недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД, Велика Британија и Француска напале Сирију, испалиле више од 100 ракета; Сиријска ПВО оборила велики број ракета, три особе повређене током напада у Хомсу; За сад нису планирани нови удари
Хроника

САД, Велика Британија и Француска напале Сирију, испалиле више од 100 ракета; Сиријска ПВО оборила велики број ракета, три особе повређене током напада у Хомсу; За сад нису планирани нови удари

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. април 2018.

Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска ноћас су извеле ваздушне ударе на Сирију, у којима је погођена и ваздушна база западно од Дамаска, у близини границе са Либаном.Напад је погодио и војни депо у источном Каламуну, северозападно од Дамаска, локацију у Масјафу 170 километара северно од престонице. Сиријски медији су јавили да је погођен научно истраживачки центар у Дамаску за који Пентагон тврдим да је коришћен за развијање и производњу хемијског и биолошког оружја, преноси Ројтерс.

 Амерички председник Доналд Трамп наредио је напад на Сирију као реакцију на напад хемијским оружјем прошлог викенда у источној Гути. У Дамаску су одјекнуле експлозије. Руски амбасадор у САД упозорио је на последице. Сиријски државни медији преносе да су повређена три цивила.

23.35 - Путин: Напад на Сирију грубо кршење Повеље УН

Руски председник Владимир Путин истакао је у разговору са турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом, да кораци које су предузеле САД и њени савезници у Сирији представљају грубо кршење Повеље УН и принципа међународног права, саопштио је Кремљ.

Путин и Ердоган су се сложили да је неопходно интензивирати билатералну сарадњу како би се начинио напредак са изналажењем политичког решења за Сирију, пренела је агенција Тасс.

22.36 - Порошенко оптужио Асада за злочин против човечности

Председник Украјине Петро Порошенко рекао је да је напад САД, Велике Британије и Француске на Сирију био "изнуђен, али оправдан корак".

"Напад међународне коалиције на објекте војне хемијске инфраструктуре Асадовог режима био је изнуђен, али оправдан корак. То је праведан одговор на хемијски напад у Думи 7. априла, који је однео животе десетина невиних људи. Украјина позива да се покрену сви могуćи механизми и инструменти Уједињених нација, укључујуćи Савет безбедности, како би се спречили слични злочини диктаторских режима у будуćности", рекао је Порошенко.

22.18 Анзур: Хемијско оружје само изговор Запада за напад

Заменик сиријског председника скупштине Најдат Анзур изјавио је данас да верује да би западне земље могле да хемијско оружје поново искористе као изговор да би извеле ваздушне ударе на његову земљу.

Анзур је агенцији АП рекао да западне земље желе да наставе сиријске мировне преговоре у Женеви под условима који подразумевају нови устав, одржавање председничких избора и формирање владе уз учешће оружаних опозиционих група.

Такви услови за поновно покретање мировних преговора су, према његовим речима, "неприхватљиви и немогући".

22.00 - Ердоган разговарао са Путином и Макроном

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган имао је одвојене телефонске разговоре са председницима Русије и Француске Владимиром Путином и Емануелом Макроном о ситуацији у Сирији.

Ердоган и Путин сагласили су се да раде на смањењу тензија у Сирији наставе напоре да се пронађе политичко решење, саопштила је канцеларија турског председника, преноси Ројтерс.

Јелисејска палата саопштава да је Макрон пренео Ердогану да жели да унапреди сарадњу две земље наредних дана у проналажењу инклузивног политичког решења за Сирију.

Макрон је захвалио Ердогану на његовој подршци ваздушним ударима САД, Француске и Британије на Сирију.

21.50 - Генерални секретар Арапске лиге забринут због Сирије

Генерални секретар Арапске лиге Ахмед Абул-Геит изразио је жаљење и забринутост због последњих дешавања у Сирији, након напада САД, Француске и Велике Британије на ту земљу.

Абул-Геит рекао је да су све стране укључене у кризу, а пре свега сиријска влада, одговорне за погоршање ситуације, преноси АП.

Он је додао да не би требало толерисати и прихватити коришћење хемијског оружја над цивилима.

21.34 - Албанија подржала "правовремени напад на сиријски режим"

Министарство одбране Албаније саопштило је да "подржава напад САД, Велике Британије и Француске на сиријски режим", док је Министарство европских и спољних послова те земље те ваздушне ударе назвало "правовременим одговором на коришћење хемијског оружја", преноси АТА.

Наводи се да је Министарство одбране објавило да "Албанија, као чланица НАТО, сматра коришћење хемијског оружја у Сирији претњом по међународну безбедност и мир" и да "стога, акција САД, Велике Британије и Француске представља прави одговор у смислу заштите људских права и основних слобода".

21.20 - Лавров: Макрон није хтео да подели "тајне" податке

Француски председник Емануел Макрон одбио је да руском колеги Владимиру Путину да обавештајне податке којима је доказана наводна кривица Дамска за инцидент у сиријском граду Думи, рекао је данас шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

"Француски председник који је у јавности објавио да има `неоспорне доказе` о употреби хемијског наоружања режима председника Башара Ал Асада у Думи разговарао је телефоном са Путином 13. априла", рекао је Лавров.

Према његовим ријечима, током разговора руски председник је указао Макрону на изјаве да постоје чињенице о нападу у Думи и затражио је да их подели са њим јер ако су истините то би био први пут да је утврђена употреба хемијског оружја.

"Макрон је одговорио да је у питању тајна и да због тога не могу да поделе информацију, те да та тајна није њихова", додао је Лавров.

21.07 Званичник САД: У нападу у Думи коришћен и сарин

У ваздушним ударима САД и њихових савезника на Сирију гађане су материје које би могле да буду употребљене за производњу хемијског оружја, као што је сарин, изјавио је данас неименовани високи званичник америчке администрације.

Он је новинарима рекао да докази показују да су сарин и хлорин употребљени у недавном нападу хемијским оружјем у Думи, сиријском граду у области источна Гурта, преноси Ројтерс.

21.01 - Протест у Атини због напада на Сирију

У центру Атине вечерас се окупило неколико хиљада људи који су протестовали због ваздушних напада САД, Британије и Француске у Сирији.

Грчка полиција је навела да се на протесту, који је организовала грчка Комунистичка партија, окупило између 6.000 и 7.000 људи.

20.50 - Представник Сирије: Прочитајте повељу УН

Сиријски амбасадор у Уједињеним нацијама, Башар ал Џафари, изјавио је да војна акција која је покренута преко ноćи неćе спречити ту земљу да постигне циљ и победи терористе.

Он је рекао да је "план акције" које су извршили САД, Француска и Велика Британија "врло чудан" и тражио оне које учествују да "зауставе агресију".

Џафари је такође представио три примерка повеље УН-а, посебно указујући на међународно право и позвао САД, Велику Британију и Француску да их "поново прочитају".

Он је рекао да су "напади" на Сирију напад на цео Савет безбедности УН-а.

20.31 - Нетанијаху упозорио Башара ал Асада јер жели "оружје за масовно уништење"

Израелски премијер Бењамин Нетанијаху похвалио је ваздушне ударе САД на Сирију као доказ њихове посвећености да се обустави употреба хемијског оружја.

Нетанијаху је у саопштењу казао да заједничка америчко-британско-француска операција показују да посвећеност тих земаља није ограничена на прокламовање принципа, преноси Ројтерс.

Он је упозорио сиријског председника Башара ал Асада да његова настојања да дође до "оружја за масовно уништавање" и омогућавање Ирану да се етаблира у Сирији, угрожава ту земљу.

20.10 Бивши официр: Напади нису уништили све хемијско оружје

Бивши официр који је био укључен у сиријски програм хемијског оружја тврди да су напади САД, Британије и Француске на Сирију погодили "делове, али не и срце" тог програма.

Бивши капетан Абдулсалам Абдулразек, који се сада налази делу северне Сирије који држе побуњеници, сматра да ваздушни удари неће осујетити способност Сирије да производи хемијско оружје и изводи нове нападе.

Он је рекао да је у Сирији било око 50 складишта хемијског оружја, пре него што је тај програм прекинут 2013. године. Уверен је да та складишта и даље постоје, а да се померају по потреби.

Како каже, тај програм је прекинут делимично, јер Дамаск није дозволио инспекцију постојећих складишта хемијског оружја. Абдулразек је био у источној Гути до 2012. године, када је побегао из сиријске војске, наводи АП

20.00 - Макрон, Трамп и Меј телефоном о резултатима напада на Сирију

Француски председник Емануел Макрон одвојено је разговарао са америчким председником Доналдом Трампом и британском премијерком Терезом Меј по окончању ваздушних удара, преноси АП.

Ројтерс наводи да су они о резултатима ваздушних удара на Сирију разговарали неколико часова након што су те три земље покренуле војну интервенцију на чијој је мети био, како тврде, арсенал хемијског оружја Башара ел Асада.

"Операција против капацитета хемијског оружја сиријског режима... постигла је своје циљеве", наводи се у саопштењу Макронове канцеларије.

19.46 - Пенс: Деградирани капацитети хемијског оружја у Сирији

Амерички потпредседник Мајк Пенс изјавио је да су ваздушни удари САД, Француске и Велике Британије на Сирију су "деградирали и осакатлии" капацитете хемијског наоружања у тој земљи.

Пенс је рекао канадском премијеру Џастина Трудоа на маргинама самита у Перуу да је председник Доналд Трамп "јасно ставио до знања свету" да Сједињене Државе "неће толерисати то хемијско оружје".

Такође је навео да су САД спремне да задрже те напоре ако буде неопходно, преноси АП.

Пенс је изразио наду да ће Русија и Иран заувек напустити хемијско оружје против недужних цивила.

19.20 - Патријарх Кирили и Папа разговарали о Сирији

Патријарх московски и целе Русије Кирил телефоном је разговарао са папа Фрањом о војним ударима на Сирију које су током ноћи извршили САД, Британија и Француска.

"Разговарали смо о томе знајући да хришћани не могу стајати по страни и гледати дешавања у Сирији. Био је то значајан мирнодпоски дијалог", рекао је руски патријарх.

18.55 - Све чланице НАТО подржале нападе на Сирију

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је да та организација пружа "пуну подршку" војној акцији у Сирији. Говореćи на конференцији за новинаре у Бриселу, Столтенберг је истакао да НАТО "најоштрије осуђује поновљено коришćење хемијског оружја од стране сиријског режима".

"Напади хемијским оружјем су непосредна опасност за сиријски народ и нашу колективну сигурност. Одговорност мора да се преузме", рекао је он.

НАТО је данас саопштио да свих 29 чланица Алијансе подржава ваздушне ударе на Сирију, након наводног хемијског напада прошле недеље

18.35 - Русија захтева моментални прекид агресије

Русија је представила Нацрт резолуције Савета безбедности УН у којем осуђује војни удар САД и њихових савезника на Сирију и захтева да се одмах прекине агресија на ту земљу.

Стални представник Русије у УН Василиј Небензја истакао је да је "документ на столу и да је спреман за гласање".

"Ракетни напади погоршавају хуманитарну ситуацију и изазивају нови талас избеглица", рекао је Небензја на ванредној седници Савета безбедности УН која се одржава на захтев Русије ради разговора о ракетним нападима САД, Британије и Француске на Сирију.

17.53 - Хејли: Спремни смо као запета пушка да поново нападнемо

САД су "спремне као запета пушка" да поново нападну Сирију, уколико влада председника Башара ал Асада поново одлучи да искористи хемијско оружје, рекла је амбасадорка САД при Уједињеним нацијама Ники Хејли на данашњој седници Савета безбедности УН.

"Уверени смо да смо осакатили програм хемијског оружја Сирије. Спремни смо да наставимо са притиском, ако су довољно луди да нас тестирају", рекла је она, преноси Ројтерс.

Додала је да ће САД бити спремене, ако "сиријски режим икада искористи овај отровни гас".

17.48 - Сутра састанак Немачке, Велике Британије, САД и Француске у Лондону

Немачка ће се придружити Француској у новом међународном напору да се у Сирији постигне трајна обустава ватре, саопштио је министар спољних послова Немачке Хајко Мас.

Немачка, Француска, Велика Британија и САД ће се састати у недељу у Лондону како би разговарали о следећим корацима након синоћњег напада на Сирију, каже Мас.

"Радићемо заједно са Француском на стварању новог међународног формата утицајних држава, које ће дати снагу новом политичком процесу", рекао је Мас, додајући да ће Немачка користити билатералне везе да обезбеди да Русија заузме "конструктиван" став по питању Сирије, преноси Ројтерс.

17.37 - Дим изнад Дамаска и десет сати након напада

Дим се вије изнад сиријске престонице, Дамаска, и десет сати након удара ракета САД, Француске и Велике Британије.

Становнике Дамаска пробудиле су јаке експлозије нешто пре зоре, а из рушевина истражног института у округу Барзех у Дамаску, за који западне силе тврде да је коришћен у сврхе развијања хемијског наоружања, и даље куља дим, наводи Ројтерс.

16:55 - Пентагон: Број руских тролова за 24 сата пораста за 2.000%, шире лажи о обарању ракета

Главна портпаролка Пентагона Дејна Вајт рекла је да је за 24 часа порастао број руских "тролова" за 2.000 одсто, додајући да је већ започела руска "кампања дезинформација", након синоћњег напада на Сирију.

Министарство спољних послова Русије тврди да је напад покушај да се спречи истрага о наводном хемијском нападу на сиријску Думу, преноси АП.

16:12 - Сиријски премијер: Славићемо 14. април због обарања америчких ракета

Сирија ће данашњи дан прослављати због чињенице да је оборила већину пројектила коју су испалиле Америка и њени савезници, рекао је данас сиријски премијер Имад Хамис на састанку са делегацијом руске Думе.

Координатор руске Думе за везе са Сиријом Дмитриј Саблин каже да им је Хамис на састанку одржаном иза затворених врата пренео да ће се видети како ће Сирија прослављати одговор на ваздушни напад.

Према подацима руског Министарства одбране, сиријска противракетна одбрана пресрела је 71 од 105 ракета које су испалиле САД и њихови савезници. С друге стране, САД демнатују ове тврдње, и наводе да ниједна ракета није оборена.

15:50 - САД: Није оборена ниједна од 105 ракета

Пентагон је саопштио данас да ниједна ракета, од 105, колико су лансирале САД, Француска и Велика Британија није оборена изнад Сирије, демантујући наводе сиријске и руске владе.

Директор Генералштаба здружених оружаних снага САД, генерал потпуковник Кенет Мекензи рекао је да сиријска противваздушна одбрана није деловала ни по ракетама ни по авионима који су били укључени у синоћњи напад, преноси АП.

Русија је раније саопштила да је сиријска ПВО оборила 71 од 103 ракете изнад Сирије. Он је додао да, према тренунтим информацијама, нема цивилних жртава.

15:40 - Ердоган: Ово је порука Асаду да масакри неће проћи некажњено

- Данашњом заједничком операцијом САД, Британије и Француске, сиријски режим примио је поруку да његови масакри неће остати без одговора. Невин народ Сирије требало је бранити много раније - рекао је труски председник Реџеп Тајип Ердоган обраћајући се присталицама своје Партије право и развој на састанку у Истанбулу, преноси Ројтерс.

15.43- Пентагон саопштава да је Трамп имао овлашћење за напад САД на Сирију, без обзира на негодовање у Конгресу САД.

14.53 - Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да су ноћашњи ваздушни напади САД, Француске и Велике Британије у Сирији "савршено изведени".

14.45 - Британски министар одбране Џонатан Бил изјавио је да су у јутрошњима нападима пилоти РАФ-а испалили осам ракета са четири авиона Торнадо ГР4.

14.40 - На захтев Русије, за 16 сати је заказана седница Савета безбедности УН, преноси ББЦ.

14.25 - Министарство спољних послова Египта саопштило је да су дубоко забринути због војне ескалације у Сирији.

Египат је захтевао темељну и транспарентну међународну истрагу о наводном хемијском оружју на сиријској територији.

Арапска Република Египат изражава солидарност са братским народом Сирије у свом циљу да живе у миру и стабилности, саопштило је Министарствo.

14.15 - У знак солидарности са Сиријом, коју су протекле ноћи напале САД, Британија и Француска, грађани Москве током целог дана доносе цвеће испред зграде сиријске амбасаде која се налази у центру руске престонице.

Иако нема података да је ико погинуо међу сиријским цивилима и војницима, Московљани сматрају да им је дужност да подрже Сиријце у овом трагичном дану, преносе медији.

„Желимо да сиријски грађани знају да су Руси уз њих и да изражавају солидарност са њима“, рекао је Сергеј, младић који је донео цвеће испред сиријске амбасаде.

14.04 - Сједињене Америчке Државе и њени савезници напали су Сирију баш када је та земља имала прилику за мирну будућност, изјавила је портпарол руског министарства спољних послова Марија Захарова на својој Фејсбук страници, а преноси агенција ТАСС.

"Треба бити стварно искључив како би се, у тренутку кад је Сирија добила прилику за мирну будућност, пуцало на њен главни град", додала је.

Сматра да су за напад на Сирију одговорни и западни медији. 

13.53 - Организација за забрану хемијског оружја (ОПЦW) саопштила је да наставља истрагу о наводном хемијском нападу у сиријском граду Думи после ваздушних напада у Сирији.

12.55 - Сиријски председник Башар ел Асад изјавио је да су амерички, британски и француски ваздушни напади учинили Сирију и њене грађане "одлучнијим више него икад у намери да се сруши тероризам у тој земљи", преноси ББЦ. Асад је оптужио западне земље да подржавају тероризам у Сирији.

12.30 - Кина је поновила да се "противи употреби силе у међународним односима". "Понављамо да се противимо употреби силе у међународним односима", рекла је портпаролка кинеског министарства спољних послова Хуа Чуњинг.

12.20 - Америка, Француска и Велика Британија информисаће представнике НАТО о њиховим координисаним нападима на циљеве у Сирији, изјавио је неименовани званичник Алијансе. Према његовим речима, састанак 29 амбасадора НАТО почеће током поподнева.

12.18 - Француски министар спољних послова Жан Ив Ле Дриан упозорио је "да ће бити и друге војне интервенције" у случају новог хемијског напада у Сирији.

"Постоји црвена линија која се не сме прећи, а ако се пређе биће нове интервенције", изјавио је и додао: "Али, мислим да је лекција научена".

12.12 - Сиријска побуњеничка група Џеих ел Ислам изјавила је да напади на положаје режима представљају "фарсу" докле год је председник Сирије Башар ел Асад на власти.

"Кажњавање инструмента злочина док је злочинац и даље ту. Фарса", навео је на Твитеру Мохамед Алуш, званичник Џеих ел Ислама.

11.58 - Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер осудио је употребу "ужасног" хемијског оружја, позивајуц́и "међународну заједницу да идентификује одговорне и захтева од њих да положе рачуне".

"Ово није био први пут да је сиријски режим употребио хемијско оружје против цивила, али мора бити последњи", упозорио је Јункер у саопштењу.

11.10 - Дописник руског дневника Комерсант са Балкана Генадиј Сисојев рекао је за Н1 да не верује да ће бити неких драстичних повратних реакција Русије на нападе у Сирији.

Драстичних корака неће бити, јер ово и није био неки велики војни акт, већ више демонстрација одлучности  и да се одржи реч коју је дао Трамп, каже Сисојев. О могућим последицама каже да оне могу бити само политичке, у смисли укидања састанака да државницима земаља које су учествовале у нападу, или у виду додатне руске испоруке противваздушних система Дамаску.

11:00 - Снаге сиријског режима ушле су у Думу, последње упориште побуњеника у Источној Гути недалеко од Дамаска.

10:49 - Немачка канцеларка Ангела Меркел саопштила је да је њена влада подржала ударе на сиријски режим као "неопходан и прикладан" одговор на прошлонедељни наводни хемијски напад у Думи.

"Подржавамо то што су наши амерички, британски и француски савезници .... преузели одговорност. Војна интервеницја је била неипхода и прикладна", навела је Меркел у саопштењу.

10:46 - Врховни ирански лидер ајатолах Али Хамнеи оштро је осудио ваздушне ударе на Сирију, а Трампа, Макрона и Терезу Меј назвао "криминалцима".

"Напад на Сирију је злочин", изјавио је Хамнеи на састанку са политичким и војним лидерима у Ирану, наводи се на сајту Телеграм.

10:42 - Председник Русије Владимир Путин изјавио је да Москва сазива хитну седницу Савета безбедности УН због војне акције у Сирији и оценио да напади САД, Британије и Француске представљају "чин агресије", саопштио је Кремљ.

Путин је указао да ће војна акција на циљеве у Сирији погоршати хуманитарну катастрофу у тој земљи.

10.30 - Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је Србија мала земља, која у игре великих сила не треба да се меша и да ракетни напад на Сирију показује колико су важни мир и стабилност.

Упитан да ли напад на Сирију може да делује дестабилишуће на регион, Вучић је за РТС рекао да не верује да је то могуће.

10:20 - Председник Косова Хашим Тачи саопштио је да подржава нападе САД, Велике Британије и Француске против “нехуманог Асадовог режима”.

“Доналд Трамп, Емануел Макрон и Тереза Меј имају подршку свих који сматрају да су терор и употреба хемијског оружја против сопственог народа, црвена линија”, написао је Тачи на Твитеру.

 10:09 - Француска жели "одмах" да ради на наставку политичког процеса решавања сиријске кризе, изјавио је шеф француске дипломатије Жан-Ив Ле Дриан.

"План о изласку из кризе треба да буде пронађен и то са политичким решењем. Спремни смо да сада радимо са свим земљама које могу да допринесу том решењу", рекао је Ле Дриан.

10.06 - Сиријска војска саопштила је да су Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска испалиле 110 пројектила током заједничког напада на Сирију, и да су три особе повређене током напада у Хомсу.

 9.32 - Израел је саопштио да је заједнички удар САД, Велике Британије и Француске на Сирију био "прикладан" одговор на наводни хемијски напад и упозорио да акције Дамаска доводе ту земљу у опасност од нових удара, укључујући и оне против руководства.

"Прошле године је председник (САД Доналд) Трамп јасно ставио до знања да употреба хемијског оружја прелази црвену линију. Прошле ноћи, предвођене Американцима, САД, Француска и Велика Британија су поступиле договарајуће", наведено је у саопштењу неименованог званичника у Јерусалиму, пренели су израелски медији.

 9. 28 - Амерички министар обране Џим Матис и амерички генерал Џосеф Данфорд објавили су да су напади у Сирији извршени на три постројења.

Нападнути су Истраживачки центар за хемијско оружје у близини Дамаска, складиште хемијског оружја у близини Хомса и још једно складиште хемијског оружја, као и важно командно место код Хомса. Он је истакао да се ради о "једнократном нападу".

9.26 - Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да ситуација у Сирији доказује и колико је важно очувати мир и стабилност на Балкану.

"У тренутку када имамо превирања глобалних размера, наша обавеза и наша одговорност је да се фокусирамо на очување мира и стабилности у нашем региону, да никоме и ничим не дајемо повода да непотребну привлачимо пажњу на наше проблеме тако да се они погоршавају", рекао је Ђурић за РТС.

 9.15 - Британска премијерка Тереза Меј изјавила је да "нема алтернативе за употребу силе како би се спречила поновна употреба хемијског оружја од стране сиријског режима".

"Ово је мешање у цивилни рат и није у вези са мењањем режимом. Ово је ограничен и таргетиран напад који не подстиче нове тензије у региону и који чини све да спречи цивилне жртве", рекла је Меј.

9.10 - Председник Европског савета Доналд Туск изјавио је да сиријски режим не може да настави "људску трагедију без последица".

"Напади САД, Француске и Велике Британије јасно стављају до знања да сиријски режим, заједно са Русијом и Ираном, не може наставити ову људску трагедију, бар не без икаквих последица", написао је Туск на Твитеру.

 8.44 - Турска је оценила да су западни удари против сиријског режима "примерен одговор" на хемијски напад који је наводно изведен пре недељу дана у Думи.

"Поздрављамо ову операцију која је чин савести целог човечанства пред нападима у Думи за који све говори да су дело сиријског режима", саопштило је турско Министарство спољних послова.

8.41 - САД, Француска и Велика Британија током ноћи су гађале "главни истраживачки центар" и "два центра за производњу тајног хемијског програма" сиријских власти, изјавила је француска министарка одбране Флоранс Парли.

Према њеним речима, на тим локацијама су се развијали капацитети за производњу хемијског оружја и та места су погођена.

"Циљ је једноставан, а то је спречавање режима да поново користи хемијско оружје", рекла је министарка Парли и додала да нико не тражи конфронтацију и ескалацију сукоба.

 

8.36. - Извор из сиријског министарства спољних послова изјавио је да је напад западних сила "брутална, варварска агресија".

Службена новинска агенција Сана навела је да је тај извор из министарства рекао да је циљ напада био да се спречи истрага Организације за превенцију хемијског оружја (ОПЦВ) у случају напада хемијским оружјем у Думи прошле суботе.

Очекивало се да ће чланови ОПЦВ мисије за утврђивање чињеница посетити Доуму, који је био задњи побуњенички град у региону Источне Гуте изван Дамаска, касније данас.

Извор из министарства рекао је да су штрајкови били усмерени на "спречавање рада мисије и утврђивања истине".

8.12 - Руско министарство одбране навело је да је сиријска војска користила деценијама старе одбрамбене системе како би пресрела пројектиле САД и њених савезника

"Против ракетног напада коришћени су сиријски антиракетни системи С-125, С-200, Бук и Квадрат. Ти системи произведени су пре више од 30 година у Совјетском Савезу," пренео је Интерфакс саопштење руског министарства.

Руски савремени одбрамбени системи нису коришћени у одбрани од напада, додаје се. 

8.05 - Француски министар спољних послова Жан Ив ле Дријан је рекао су напади у Сирији били "легитимни", "пропорцинални" и "циљани".

7.51 - Начелник генералштаба оружаних снага САД, генерал Џозеф Данфрод рекао је да ће напади директно утицати на капацитет хемијског наоружања сиријског режима. "Изгубиће године истраживања и података о развоју хемијског оружја и специјалне опреме. Напади су послали снажну поруку режиму да за њихове поступке нема оправдања и нанели максималну штету без непотребног ризика за невине цивиле", казао је он. 

7.30 - Француско Министарство одбране саопштило је да је Русија била унапред обавештена о нападу на Сирију. Циљ напада, како се наводи, био је да се погоди Центар за истраживање хемијског наоружања у Сирији.

7.01 - На улицама Дамаска избили су протести због напада страних сила. Грађани носе сиријске заставе, преноси Ројтерс.

6.36 - Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је на уздржаност. “Позивам све чланице да покажу уздржаност у овим опасним околностима и да избегну све радње које би могле да воде погоршању ситуације и отежају патње сиријског народа", казао је он.  6.25 - Сиријска телевизија известила је да у нападима нема погинулих, а три особе су рањене у Хомсу, пренео је ЦНН.

6.20 - Ниједан пројектил САД и њених савезника у нападима на Сирију није ушао у зону коју контролишу руски противваздушни системи, саопштило је руско Министарство одбране. 

6.06 - Сиријска влада саопштила је да је евакуисала све војне базе уочи ваздушних напада и сада процењује штету.

Неименовани званичник рекао је за Ројтерс: "На ударе нас је упозорила Русија... све војне базе су евакуисане пре неколико дана". Он је навео и да је око "30 пројектила испаљено у нападу и да је око трећина њих оборена". 

5.58 - Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг подржао је војну акцију САД, Француске и Британије. Он је навео у саопштењу да ће ваздушни удари умањити "способност сиријског режима да настави нападе на сиријски народ хемијским оружјем".

5.56 - Русија је критиковала САД и њене савезнике због одлуке да нападну Сирију у тренутку када је та земља, "после седам година рата, почела да се креће ка миру". Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је да је бомбардован главни град Сирије у тренутку када је добио "шансу за мирну будућност".  

5.25 - Сиријски медији о ваздушним нападима говоре као о "флагрантом кршењу међународног права".

Државна агенција Сана пренела је да су у нападима гађани истраживачки центар североисточно од Дамаска, као и друга војна постројења у близини главног града.

Пројектили који су за мету имали војне магацине у Хомсу су оборени, додала је Сана.

4.40 - Од тренутка објаве напада до краја удара прошло је 70 минута.

4.39 - Руски амбасадор у САД Анатолиј Антонов упозорио је на последице након напада на Сирију. 

4.10 - Министар одбране САД Џејмс Матис рекао је да је напад планиран тако да уништи постројења за производњу хемијског оружја, али не да изазове непотребне цивилне жртве. Он је навео да је реч о једнократном удару и да даљи напади зависе од потеза сиријског председника Асада. 

3.50 - Снажне експлозије одекнуле су Дамаском, јавио је АФП.

Амерички председник Доналд Трамп објавио је да је наредио напад на Сирију, са савезницима Великом Британијом и Француском.

"Очигледно Асад прошле године није добро разумео поруку. Сада ћемо заједно са савезницима Великом Британијом ударити јаче", казао је он.

"Наредио сам америчким оружаним снагама да покрену прецизне нападе на циљеве повезане с хемијским оружјем сиријског диктатора Башар ал-Асада", рекао је Доналд Трамп.

Додао је да су напади на Сирију договорени и с Француском и Великом Британијом.

Његову најаву потврдили су и британска премијерка Тереза Меј и француски председник Емануел Макрон. 

Сиријска државна телевизија известила је да сиријски аеродроми "одговарају на агресију Америке, Велике Британије и Француске", јавио је ЦНН.

ЦНН такође јавља да им је више званичника америчког министарства обране потврдило да се у нападу на Сирију користе и бродови и авиони.

У овим ваздушним ударима коришћено је двоструко више арсенала него у прошлогодишњем, навеле су САД.

Нема доказа да је Сирија користила и производила сарин.

Руска војска је у петак објавила да располаже "доказима" који упућују на директно учествовање Велике Британије у "режирању" прошлонедељног хемијског напада у источној Гути.

"Руска војска располаже доказима о директној умешаности Велике Британије у тој провокацији у источној Гути", казао је портпарол руске војске Игор Коначенков.

Он је оптужио Лондон да је извршио притисак на сиријске Беле кациге, спасиоце који пружају помоћ становништву у побуњеничким зонама, за "режирање те унапред припремљене провокације".

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер