недеља, 01. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: У Хотелу „Њујоркер“ на Менхетну откривена биста Николе Тесле
Хроника

САД: У Хотелу „Њујоркер“ на Менхетну откривена биста Николе Тесле

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. јануар 2015.

Хотел Њујоркер на Менхетну од овог викенда краси биста Николе Тесле, постављена у знак сећања на великог српског научника који је овде провео последњих десет година живота.

Откривање бисте уприличено је на традиционалној Меморијалној конференцији у организацији Теслине научне фондације из Филаделфије, чија је тема ове године била “Вратимо Теслу у америчке школе”. Прота Ђокан Мајсторовић, старешина цркве Свети Сава у Њујорку, благословио је бисту у присусуству великог броја Срба, као и америчких научника и професора, учесника конференције и поштовалаца Теслиног рада.

Како је за “Блиц” истакао Никола Лончар, председник Теслине научне фондације, за српску заједницу овај догађај је од посебне важности и само један у низу којим покушава да отргне од заборава име српског генија који је својим изумима задужио целокупно човечанство.

- Теслине бисте које су дело академског вајара Бојана Микулића из Бања Луке до сада смо поклонили амбасади САД у Београду, градовима Лесковцу и Бањалуци, Френклин Институту у Филаделфији и граду Рахвеј у држави Њу Џерси. У току је и израда Теслиних рељефа од бронзе, који ће бити поклон за првих 100 школа у САД које уврсте Теслу у школски програм, док ће свакој школи која усвоји назив “Никола Тесла” бити поклоњена биста - најавио је Лончар.

Он је, каже, презадовољан одзивом америчких научника и професора, који подржавају иницијативу да се Никола Тесла изучава у америчким школама, те да то један од најважнијих пројеката на којем Фондација тренутно ради.

“У потрази за најефективнијим начином да се Теслин живот, успеси и његова ванвременска филозофија учине доступним данашњој омладини широм света, дошли смо до закључка да је то најбоље што можемо да урадимо. Ако га Америка уведе у школски програм, увешће га цео свет. Предстоји нам велики посао, јер треба обезбедити наставну литературе, копије Теслиних експеримената које би се користиле на часовима, као и програм за сертификате за просветне раднике који би у својим срединама предавали лекције из ове области”, наводи председник Теслине фондације.

Међу бројним званицама, гала вечери присуствовали су Милан Милановић, амбасадор Србије у Уједињеним нацијама, Моуфида Гоуцха, представник УНЕСЦО у УН, и као специјални гости глумац Иван Босиљчић и певачица Јелена Томашевић. Они су се у свом обраћању на скупу посвећеном Николи Тесли, осврнули на блиску повезаност између науке и уметности.

(Г. Г. – Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер