четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саслушање о будућности НАТО пред америчким Сенатом
Хроника

Саслушање о будућности НАТО пред америчким Сенатом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. октобар 2009.

ВАШИНГТОН – Некадашњи државни секретар САД Мадлен Олбрајт изјавила је да је мисија у Авганистану у овом тренутку приоритетна за НАТО, напомињући да коалиционе снаге морају спречити могућност да земља постане сигурно уточиште за талибане и Ал каиду.

Олбрајтова је, као главни сведок на јучерашњем саслушању о будућности НАТО пред спољнополитичким одбором америчког Сената, истакла да су највеће претње са којима се данас севеноатлантски пакт суочава "оружје за масовно уништење, балистичке ракете и насилни екстремизам".

Као центар борбе Олбрајтова је означила Авганистан и западно погранично подручје Пакистана.

Председавајући одбору, демократски сенатор Џон Кери управо се вратио из Авганистана, где је разговарао са председником Хамидом Карзаијем. Док судбина мисије у Авганистану и даље остаје под знаком питања, Кери каже да "идеја и интегрисаност снага НАТО остају јаки", пренео је Глас Америке.

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен позвао је раније на обимније ангажовање у Авганистану, напомињући да је борба против авганистанских побуњеника један од најкомплекснијих изазова са којима се алијанса до сада суочила.

Истовремено, председник САД Барак Обама разматра нову стратегију за Авганистан, укључујући и предлог генерала Стенлија Мекристала за повећањем броја трупа у земљи.

Један од чланова одбора, сенатор Бен Кардин поставио је на саслушању питање о перспективи даљег ширења НАТО у југоисточну Европу и могућности интеграције БиХ у алијансу.

"Нада за улазак у НАТО покретач је позитивних кретања у БиХ и у другим могућим чланицама, али чланство у НАТО није дар, већ одговорност и зато морају бити испуњени сви стандарди", рекла је Олбрајтова.

Курт Вокер, бивши амбасадор САД при НАТО, рекао је да Европска унија треба у "потпуности" да сарађује са САД у одговору на глобалне сигурносне изазове, истичући да као будуће чланице алијансе види Украјину, Грузију, Молдавију, БиХ, Црну Гору и Србију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер