Početna strana > Hronika > Sa kompanijama "Hyundai Engineering" i "UGT Renewables" potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana. Vučić: Strujom iz novih solarnih elektrana nadomestićemo količine koje uvozimo tokom zime
Hronika

Sa kompanijama "Hyundai Engineering" i "UGT Renewables" potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana. Vučić: Strujom iz novih solarnih elektrana nadomestićemo količine koje uvozimo tokom zime

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. oktobar 2024.

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predstavnicima konzorcijuma kompanija "Hyundai Engineering" i "UGT Renewables", sa kojima je potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana. Procena je da ćemo zahvaljujući ugovoru za izgradnju solarnih elektrana prosečno moći da proizvedemo oko 1,6 do 1,8 teravata, taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo, rekao je Vučić.

Ugovor za realizaciju Projekta izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana u Srbiji, koji će obezbediti jedan gigavat novoinstalisane snage kroz solarne panele, potpisan je danas sa konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Predsednik Vučić izjavio je da će Srbija tim novim kapacitetima moći da nadomesti količine struje koje uvozi zimi kada je ona najskuplja.

"Predviđeni su ovde kapaciteti od jednog gigavata, naravno instalisane snage, jer nije svaki dan sunčan, ali je procena da ćemo prosečno moći da proizvedemo negde oko 1,6 do 1,8 teravata. To je neverovatno važno za naš sistem, zato što je to taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo. I obično uvezemo u trenucima kada je prilično skupa i kada je najtraženija na tržištu Zapadnog Balkana", rekao je Vučić.

Predsednik je istakao da je vrlo zadovoljan što danas prisustvuje potpisivanju tog ugovora.

"Prvo, ovo je deo onoga o čemu smo govorili kao o najvažnijem poslu koji moramo da završimo pre 2027. godine. A tiče se energetske sigurnosti, bezbednosti i mogućnosti da imamo struju u godinama koje dolaze. Želim da ljudi znaju da mi godišnje potrošimo stvarnih 30 teravata, ali suštinski potrošimo 34 teravata struje zato što na mreži izgubimo najmanje četiri teravata, samo da to imate u vidu. To je zbog zastarele mreže, neulaganja u vodove, neulaganja u transformatore, neulaganja u stubove, u sve to što nismo radili u prethodnih 60 i 70 godina", istakao je Vučić.

Vu Li: Prekretnica u srpsko-korejskim odnosima

Otpravnik poslova Ambasade Republike Koreje u Srbiji Đang Vu Li izjavio je da je ugovor između Srbije i konzorcijuma o izgradnju solarnih elektrana prekretnica u ekonomskom partnerstvu Srbije i Koreje, budući da prvi put jedna korejska kompanija učestvuje u nacionalnom projektu energetske tranzicije u Srbiji.

Vu Li je nakon potpisivanja ugovora istakao da je uveren da će stručnost korejskih kompanija pomoći Srbiji na putu ka energetskoj tranziciji.

"Sporazum je značajan i zbog ekonomskog rasta Srbije, ali i otvaranja novih radnih mesta", naveo je Vu Li.

On je izrazio zahvalnost Vladi Srbije na poverenju i izboru korejske kompanije kao strateškog partnera u tom važnom projektu.

Otpravnik poslova u Ambasadi Koreje u Srbiji je podsetio da je partnerstvo dve zemlje, od uspostavljanja diplomatskih odnosa pre 35 godina, ojačalo u brojnim oblastima, posebno u ekonomskoj sferi.

"To pokazuje rast korejskih investicija u Srbiji, kako po broju, tako i po obimu", rekao je on.
Dodao je da su Srbija i Republika Koreja pre mesec dana počele da pregovaraju o potpisivanju sporazuma o ekonomskom partnerstvu što će, kako je ukazao, doprineti povećanju robne razmene.

"Uprkos geografskoj udaljenosti između nas, naša saradnja ne poznaje granice. Smatramo se bliskim prijateljima i partnerima i Koreja će biti partner Srbije na putovanju ka održivom razvoju i prosperitetu", naglasio je Vu Li.

O kakvom je projektu reč

Reč je o Projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta ukupne instalisane snage od najmanje 1.000 megavata naizmenične struje/1.200 megavata jednosmerne struje sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije ukupne instalisane snage od najviše 200 megavata/400 megavat-časova.

Potpisivanje ugovora predsednik Vučić je najavio prošle nedelje.

"Mi ćemo sledeće nedelje potpisati ugovor sa UGTR. Ja sam o tome razgovarao sve vreme i sa predsednikom Bajdenom. I on je lično govorio koliko je to značajna kompanija i koliko je važno da nastavimo sa ulaganjem u energetiku, jer mi nećemo imati struje ako ne požurimo. Taj projekat bi trebalo da nam donese jedan gigavat novoinstalirane snage kroz solarne panele", rekao je Vučić

Vlada Srbije usvojila je 10. oktobra Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.

Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.

Projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.

Iz vlade su naveli da će se solarne elektrane sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, tzv. trakeri, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.

Ovim projektom, kako je navedeno u saopštenju Vlade Srbije, ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez potpisali su u septembru u Vašingtonu Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD.

Đurić je, kako je navedeno u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, rekao da će sporazum olakšati zelenu tranziciju u Srbiji i da je njegovim zaključivanjem Srbija napravila značajan iskorak ka osiguranju energetske bezbednosti.

(RTS)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner