Početna strana > Hronika > SAD: Ekolozi i grupe koje zastupaju prava Indijanaca protiv rudnika litijuma u Nevadi - poremetio bi tokove podzemnih voda, izumrlo bi ugroženo pustinjsko divlje cveće i ugrozio istorijsko nasleđe
Hronika

SAD: Ekolozi i grupe koje zastupaju prava Indijanaca protiv rudnika litijuma u Nevadi - poremetio bi tokove podzemnih voda, izumrlo bi ugroženo pustinjsko divlje cveće i ugrozio istorijsko nasleđe

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. novembar 2024.

 Ekolozi i grupe koje zastupaju prava starosedelaca (Indijanaca) tužili su SAD da bi pokušali da blokiraju otvaranje rudnika litijuma u saveznoj državi Nevadi zbog kojeg bi, kako navode, bili poremećeni tokovi podzemnih voda, izumrlo bi ugroženo pustinjsko divlje cveće i ugrozilo bi istorijsko nasleđe.

Centar za biološku raznovrsnost je sudsku bitku najavio ;pre nedelju dana kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova SAD odobrilo otvaranje rudnika litijuma i bora „Riolit Ridž“ (Rhyolite Ridge) kompanije „Ionir“ (Ioneer Ltd.), na jedinom mestu na svetu za koje se zna da raste „Tijemova heljda“ (Tiehm buckwheat), u blizini granice s Kalifornijom, na pola puta između Rina i Las Vegasa.

To je poslednja u nizu pravnih borbi oko projekata koje administracija predsednika DŽozefa Bajdena pokreće u okviru svoje „Agende čiste energije“ čiji je cilj da smanji oslanjanje na fosilno gorivo povećanjem proizvodnje litijuma za proizvodnju baterija za električna vozila i solarnih panela.

U novoj tužbi koja se usredsređuje na kršenja Zakona o ugroženim vrstama, navodi se da su stručnjaci u decembru 2022. godine upozorili da „Tijemovoj heljdi“ preti izumiranje i proglasili je za ugroženu vrstu.

„Timova heljda“ je cvet visok oko 15 centimetara sa krem žutim laticama.

Dozvola za rudnik predviđa da će se do jedne petine od skoro četiri kvadratna kilometra ugroženog područja za ovu biljku izgubiti decenijama, a možda i trajno.

„Smatramo da status ugrožene vrste nije odgovarajući jer je ugroženost velika i neposredna, a ‘Tijemovoj heljdi’ sada preti izumiranje“, zaključio je ovaj centar.

Takođe se navodi da će rudnik naneti štetu svetim mestima plemena zapadnih Šošona, poput pećinskog izvora opisanog kao „mesto međugeneracijskog prenošenja kulturnog i duhovnog znanja“.

Biro Ministarstva unutrašnjih poslova SAD za upravljanje zemljištem ;izdao je dozvolu pošto je Služba za ribarenje i divlje životinje (USFWS) zaključila da rudnik neće ugroziti opstanak živog sveta, ali ;su ekolozi ;rekli da je odobrenje za rudnik politički motivisano kršenje zakona SAD.

Izgradnja rudnika bi trebalo da počne iduće godine, a proizvodnja 2028. Rudnik bi trebalo da proizvodi dovoljno litijuma za 370.000 vozila godišnje tokom sledeće dve decenije. Predviđa se da će svetska potražnja za litijumom porasti šest puta do 2030.

U Nevadi je za sada jedini rudnik litijuma u SAD, a drugi je u izgradnji u blizini granice sa Oregonom, 354 kilometra severno od Rina.

(Beta)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner