среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Састанак Џозефа Бајдена и Си Ђинпинга на маргинама самита Азијско-пацифичке економске сарадње. Бајден: Важно је да се разумемо и да се такмичење не претвори у сукоб. Си: Земља је довољно велика за успех наше две државе
Хроника

Састанак Џозефа Бајдена и Си Ђинпинга на маргинама самита Азијско-пацифичке економске сарадње. Бајден: Важно је да се разумемо и да се такмичење не претвори у сукоб. Си: Земља је довољно велика за успех наше две државе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. новембар 2023.

На маргинама самита Азијско-пацифичке економске сарадње у Сан Франциску састали су се председник Кине Си Ђинпинг и амерички председник Џозеф Бајден. То је прва посета Сија Сједињеним Државама од 2017, када је у Белој кући био Доналд Трамп, а биће то и први сусрет двојице лидера после годину дана.

Амерички председник је кинеском колеги рекао да му је драго што се опет виде, као и да су њихови сусрети увек били отворени, директни и корисни. Од кључне важности је да се добро разумемо, рекао је Бајден истичући да морају да осигурају да се такмичење не претвори у сукоб.

Си је Бајдену рекао да је планета Земља довољно велика за успех обе државе, као и да би Пекинг и Вашингтон требало да се уздигну изнад различитости.

У уводним речима и председник САД и председник Кине споменули су дугу везу, коју су гајили када су обојица били потпредседници.

"Познајемо се дуго", рекао је Бајден Сију, рекавши да се они не слажу увек, "што никога не изненађује", али да су њихови састанци увек били "искрени, директни и корисни".

Си се, такође, присетио прошлости: "Долазећи овде, сетио сам се Вашег пута у Кину када сам био потпредседник Кине. Имали смо састанак. Било је то пре 12 година".

Он је истакао да се и даље веома живо сећа њихових сусрета.

Очекује се да би сусрет двојице председника могао да ублажи трвења две суперсиле о војним сукобима у свету, трговини наркотицима и вештачкој интелигенцији.

На столу би требало да буду и теме о којима постоје дугогодишње несугласице, попут односа према тајванским властима, али и односа према Пјонгјангу и људским правима.

Бајден је уочи одласка у Калифорнију рекао да ће сматрати успехом ако дође до састанка јер ће то представљати повратак на "нормалан курс" са Кином. Објаснио је да то подразумева писану и телефонску комуникацију.

"Могућност да подигнемо телефон и разговарамо једни са другима ако дође до кризе, да знамо да наше војске и даље имају контакт једна са другом“, рекао је тада Бајден.

Добар део претходне године, амерички званичници су припремали терен за овонедељни самит Сија и Бајдена, с циљем да се поново успоставе дипломатски канали између Кине и Сједињених Држава.

Због тога су се три пута састали Бајденов саветник за националну безбедност Џејк Саливен и кинески министар спољних послова Ванг Ји, док су државни секретар Ентони Блинкен, министарка финансија САД Џенет Јелен и изасланик за климу Џон Кери путовали у Пекинг.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер