Početna strana > Hronika > Vučić u Vašingtonu: Nismo dobili zahtev da priznamo nezavisnost Kosova; Nema sedenja na dve stolice, strateški cilj je samo EU, ništa drugo
Hronika

Vučić u Vašingtonu: Nismo dobili zahtev da priznamo nezavisnost Kosova; Nema sedenja na dve stolice, strateški cilj je samo EU, ništa drugo

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 04. jun 2015.

„Nismo dobili zahtev da priznamo nezavinost Kosovo, to ne bi bilo realno i ne mogu da vam kažem da ćemo to učiniti“, rekao je Aleksandar Vučić novinarima u Vašingtonu na tribini koju je održao sa Danijelom Serverom.

On je takođe rekao da Srbija ne balansira između Istoka i Zapada, već da je strateški cilj Srbije ulazak u EU.

Mi imamo tradicionalno dobre odnose sa Rusijom, ali naš strateški cilj je da budemo deo Evropske unije. I to je to. To je veoma jasno.

Srbija pouzdan partner

Srbija danas govori ono što misli, čini ono što govori, to je razlika između sadašnje Srbije i one iz prošlosti i stoga je pouzdan partner, izjavio je premijer.

Vučić je na predavanju na DŽon Hopkins univerzitetu u Vašingtonu izneo stav da je Srbija veoma pouzdan partner Zapada.

"Ono što smo rekli i obećali, to smo i ispunili. Neću da govorim nešto što neću ispuniti, nisam rekao da ćemo priznati nezavisnost Kosova, ali sam obećao da ćemo rešiti slučaj Bitići i videćete da li ispunjavamo obećanja. Mislim da je zato Srbija pouzdan partner danas", rekao je Vučić i dodao: "Govorimo ono što mislimo i činimo ono što i govorimo".

Prema njegovim rečima, to je razlika između Srbije danas i Srbije u prošlosti.

On je rekao i da je uprkos teškoćama do sada dosta postignuto u dijalogu Beograd i Prištine.

"Mislim da smo dosta postigli u dijalogu bez obzira na strašne poplave koje smo imali prosle godine i na izbornu kampanju u Prištini", rekao je Vučić.

On je naveo da je postignut sporazum o pravosuđu kao plan implementacije tog sporazuma, rešena pitanja civilne zaštite, opštinskih budžeta, a u toku je proces otvaranja dva prelaza na administrativnoj liniji u skladu sa sporazumom o integrisanom upravljanju prelazima.

"Takođe smo uticali na kosovske Srbe da se vrate ponovo u kosovske institucije. Nismo daleko ni od postizanja dogovora o osiguranju, a nadam se da ćemo moći da napravimo veliki napredak po pitanju ZSO", rekao je premijer Vučić.

Ispunićemo ciljeve ako ostanemo na evropskom putu

Premijer je izjavio da Srbija može da postigne sve ciljeve ako ostane čvrsto na evropskom putu i da se nada da će prva poglavlja u pregovorima sa EU biti otvorena što je pre moguće.

"Spremni smo za to, a proces skrininga smo završili sa najboljim ocenama u odnosu na druge u regionu", rekao je Vučić na predavanju na Univerziotetu DŽon Hopkins u Vašingtonu.

Vučić je rekao da ima još dosta toga da se uradi u Srbiji i da je još mnogo izazova koji predstoje.

"Plašim se političkih izazova u regionu, jer je situacija u regionu još krhka i nadam se da ćemo očuvati stabilnost ne samo u našoj zemlji već i u regionu", rekao je on.

Prema Vučićevim rečima, Srbija će dati sve od sebe da podrži druge zemlje u regionu i izrazio nadu da će u tome imati podršku i američke administracije.

"Ako uspemo da očuvamo tu stabilnost, imaćemo puno prilika da "skočimo", da otvaramo nova radna mesta, bavimo se i ostalim važnim ekonomskim pitanjima", dodao je premijer.

On je rekao da se već ove godine nada pozitivnom ekonomskom rastu, primetivši da je MMF već dva puta menjao progoze kada je reč o Srbiji.

"Mislim da će njihova prognoza u avgustu biti 1,5, a kad tome dodate mere fiskalne konsolidacije, onda je to jedno malo čudo i to nam stvara prostor za značjaniji rast 2016, 2017. godine", dodao je Vučić.

To, kako je rekao, nisu loše prognoze, ali najveći izazov je i dalje očuvanje stabilnosti u regionu.

"Uložićemo još mnogo napora u to i siguran sam da će SAD i EU to podržati, odnosno to je ono što i očekujemo od njih", rekao je Vučić.

Sačuvali smo ekonomsku i unutrašnju stabilnost

Vučić je istakao u Vašingtonu da je vlada koju vodi, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji uspela da sačuva unutrašnju i ekonomsku stabilnost u zemlji i sprovela teške ekonomske mere koje su već dale rezultate.

"Uspeli smo, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, da sačuvamo unutrašnju političku i ekonomsku stabilnost i bili smo prva vlada, ne samo u regionu nego u čitavoj Južnoj Evropi, koja je počela da preduzima teške ekonomske reforme, uključujući mere fiskalne konsolidacije", rekao je premijer.

On je dodao da je bilo teško smanjivati penzije i plate u javnom sektoru ljudima koji nisu bogati.

"Međutim, mi smo to uradili i do sada smo uspeli da smanjimo deficit sa sedam odsto ili 6,8, koliko je iznosio prošle godine, na 1,6 procenata u prvoj polovini ove godine.Ove godine nećemo preći 2,8 ili 2,9 procenta, što je ispod Mastrihtskog nivoa i to je nešto što i mi i naši partneri smatramo velikim uspehom", poručio je Vučić.

Prema njegovim rečima, iako srpski građani još nisu osetili razliku između projektovanog deficita od 4,7, dogovorenog sa MMF-om i činjenice da deficit neće biti veći od tri procenta, daje vladi dosta  prostora da uradi nešto za građane i da investira u važne infrastrukturne projekte u zemlji.

"Nisam ovde da bi tražio novac, ne treba nam, čak ni novac MMF ili evropski novac, ne tražimo i ne molimo za to, ali ono što nam treba je politička podrška za stabilan Balkan", rekao je Vučić.

On je naveo da se Srbija susreće sa mnogim izazovima, podsetivši da  je 11. jula 20-godišnjica Srebrenice, a 5. avgusta 20-godišnjica od operacije Oluja, što će, ukazao je, bez sumnje podići tenzije u regionu.

"Ali, mislim da ćemo moći to da prevaziđemo mirno, da ne srušimo sve što smo već postigli. Nadam se da će Balkan za dve godine biti bolje mesto za život", uveren je premijer.

Premijer je rekao i da će Srbija dati sve od sebe, ne samo na evropskom putu, već i na podizanju standarda svojih građana i jačanju veza sa svim susedima, što je i jedan od ključnih uslova za napredak svih.

U tom smislu Vučić je rekao da su usvojeni novi Zakon o radu, moderan zakon koji ni mnoge evropske zemlje ne mogu sebi da dozvole iz političkih razloga, Zakon o privatizaciji, o planiranju i izgradnji, da se u Srbiji dozvola za gradnju može dobiti za 28 dana, što je značajan napredak u odnosu na prethodni period.

On je pomenuo i nove medijske zakone koji su usklađeni sa EU standardima i dodao da se nada da će biti apsolutno primenjeni i da će građani Srbije biti zadovoljni slobodom govora i slobodom medija.

"Razgovarali smo sa svima koji odlučuju o Srbiji"

Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Vašingtonu sa pomoćnicom američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Viktorijom Nuland.

Vučić je na svom Tviter nalogu napisao da sa Nulandovom razgovara o evropskim integracijama Srbije, bilateralnim odnosima, regionalnim izazovima u narednom periodu i energetskoj bezbednosti Srbije, Zapadnog Balkana i Evrope, preneo je Tanjug.

Premijer Srbije će održati predavanje na univerzitetu DŽons Hopkins, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.

Vučić završava danas posetu SAD tokom koje je, u nizu susreta sa američkim zvaničnicima i predstavnicima najvećih kompanija, razgovarao o bilateralnim odnosima, ekonomskoj saradnji i podršci Vašingtona evropskom putu Srbije.

Prema ranijim nezavničnim saznanjima Tanjuga, Nulandova, inače desna ruka državnog sekretara DŽona Kerija, trebalo bi da poseti Srbiju 14. jula.

Zamenik državnog sekretara Entoni Blinken: SAD će ohrabriti EU za otvaranje poglavlja sa Srbijom

SAD će da ohrabre EU kako bi što pre otvorila poglavlja sa Srbijom, istakao je zamenik državnog sekretara Entoni Blinken u razgovoru s premijerom Vučićem.

Vučić i Blinken razgovarali su o podršci SAD evropskom putu Srbije, situaciji u regionu, dijalogu s Prištinom i spoljnopolitičkim aktivnostima Srbije.

Srpski premijer je naglasio neophodnost političke podrške SAD evrointegracijama Srbije i dodao da je dosta učinjeno na očuvanju mira i stabilnosti u regionu, saopštila je vladina Kancelarija za odnsoe sa medijim.

Srpski premijer je obavestio Blinkena o ekonomskim reformama koje se sprovode u Srbiji i pozvao ga da poseti Srbiju.

Zamenik državnog sekretara Blinken izrazio je zadovoljstvo zbog ličnog zalaganja i uloge premijera Vučića u regionu, kao i zbog rada srpske vlade.

On je izjavio da je sve što je do sada učinjeno dovelo da bliže saradnje kako Srbije i SAD, tako i Srbije i EU i dodao da će SAD da ohrabre EU kako bi što pre otvorili poglavlja.

Blinken je pozdravio ekonomske reforme i naglasio neophodnost većeg prisustva američkih investitora u Srbiji, navedeno je u saopštenju.

Vučić: "Razgovarali smo sa svima koji odlučuju o Srbiji"

U Vašingtonu smo razgovarali sa svima koji odlučuju o Srbiji i Jugoistočnoj Evropi, izjavio je za B92 premijer Aleksandar Vučić na kraju posete SAD.

Vučić je rekao i da samo neozbiljuni ljudi mogu da komentarišu da sastanci u Vašingtonu nisu toliko važni i da to nije nivo na kojem bi jedan premijer trebalo da razgovara.

"Ja sam došao na poziv potpredsednika SAD DŽozefa Bajdena. Nažalost, on je imao porodičnu tragediju, umro mu je sin. U subotu će biti sahrana, tako da će gospodin Bajden tek od ponedeljka ponovo biti u Vašingtonu", rekao je Vučić.

Vučić kaže da bez obzira na to što se nije sastao sa DŽozefom Bajdenom, srpska delegacija je imala sve važne sastanke.

"Razgovarali smo sa svima ostalima, sa Suzan Rajs, koja je treći čovek Amerike i prva žena sveta zajedno sa Angelom Merkel. Da ne govorimo o Entoniju Blinkenu koji je trenutno državni sekretar pošto je DŽon Keri u bolnici. Rekao bih da smo imali sastanke i sa svim važnim senatorima i kongresmenima. Prosto, imali smo sve važne sastanke. Nisu uvek bili laki, ali mislim da Srbija danas uživa mnogo veći ugled neko pre tri godine", naveo je Vučić.

Srpski premijer ističe da mnoge stvari koje su se videle u Vašingtonu i na tehničkom nivou jasno govore o drugačijem odnosu i drugačijem ponašanju prema Srbiji, kako je rekao," do toga da vas zvanično prime u Beloj kući što nikada u principu sa Srbijom nisu radili".

"Oni poštuju ekonomske reforme Srbije, oni poštuju političku stabilnost za koju se Srbija u regionu borila. Oni naravno imaju zahteve na bilateralnom nivou do slučaja Bitići i paljena ambasade, to su najvažniji, do nekih drugih stvari na našem evropskom putu. Kad razgovarate sa takvom svetskom silom znate i svoje mesto i štitite svoje nacionalne i državne interese i gledate kako da sačuvate Srbiju na najbolji način", rekao je Vučić.

Vučić smatra da je u Vašingtomu Srbija apsolutno dobila političku podršku za otvanje prvih poglavlja u pregovrima sa EU.

"Ono što sam čuo danas od zamenika državnog sekretara Entonija Blinkena, od pomoćnice američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Viktorije Nuland to je da će Amerikanci podržati otvaranje prvih poglavlja za Srbiju. Mi nismo tražili novac, mi ćemo novac sami da zaradimo. Videli ste da sam i danas rekao da mi nećemo da priznamo nezavisnost Kosova, nisam krio naše stavove, ali sam takođe ponosan na činjenicu da Srbija danas uživa veći ugled i da ćemo imati podršku SAD. Uz podršku SAD mnogo toga više možemo da ostvarimo uz dolazak većeg broja njihovih investitora u Srbiji", rekao je Vučić.

(RTS-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner