среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД оптужују Кину за хаковање стотина хиљада корисника мобилних телефона
Хроника

САД оптужују Кину за хаковање стотина хиљада корисника мобилних телефона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2024.

 ВАШИНГТОН - Амерички званичници сумњају да су Кинези, током недавно откривене кампање хаковања и шпијунаже, прикупили податке о стотинама хиљада америчких корисника мобилних телефона и да су вероватно неовлашћено преузели информације од више од милион корисника, пренео је данас Еј-Би-Си Њуз.

Према сазнањима те телевизије, међу жртвама кинеских хакера су били и неки од највиших владиних званичника у администрацији председника Сједињених Америчких Држава Џозефа Бајдена, а међу њима је најмање један секретар његовог кабинета, као и саветник за унутрашњу безбедност Беле куће.

Извори упознати са истрагом дали су Еј-Би-Си Њуз детаљан увид у огроман обим онога што су амерички званичници назвали великом операцијом прикупљања обавештајних података од стране Кине, до које је дошло због искоришћавања слабости у комуникационим мрежама водећих телекомуникационих компанија у САД.

 Сајбер званичници Федералног истражног бироа (ФБИ) и Државне безбедности су јуче на конференцији за новинаре рекли да су Кинези успели да украду „велику количину података”, званично признајући по први пут да је Кина успела да утврди са ким разговарају хиљаде корисника мобилних телефона у САД, када су говорили и одакле су комуницирали, преноси Танјуг.

Према изнетим подацима, Кина се у почетку фокусирала на огроман број корисника мобилних телефона у региону Вашингтона, а кинески хакери су тада успели да сузе свој фокус и усредсреде се на специфичне комуникације мањег броја важних Американаца високог профила и, у неким случајевима, успели да добију аудио позиве од те мање групе жртава и прегледе њихових текстуалних порука.

Иако није јасно које размере је достигло шпијунирање одређених мета, извори упознати са истрагом су за Еј-Би-Си Њуз рекли да је један број тих високих владиних званичника обавештен да су потенцијалне жртве. Званичници су на конференцији за новинаре у уторак признали да не могу са сигурношћу да кажу да су кинески хакери у потпуности избачени из телекомуникационих мрежа, за које је утврђено да су их напали, и признали су да још увек покушавају да утврде обим њихове шпијунске активности.

Истрага је открила да је кинеска кампања експлоатисала америчке компјутерске рутере који опслужују телекомуникационе корпорације, што им је дало приступ телефонским бројевима значајног броја клијената Веризона, АТ&Т, Лумен Технолоџис и других телекомуникационих компанија, као и да је операција можда трајала више од годину дана.

Еј-Би-Си Њуз је раније известио да су на мети кинеских хакера били и новоизабрани председник САД Доналд Трамп, новоизабрани потпредседник Џеј Ди Венс, део особља лидера сенатске већине Чака Шумера, један од Трампових бранилаца Тод Бланш и лидери изборних штабова демократа и републиканаца.

(Политика)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер