петак, 17. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Са 127 гласова „за“ Скупштина Србије потврдила одлуку о увођењу ванредног стања и у међувремену донете уредбе; Ђорђе Вукадиновић: Нису се баш прославили
Хроника

Са 127 гласова „за“ Скупштина Србије потврдила одлуку о увођењу ванредног стања и у међувремену донете уредбе; Ђорђе Вукадиновић: Нису се баш прославили

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. април 2020.

Са 127 гласова „за“ Скупштина Србије потврдила одлуку о увођењу ванредног стања и у међувремену донете уредбе.

Посланици су потврдили 44 уредбе, а 12 уредби се односу на мере за време ванредног стања.

Усвојен је ребаланс буџета за 2020.годину, који се пред посланицима нашао због коришћења средстава ради отклањање штетних последица услед епидемије корона вируса, као и о Уредба о начину уплате једнократне новчане помоћи пунолетним грађанима од 100 евра.

Потврђена је Уредбе о организовању рада послодаваца за време ванредног стања, Уредба о роковима у судским поступцима за време ванредног стања, Уредба о коришћењу финансијских средстава буџета Србије у време ванредног стања, Уредба о пореским мерама.

Посланици су потврдили и Уредбу о прекршају за кршење наредбе о забрани кретања, Уредбу о ограничењу малопродајне цене заштитних средстава, као и Уредбу о примени рокова у управним поступцима.

Међу потврђенима су и уредбе о улагању девизних средстава којима управља Агенција за осигурање депозита, о померању рокова за подношење годишњих финансијских извештаја, о начину учешћа оптуженог на главном претресу у кривичном поступку и о додатном задуживању у време ванредног стања.

Скупштина је потврдила и Уредбу о програму финансијске подршке привредним субјектима за одржавање ликвидности и обртна средства, о померању рока за подношење тромесечних извештаја о реализацији годишњег програма пословања, о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору и новчаној помоћи грађанима.

Такође, потврђена је и Уредба о поступку за издавање дужничких хартија од вредности, Уредба о организовању рада установа социјалне заштите за смештај корисника, Уредба о мерама у друмском саобраћају,Уредба о исправама које морају да прате робу у превозу за време ванредног стања.

Потврђена је Уредбе о финансијској подршци пољопривредним газдинствима, о новчаној помоћи пољопривредницима, о увођењу гарантне шеме као мере подршке за ублажење последице пандемије, о померању рокова за одржање редовне седнице скупштине привредног друштва.

Посланици су потврдили су и Уредбу о померању рока за стицање статуса квалификованог новозапосленог лица.

Брнабић: Данашње заседање Скупштине можда најважније после II светског рата

БЕОГРАД - Премијерка Ана Брнабић објаснила је данас да се посланици нису раније састали, јер је проценат оболелих са 4,27 одсто порастао на 33,08 одсто, колико је износио 24. марта, наводећи да је влада замолила парламент да се састане истог тренутка када су се створили услови за то. У наставку скупштинске рспараве она је изјавила да "од Другог светског рата можда није ни било значајнијег заседања" српског парламента од овог данас.

“Није реч само о 250 посланика. То је много већи број људи, више од 500”, рекла је Брнабић у Скупштини Србије где је у току расправа о потврђивању одлуке о ванредном стању. Она је објаснила да је 10.марта проценат оболелих био 4,27 одсто у односу на тестиране, а онда је већ следећег дана био 11,92 одсто, 14 марта 17,6 одсто, а 24.марта чак 33,08 одсто. Ванредно стање у Србији је, иначе, уведено 15.марта.

Мислим да бисмо имали ужасне последице, велики број оболелих и да би имали и неке смртне случајева, рекла је Брнабић и објаснила да је јуче проценат оболелих био 4,07 одсто због чега је, каже, уз све мере било могуће да се скупштина састане.

Друго је питање, каже Брнабић, да ли би власт била критикована шта год одлучила. Као један од примера је навела коментаре у вези са увођењем ванредног стања.

 "Све критике су биле уперене на то зашто не уведемо ванредно стање, забрану кретања, карантин, зашто су наше мере благе. На Новој С 13.марта је био интервју са (Гораном) Белојевићем који је рекао да ће у Србији без ванредног стања бити горе него у Италији", рекла је Брнабић.

Лист Данас је, како је рекла, такође писао о томе да је Србија у ишчекивању док је планета у карантину.

"То су све они који данас позивају на лупање у шерпе, рекла је Брнабић.

(Танјуг-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер