среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности УН једногласно изгласао санкције Либији
Хроника

Савет безбедности УН једногласно изгласао санкције Либији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. фебруар 2011.

Савет безбедности УН једногласно усвојио Резолуцију којом се уводе санкције режиму Моамера ел Гадафија због примене силе над демонсрантима. Међутим, Гадафијев режим не одустаје. Поделио је оружје присталицама, направио контролне пунктове и извео војне патроле на улице Триполија.

Једногласно Савет безбедности Уједињених нација усвојио је Резолуцију којом се замрзава имовина либијског лидера Моамера Гадафија и петоро његове деце, а од Међународног кривичног трибунала затражио да испита насиље режима против становништва, јер се оно може сматрати злочином против човечности.

Истом резолуцијом, усвојеној на синоћњој седници СБ УН Либији се уводи ембарго на увоз и извоз оружја, а за Гадафија, његову кћерку и четири сина, заједно са још 10 других чланова породице и блиских сарадника, уводи се забрана путовања.

Савет безбедности захтева хитан прекид насиља и предузимање мера да би се испунили легитимни захтеви становништва и доноси одлуку да би "стање у Либијској Арапској Џамахирији од 15. фебруара 2011. требало да постанe предмет разматрање тужиоца Међународног кривичног трибунала" , наводи се у резолуцији.

То тело УН изражава жаљење због тешког и систематског кршња људских права, укључујући репресију над мирним демонстрантима у Либији. Такође, УН је забринут због убијања цивила и недвосмислено одбацује подстицање на насиље против цивилног становништва, са највиших нивоа либијске владе .

Због тога се наглашава неопходност да одговарају за своја дела сви одговорни за нападе на цивиле, укључујући и оне под чијом командом су снаге које су то учиниле, наводи се у резолуцији.

Кршење људских права

Генерални секретар Уједињених нација Бан Кимун оценио је да резолуција Савета безбедности о Либији представља снажну поруку да кршење основних људских права неће бити толерисано и додао је да очекује да ће сличне кораке предузети и Генерална скупштина УН и цела међународна заједница.

Генерални секреатар УН је истакао да су акције режима у Либији јасно кршење свих међународних норми понашања, као и људских и хуманитарног права.

"Текст резолуције шаље снажну поруку да кршење основних људских права неће бити толерисано и да ће виновници тих злочина одговарати. Надам се да је ту поруку чуо режим у Либији", истакао је Бан.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да би либијски лидер, пуковник Моамер ел Гадафи, требало одмах да се повуче са власти и напусти земљу.

Амбасадорка САД Сузан Рајс рекла је да је Савет безбедности једногласно осудио насиље и упутио јасну поруку либијској влади да престане са убијањем. Сличне ставове имају и поједини либијски званичници.

"Режим у Триполију више нема никакав кредибилитет. Резолуција представља моралну подршку народу који пружа отпор. Она је знак да фашистички режим треба да се оконча", изјавио је Ибрахим Дабаши, заменик амбасадора Либије при УН.

Бивши министар правде на челу прелазне владе

Либијска опозиција на истоку земље, који контролишу побуњеници, именовала је бившег министра правде Мустафу Абдела Џалила на чело прелазне владе, док је Црвени полумесец упозорио на хуманитарну кризу, пошто је из Либије у Тунис за 24 сата побегло више од 10.000 људи.

Члан градског савета у Бенгазију Фати Баџа изјавио је да су Абдела Џалила изабрали комитети који управљају либијским градовима под контролом побуњеника, пренео је АП.

Абдел Џалил, који је поднео оставку протестујући због гушења револта, изјавио је да планира формирање прелазне владе која би се првенствено бавила припремом избора.

"Влада би имала војне и цивилне личности и њен мандат би био највише три месеца. Потом би били организовани праведни избори на којима би народ бирао своје руководство", каже Џалил.

Подела оружја

Либијски режим, ипак, не одустаје од политике силе. Поделио је оружје присталицама, поставио контролне пунктове и извео војне патроле на улице престонице Триполија, у покушају да сачува контролу над Гадафијевим упориштем, док опозиција учвршћује контролу у другим деловима земље.

Становници Таџуре, у источном Триполију, направили су барикаде од бетонских блокова, великог камења, па чак и посеченог дрвећа палме да би спречили младиће са аутоматским оружјем и џиповима да уђу у њихов део града који је био поприште најинтензивнијих протеста.

Док у Триполију влада напета ситуација, велики број људи из Таџуре дошао је на сахрану 44. годишњег мушкарца који је у петак погинуо у сукобима са прорежимским снагама, јавио је АП.

Наоружани људи са зеленим тракама око руке и униформисани припадници снага безбедности контролишу све који покушају да удђу у Таџуру, где су на зидовима зграда исписани графити "Гадафи Јевреј" и "Таџура је слободна".

Већина продавница у престоници је затворена, а јутрос су људи у редовима чекали испред пекара да би набавили залихе хране.

Син либијског вође, Сеиф ел Ислам, међутим, пориче истинитост медијске слике.

"Води се лажна кампања велике обмане, али, Либијци су тога сада свесни. Непријатељски медији направили су велику грешку када су говорили о бомбардовању цивила. Либијци знају да су то лажи. То је организована медијска кампања против нас", каже Гадафијев син.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер