четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Учествовање у власти у Београду штети опозиционој политици ДСС-а, повлачим се ако Главни одбор не подржи ту политику
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Учествовање у власти у Београду штети опозиционој политици ДСС-а, повлачим се ако Главни одбор не подржи ту политику

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2015.

- Немам ништа против да се Главни одбор ДСС у суботу изјасни о мом раду и потреби расписивања изборне скупштине странке. Штавише и сама ћу то тражити, јер желим да видим да ли у странци имам подршку или мноме није задовољна само једна група људи који су већином заменици Вучићевих градоначелника и њихови интересно везани сателити. Уколико се изборна скупштина распише, то је онда пораз моје политике и мог начина рада и ја ћу се повући са места председника странке истог дана, каже у разговору за Данас Санда Рашковић Ивић, председница Демократске странке Србије.

Градоначелник Београда Синиша Мали већ најављује вашу изборну скупштину?

- Невиђени је скандал да неко ко није из ткива ДСС расписује у нашој странци изборну скупштину и још одређује и теме, па безмало и исход.

Мали очекује и расплет и изјашњавање на седници ГО о томе да ли желите да останете у градској власти или не. Тврди и да не постоји могућност да се СНС и ДСС не слажу око стратешких питања као што је Београд на води?

- Сама чињеница да СНС третира Београд на води као стратешко питање доказује да ДСС не сме из принципијелних разлога да учествује у власти у Београду. Јер ако останемо у београдској власти, странци прети раскол, пошто ћемо имати две различите политичке платформе. Једна ће бити бескомпромисно опозициона, а друга је ситно тактизирање у колаборационизму.

Хоће ли се ГО изјашњавати о останку у коалицији са СНС на локалу?

- На локалном нивоу имамо 95 одсто комунално-социјалне теме и остајање у власти са СНС на локалу није спорно. Али СНС сада врши прави удар на ДСС, уцењује, прети, мами, отима одборнике. Нема културе поштовања идентитета коалиционих партнера. Ми живимо на ивици ауторитарног режима, а СНС жели да има све и сваког под контролом.

Младеновић каже да иступање из коалиција не може да буде одлука било ког појединца, јер је одлуку да ДСС уђе у владајућу коалицију у Београду донео градски одбор странке, а потврдило је Председништво.

- Наследила сам одлуку да се уђе у власт са СНС у Београду. По нашем статуту, о томе треба да одлучи градски одбор и потом Председништво, а можда и ГО. Ја, као председница странке, имам обавезу да трасирам политику. Она треба да буде оштро и искрено опозициона. Бранићу своје мишљење, укрстићемо аргументе, али ћемо демократски донети одлуку. Имамо одговорност према Србији којој морамо вратити идеју националне и демократске грађанске опције. То нећемо постићи ако будемо "мало трудни" - дакле мало опозициони по одабраним темама које много не тангирају вођу и власт.

И потпредседник ДСС Борко Илић тврди да локални одбори имају аутономију да сами склапају коалиције?

- Локални одбори треба да имају аутономију у склапању постизборних коалиција уколико то не штети стратешкој политици странке. Београд је изгласавањем лекс специјалиса престао да буде локал јер је Београд на води постао државни пројект. Учествовање у власти у Београду штети опозиционој политици странке.

Изласком из власти у Београду нећете нарушити већ постојећу већину коју напредњаци имају, али у Новом Саду може доћи до пада градске владе?

- Нови Сад, иако административни центар АП Војводине, нема нити један пројект који се може назвати државним. Учествовање у власти тамо је много мање штетно него у Београду.

Може ли ДСС да опстане као странка уколико изађе из власти?

- Од 1997. до 2000. ДСС је опстајала без власти и испод цензуса. Показали смо истрајност у ставовима и принципијелност у идејама. Грађани су то препознали и 2000. смо дали председника СРЈ Војислава Коштуницу. Пут је био трновит, али и пословица каже "Преко трња до звезда"!

Ваши опоненти у странци тврде да свакодневно кршите статут, да нисте донели ниједну нову идеју?

- Занимљиво је да су то све високи функционери странке који су могли да дају свој допринос идејама. Ослањање на Русију, укрупњавање сцене на десници јесу новости које сам донела. Отворила сам много тема. Кршење статута се предимензионира, а нико ме никада није усмено опоменуо или упозорио да је нешто што радим противно статуту. Мислим да се ова група колега разочарала, јер су сматрали да се ја нећу мешати у свој посао, да ћу се само сликати, причати са амбасадорима, али ће конце у странци вући они. Никада се нисам постављала као велика шефица, само као прва међу једнакима и тако желим да остане док будем на овом месту.

Незадовољни тврде и да је угушена комуникација у странци, а да одлучују "сиве еминенције"?

 - Не може се говорити о гушењу комуникације ако се Председништво одржава сваких 10 дана, ако сам ја увек доступна за разговор како људима из општинских одбора, тако и високим функционерима странке. Прича о сивим еминенцијама је бесмислица! Имам право да одаберем људе који ће ми помагати у мом раду, нарочито ако они, баш као и ја, посао раде волонтерски. Ни ја се другима нисам мешала у сараднике по кабинетима, па није пристојно да то мени други чине.

Шта су за странку урадили они које називате Вучићевим заменицима градоначелника?

- То је добро питање, јер рад у странци је тимски, а они се жале да ништа нисам урадила и да немам рејтинг. Морам да кажем да је ово руководство претрпело највише удараца, од одласка Коштунице, до напредњачког "черупања", али увећали смо рејтинг и данас је он 4,8 без икакве кампање. Ето, нема нигде нити једне моје слике, или плаката са неком промотивном поруком ДСС, а имамо и председника извршног одбора и потпредседника странке за медије и кампање у тој групи незадовољних потписника.

Да ли ћете спровести санкције против побуњених функционера?

- Нико неће бити избачен из странке, али последице везане за високи функционерски положај било би морално да трпе - или они или ја. Већ у зависности како се ГО определи везано за расписивање изборне скупштине. Морамо увести принцип одговорности у рад и потезе.

О расколу

Може ли доћи до озбиљног раскола на седници Главног одбора 23. маја?

- Ако неко изгуби функцију у странци, укључујући и ону председника странке, то не значи да одмах долази до раскола. Понављам, отишао нам је Коштуница и група оснивача странке, па нисмо имали раскол.

*Да ли ће се ДСС одазвати позиву Акционог тима да учествује у промени политичког система и Устава Србије?

- О томе ћемо се одредити на Председништву. Ја сам лично за учествовање и јасно постављање против промене Устава.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер