петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Састанак ММФ-а и делегације Србије: Откази кључни за „позитивну оцену ревизије аранжмана“
Хроника

Састанак ММФ-а и делегације Србије: Откази кључни за „позитивну оцену ревизије аранжмана“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. јун 2016.

Председник Владе Републике Србије Александар Вучић истакао је данас, у разговору са делегацијом ММФ-а, да је ово преломни тренутак за опоравак домаће економије и захвалио ММФ-у и Светској банци на великој помоћи и жељи да Србија буде макроекономски уређена земља на путу развоја и просперитета.

Делегацију Србије на пленарном састанку, поред Табаковић која и представља Србију у ММФ-у, чинили су министар финансија Душан Вујовић и министар привреде Жељко Сертић, са сарадницима, преноси НБС.

Вучић се састао са делегацијом ММФ-а поводом четврте и пете ревизије аранжмана из предострожности, који је Влада Србије потписала са том међународном финансијском институцијом.

Он је нагласио да су добри резултати делом условљени и великом жртвом, али и да они неће опстати уколико Влада не буде потпуно посвећена даљем спровођењу Програма, саопштила је владина канцеларија за сарадњу с медијима.

Шеф делегације ММФ-а Џејмс Руф, изјавио је да се Аранжман успешно спроводи и да Србија постиже изузетне резултате у односу на постављене циљеве, посебно нагаласивши јачање инвестиција у приватном сектору којима су допринели позитивни трендови и опоравак на фискалној страни Програма.

Тема састанка биле су започете структурне реформе о којима ће се разговорати током боравка делегације ММФ-а у Београду, а најважније су рационализација запослених у јавном сектору, реструктурисање великих државних предузећа као што су ЕПС, Србијагас и Железнице и завршетак процеса приватизације највећих предузећа у власништву државе медју којима су и РТБ Бор, Ресавица, Петрохемија, итд.

- И поред тешких разговора о предузећима у државном власништву, првенствено ЕПС-у, Србијагасу и Железницама, као и проблему приватизације, наша жеља је да Србија успешно настави путем којим већ иде, са идејом да резултат буде добар за све учеснике - истакао је Руф.

Он је указао на важност инфраструктурних пројеката и доношења Закона о финансирању локалне самоуправе, нарочито са аспекта припреме буџета за наредну годину, али и на реформу здравства и школства и Пореске управе на територији читаве Србије.

- Пред Србијом су велики резутати, али и високи циљеви - истакао је премијер Вучић и додао да је поносан на резултате у фискалном дефициту као и на одличне приходе од наплате ПДВ-а, али и поручио да је за опоравак економије, неопходно сузбијање сиве економије, кроз адекватну мотивацију грађана да траже фискалне рачуне и да лично, својим примером, помогну држави у наплати пореза.

"Држава је", како је нагласио, "са сваким ненаплаћеним порезом, сиромашнија".

Он је, у име Владе Србије, захвалио свим члановима делегације ММФ-а на саветима и супервизији и рекао да очекује интензивне и продуктивне разговоре током трајања посете делегације ММФ-а Београду.

У фокусу су били реформа јавног сектора и јавних предузећа, где ће представници ММФ инсистирати на јасној динамици реализације која касни, а подразумева и дефинисање прекобројних и исплату надокнаде по години стажа. Извор „Блица“ близак ММФ тврди да је ово кључна ставка за позитивну оцену ревизије аранжмана.

- За њих је посебно важна реформа јавних предузећа јер постоје отпори синдиката око отпремнина за прекобројне. То ће бити најтврђи орах у преговорима јер је мисија изричита да за све мора да важи исти аршин, дефинисан Законом о раду. Другим речима, они не одступају од тезе да вишак радника у свим јавним предузећима добије надокнаду у висини једне трећине бруто плате плус 50 одсто тог дела, што не прелази више од 200 евра по години стажа. По том принципу 2.700 радника Железнице би требало до краја јула да напусте компанију, али чини се да ће он важити и за раднике ЕПС који траже неколико пута већу отпремнину - каже наш саговорник.

Посета мисије ММФ, коју предводи Џејмс Руф, почела је 9. јуна, а планирано је да траје две недеље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер