среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет Европе: Покренут поступак против Србије због неиспуњавања препорука у борби против корупције, оцена за 2017. годину - „у целини незадовољавајуће“; Хитан поступак у Скупштини мора бити изузетак, а не правило
Хроника

Савет Европе: Покренут поступак против Србије због неиспуњавања препорука у борби против корупције, оцена за 2017. годину - „у целини незадовољавајуће“; Хитан поступак у Скупштини мора бити изузетак, а не правило

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. мај 2018.

Иако Србија није испунила препоруке Групе земаља против корупције (ГРЕКО), тела Савета Европе ни за 2015. годину, а њени званичници се правдају тиме да за то имају времена до краја године, за Србију и још осам земаља је у Савету Европе покренут поступак због, како се наводи, "у целини незадовољавајуће" примене препорука за спречавање корупције међу парламентарцима, судијама и тужиоцима. Реч је о препорукама ГРЕКО која делује у склопу Савета Европе и чији је годишњи извештај за 2017. данас објављен у Бриселу и Стразбуру, уз упозорење да је дошло до "назадовања у борби против корупције".

ГРЕКО је средином марта саопштио да Србија није применила ниједну од 13 препорука тог тела из 2015. за спречавање корупције међу посланицима, судијама и тужиоцима.

Хитан поступак у Скупштини мора бити изузетак

Тело Савета Европе закључује у извештају за 2017. да је веома низак ниво испуњења препорука "укупно гледано незадовољавајући", и позива шефа српске делегације да достави извештај о напретку у примени свих неиспуњених препорука што пре, а најкасније до 31. октобра.

ГРЕКО је 2015. препоручио Србији предузимање мера за даље побољшање транспарентности парламентарног процеса, које укључују утврђивање прецизних рокова за подношење амандмана и коришћење хитног поступка као изузетка, а не као правила. Истакнута је потреба увођења правила о транспарентности контаката посланика с лобистима и трећим странама, због високог ризика од недозвољеног утицаја.

Уследио је одговор Министарства правде Србије које је тада најавило да ће отворити јавну расправу о закону о лобирању, који је управо у скупштинској процедури и да се ужурбано ради на уставним амандманима за област правосуђа, која су тренутно прослеђена Венецијанској комисији.

Министарка правде Нела Кубуровић је тада на питање о препорукама које је дао ГРЕКО одговорила да је то извештај из 2015. и да је остављен рок до краја године да се „поново испуне препоруке које су дате у том периоду“.

Транспарентност Србија: Треба да забрине покретање поступка против Србије у СЕ

Програмски директор Транспарентности Србије Немања Ненадић оценио је данас да је покретање поступка у Савету Европе против Србије због незадовољавајуће примене препорука за спречавање корупције међу парламентарцима, судијама и тужиоцима нешто што би све требало да забрине јер то значи да Србија у протеклих годину и по није испунила ниједну препоруку које добила од организације ГРЕКО.

"Треба да нас забрине чињеница да је наша држава добила рок од годину и по дана да примени 13 препорука ГРЕКО, а да за то време ниједна није била испуњена. То треба да нас забрине јер је ГРЕКО организација чије је мишљење важно у Европској комисији. На неки начин, овакво поступање говори лоше и о спремности да се испуне обавезе преузете на пољу европских интеграција", рекао је Ненадић агенцији Бета.

Он је рекао да су у неким ранијим приликама Србија и њена власт показивали веће интересовање да се испуне препоруке, на пример када је било речи о трећем кругу евалуације који се односио на измене кривичног законика и финансирања политичких странака.

"Мислим да је овде нарочито лоше то што није дошло до промене праксе у погледу законодавног поступка, већ је чак дошло и до неких погоршања. Пре свега када је реч о завршној фази усвајања закона у Скупштини кроз недавно уведену праксу подношења амандмана ради избегавања расправе о законским предлозима", рекао је Ненадић.

Поступак против још осам земаља

Поступак због неспровођења препорука овог тела Савета Европе је, поред Србије, покренут и за Белгију, Мађарску, Ирску, Луксембург, Португал, Румунију, Шпанију и Турску.

У току је поступак ГРЕКО и за Белорусију и Швајцарску, за које је раније већ дата оцена усредсређена на захтеве да се случајеви корупције подведу под криминал, као и да мора постојати увид у "политичко финансирање" и општи законски оквир за спречавање корупције.

Савет Европе и ГРЕКО у посебном саопштењу истичу да је "у неким европским земљама у 2017. години дошло до застоја и измена законских иницијатива за поспешење реформи претходно покренутих за јачање спречавања корупције, или се спремају реформе које би могле довести до кршења норми Савета Европе за сузбијање корупције".

"Упркос у целини оствареном напретку, спорија је примена нових мера за сузбијање корупције међу парламентарцима, судијама и тужиоцима", наглашава ГРЕКО.

Ово тело Савета Европе истиче кључну улогу новинара у борби против корупције и одаје признање малтешкој новинарки Дафне Каруане Галицији, чије убиство, како је наведено, "поново износи на видело нужност да се заштите новинари који истражују корупцију и пред правду изведу виновници злочина против њих".

Нове законодавне иницијативе у неким европским земљама супротне су реформама које су претходно покренуте у циљу спречавања корупције, а неке започете реформе би могле да доведу до кршења антикорупцијских стандарда Савета Европе, оцењено је у данас објављеном годишњем извештају Група земаља против корупције (ГРЕКО), тела Савета Европе.

Корупција је претња демократији

У извештају о корупцији у Европи за 2017. годину наводи се да је укупно гледано постигнут напредак у увођењу нових мера сузбијања корупције међу посланицима, судијама и тужиоцима, али да је њихова примена у пракси остала спорија него што је потребно.

Генерални секретар Савета Европе Торбјорн Јагланд изјавио је корупција на националном и међународном нивоу представља велику претњу демократији.

"Од кључне је важности да националне власти и међународна тела заузму јасан став против корупције и да брзо примене антикорупцијске мере. Морамо да осигурамо пуну примену препорука ГРЕКО у закону и пракси", саопштио је Савет Европе.

Председник ГРЕКО Марин Мрчела изјавио је уочи објављивања извештаја да је 2017. било бројних навода о корупцији у многим земљама и институцијама, упозоривши да се напредак у борби против корупције не може узимати "здраво за готово" јер увек постоји опасност од назадовања.

"Политички лидери треба да покажу снажно вођство у борби против корупције. Посланици судије и тужиоци треба да буду за пример, а градјани треба да захтевају од својих представника не само да поступају у складу са законом, него и према највишим етичким стандардима" рекао је Мрчела.

У извештају ГРЕКО се наводи да је најнижи ниво усклађености земаља чланица тог тела са његовим препорукама када су у питању посланици.

До краја 2017. године, није испуњена готово трећина (30 одсто) препорука за борбу против корупције међу посланицима, делимично је примењено 44,4 одсто, а потпуно спроведена свака четврта (25,4 одсто). Те препоруке се углавном односе на пријављивање имовине, ограничавање пословних активности ван парламента, транспарентост контаката с лобистима и управљање сукобима интереса.

Када су у питању судије, земље у којима је урађена анализа у потпуности су примениле 42,6 одсто препорука ГРЕКО, 36 одсто препорука је делимично примењено, а свака пета (21 одсто) није спроведена. Препоруке се односе на процедуре избора, премештаја или унапређења, као и на кодекс понашања судија, који тек треба да усвоји трећина земаља.

Најбољи резултати постигнути су у усклађивању с препорукама за тужиоце. Више од половине препорука (54 одсто) је испуњено, 32 одсто је делимично спроведено, а није примењено 14 одсто.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер