четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Еколози и групе које заступају права Индијанаца против рудника литијума у Невади - пореметио би токове подземних вода, изумрло би угрожено пустињско дивље цвеће и угрозио историјско наслеђе
Хроника

САД: Еколози и групе које заступају права Индијанаца против рудника литијума у Невади - пореметио би токове подземних вода, изумрло би угрожено пустињско дивље цвеће и угрозио историјско наслеђе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. новембар 2024.

 Еколози и групе које заступају права староседелаца (Индијанаца) тужили су САД да би покушали да блокирају отварање рудника литијума у савезној држави Невади због којег би, како наводе, били поремећени токови подземних вода, изумрло би угрожено пустињско дивље цвеће и угрозило би историјско наслеђе.

Центар за биолошку разноврсност је судску битку најавио ;пре недељу дана када је Министарство унутрашњих послова САД одобрило отварање рудника литијума и бора „Риолит Риџ“ (Rhyolite Ridge) компаније „Ионир“ (Ioneer Ltd.), на једином месту на свету за које се зна да расте „Тијемова хељда“ (Tiehm buckwheat), у близини границе с Калифорнијом, на пола пута између Рина и Лас Вегаса.

То је последња у низу правних борби око пројеката које администрација председника Џозефа Бајдена покреће у оквиру своје „Агенде чисте енергије“ чији је циљ да смањи ослањање на фосилно гориво повећањем производње литијума за производњу батерија за електрична возила и соларних панела.

У новој тужби која се усредсређује на кршења Закона о угроженим врстама, наводи се да су стручњаци у децембру 2022. године упозорили да „Тијемовој хељди“ прети изумирање и прогласили је за угрожену врсту.

„Тимова хељда“ је цвет висок око 15 центиметара са крем жутим латицама.

Дозвола за рудник предвиђа да ц́е се до једне петине од скоро четири квадратна километра угроженог подручја за ову биљку изгубити деценијама, а можда и трајно.

„Сматрамо да статус угрожене врсте није одговарајући јер је угроженост велика и непосредна, а ‘Тијемовој хељди’ сада прети изумирање“, закључио је овај центар.

Такође се наводи да ће рудник нанети штету светим местима племена западних Шошона, попут пец́инског извора описаног као „место међугенерацијског преношења културног и духовног знања“.

Биро Министарства унутрашњих послова САД за управљање земљиштем ;издао је дозволу пошто је Служба за рибарење и дивље животиње (УСФWС) закључила да рудник неће угрозити опстанак живог света, али ;су еколози ;рекли да је одобрење за рудник политички мотивисано кршење закона САД.

Изградња рудника би требало да почне идуће године, а производња 2028. Рудник би требало да производи довољно литијума за 370.000 возила годишње током следеће две деценије. Предвиђа се да ц́е светска потражња за литијумом порасти шест пута до 2030.

У Невади је за сада једини рудник литијума у САД, а други је у изградњи у близини границе са Орегоном, 354 километра северно од Рина.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер