недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Вучић на тацни предао КиМ. Бриселски споразум су све институције Републике Србије повучене са Косова
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Вучић на тацни предао КиМ. Бриселски споразум су све институције Републике Србије повучене са Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. септембар 2024.

 Психијатар и бивша народна посланица Санда Рашковић Ивић каже за Н1 да имамо "великог тату", мислећи на Александра Вучића, на кога се ослањају све институције и чекају његову реакцију - најбољи човек каже, најбољи човек и чека Вучића за решавање листа чекања. Навела је и да је председник постао "свемоћни човек", јер је предао Косово "на такни", а људи то не примењују.

Говорећи о несрећи код Краљева, где се војно возило сударило са цивилним и том приликом почело петоро људи, Рашковић Ивић каже да ћутање није разумљиво и да говори о потпуној бездушности. „Погинула су деца, нико није остао. То је сигнал да Србија стане и размислим шта ми то радимо и зашто се то дешава. Знам да министар (одбране, Братислав Гашић) није држао волан овог борбеног возила, али постоји морална одговорност, командни аспект целе ствари… Чула сам и да је Карлеуша одржала концерт недалеко од несрећа. Не знам, да сам ја родитељ рекла бих детету немој да идеш данас, десила се велика трагедија“, рекла је гошћа Н1.

Каже да нашем друштву недостаје емпатије, а да министар Гашић слањем телеграма саучешћа породице то сваки није показао.

Телеграм саучешћа Гашића ми није изгледао као емпатија. То је требало другачије. Требало је да Гашић оде до оних који су преостали, а део су породице, да их погледа у очи, загрли

 „Телеграм саучешћа Гашића ми није изгледао као емпатија. То је требало другачије. Требало је да Гашић оде до оних који су преостали, а део су породице, да их погледа у очи, загрли… Он је послао телеграм и ником ништа… Толико има афера и скандал, да су људи презасићени несрећама, аферама. Кад сте презасићени, људима постаје свеједно. Примају то као 'било је, десило се'. Огуглали су. Институције, као што је министар одбране, МУП, треба да нешто да кажем. Начелник Генералштаба је остао нем“, додала је наша саговорница.

Психијатар Рашковић Ивић наводи да се Србија налази у ситуацији где има „великог тату“, који се у све разуме.

„Имамо ситуацију да имамо великог тату, који се меша у све, а то је Александар Вучић. Најбољи пример је да министар здравља Лончар каже да чека како ће се решити листе чекања, кад се врати Вучић. Вучић није доктор, он је правник. Он је правник који чак није имао ни дан радног стажа у својој струци. Зашто нам служе службе у министарству, ако треба председник, који није по струци лекара, да реши листе чекања. Ви имате на тасу све пацијенте, а Вучића са друге стране, и ако се он не изјасни, онда ништа. Тек кад он каже, тад онда звучи“, сматра она.

Ово је, наводи, патолошка нега култа личности.

„То је патолошка нега култа личности. Мислим да сваки човек, који се налази на тако високој позицији, треба да каже својим људима – 'немојте то да радите'. Он то не каже, јер је он господар живота и смрти. Може да ради шта хоће. Ви (државне институције) не обављате посао професионално, већ се ослањате на виши ауторитет, кога морате да славите и да га издате“, наводи за Н1.

„Вујовићева фронтмен у хваљењу литијума“

Говорећи о питању литијума, каже да улог фронтмена у хваљењу литијума има министарка заштите животне средине Ирена Вујовић.

„Вујовић је преузела да буде фронтмен, она која говори о томе да је литијум добар, а то је театар апсурда, јер она је министарка животне средине, а тако би требало да одбрани сваки квадратни метар земље, да буде чист и незагађен. Она иде у прве борбене редове, а Вучић чека гаранције“, истиче Рашковић Ивић.

Та прича да има трему пред борбу, 2013. године потписан је Бриселски споразум, по ком су све институције Републике Србије повучене са Косова. Даље смо имали низ споразума, који су били под капом председника Вучића, који су ојачавали косовску државност, што је врхунило са Бриселским споразумом из 2023. и Охридским споразумом. Да се држао Резолуције 1244, ништа од ових споразума не би подржао, нити би слао друге да потписују

„Не може Вучић сада да помиње резолуцију – касно Марко на Косово стиже“

Осврнула се и председников говор у Њујорку, о изјавама да ће говорити дуго као Бајден и да нико не може да му скрати време, као и да има трему јер се упушта у велику борбу око питања Косова.

„Свако има, колико знам, да говори по 20 минута. То ‘говорићу исто као Бајден’ је нормално, јер су све државе формално једнаке за изношење својих ставова. Друго, та прича да има трему пред борбу, 2013. године потписан је Бриселски споразум, по ком су све институције Републике Србије повучене са Косова. Даље смо имали низ споразума, који су били под капом председника Вучића, који су ојачавали косовску државност, што је врхунило са Бриселским споразумом из 2023. и Охридским споразумом. Да се држао Резолуције 1244, ништа од ових споразума не би подржао, нити би слао друге да потписују“, истиче наша саговорница.

Бивша посланица наводи да му позивање на резолуцију сада ниша не значи.

„Касно Марко на Косово стиже… Позивање, након што сте као политичар, радили серију ствари које не чувају ту резолуцију, сад кад је дошла ствар на напомену, сад је помињете. Па то није сламка за коју можете да се ухватите. Вучић јесте увек био српски националиста. Не бих рекла да је био у племенитом смислу те речи, јер национализам није сам по себи негативан. Али, национализам, ако немате демократску пратњу, постаје огољени шовинизам. Тај радикалски манир и елемент строгог оца – психолошки и политички моменат су се уплели, који су Вучића учинили свемочним човеком, у смислу да уради све ово са Косовом, да га преда на тацни, а да то људи не примете и да мисле да се још увек за Косово бори“, закључила је Санда Рашковић Ивић за Н1.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер