субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија уз Србију, САД, Велика Британија и Француска уз косовске Албанце
Хроника

Русија уз Србију, САД, Велика Британија и Француска уз косовске Албанце

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. април 2009.

Прекосутра истиче рок да се све државе које то желе укључе у процес који ће се водити пред Међународним судом правде о томе да ли је једнострано проглашена независност Косова у складу са међународним правом. У протеклих шест месеци на адресу суда стизали су аргументи различитих држава. Једни су образлагали зашто је проглашена независност неоправдана и нелегална док су други тврдили да независност има утемељење у међународном праву.

Србија ће своје аргументе доставити у две књиге. У једној, која има око 350 страна су правни документи и неколико мапа које показују положај Косова у разним историјским фазама од владавине Турске, преко Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, Краљевине Југославије, СФРЈ, државне заједнице Србија и Црна Гора, до Републике Србије. Друга књига има око 600 страна и око 90 докумената који су релевантни за доказивање става да проглашење независности Косова није у складу са међународним правом.

Према незваничним информацијама из Министарства иностраних послова, ставове Београда поднесцима ће подржати Русија, Кина, Грузија, Азербејџан, Аргентина, Боливија, Венецуела, Румунија, Кипар, Шпанија и Словачка.

Очекује се, такође, да став косовских Албанаца подрже Сједињене Америчке Државе, Велика Британија, Немачка, Француска, Швајцарска, Аустрија, Финска, Данска, Словенија.

Суд је позвао и Приштину да преда свој поднесак, али ће тај документ третирати као „писани допринос” чиме је показао да Косово нема статус државе.

По много чему овај случај је јединствен. Пре свега, Међународни суд правде ће први пут од свог оснивања 1945. године одлучивати о томе да ли је сецесија дела територије неке земље у складу са међународним правом. Такође, неке веома утицајне земље као што је Кина први пут ће се појавити као учеснице пред судом.

За аргументе Србије, како кажу у МИП-у, лобирано је широм света у протеклих неколико месеци. Министар Вук Јеремић и ових дана пред истицање рока наставља са том активношћу у Латинској Америци како би за српску страну придобио још неку земљу.

Међународном суду правде је свој поднесак, како јавља Фонет, доставила и Правна служба Уједињених нација. Он не садржи никакав правни, нити чињенични закључак већ се ради о избору више од 200 докумената релевантних за решавање овог случаја.

Све државе које су се укључиле у процес добиће поднеске осталих држава тако да ће видети које су аргументе износили заступници супротног мишљења. На те поднеске могу дати коментаре до 17. јула, а затим ће бити заказана и усмена расправа. Након тога суд ће у релативно кратком року, до краја ове или почетком следеће године, донети саветодавно мишљење.

Министар Јеремић је уверен да се суд неће изјаснити позитивно о легалности самопроглашене независности Косова уколико га буде могуће изоловати од политичких притисака.

После тога, како је рекао за руски дневник „Комерсант”, Косово неће признати више ниједна држава и оно неће моћи да уђе у међународне организације . Из те ситуације како је објаснио Јеремић постоје само два излаза – или ће Косово остати „некаква полудржава” или ће отпочети преговоре са Београдом.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер