовисање учешц́а жена у јавном животу и на изборима. Делегација очекује од власти да осигурају да те позитивне иницијативе могу да делују у поштеним условима, без непотребних препрека или притисака“, додаје се.

У пратњи правних стручњака из Венецијанске комисије, делегација ПССЕ са 21 чланом доћи ће у Србију ради посматрања гласања 17. децембра, у оквиру Међународне мисије за посматрање избора.

Парламентарна скупштина Савета Европе, која окупља парламентарце из 46 европских земаља, посматрала је све изборе у Србији од 2000. године, са изузетком парламентарних 2020. године, због пандемије корона вируса.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер