четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија и Бугарска потписале Споразум о стварању заједничког предузећа за изградњу Јужног тока
Хроника

Русија и Бугарска потписале Споразум о стварању заједничког предузећа за изградњу Јужног тока

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. новембар 2010.
juzni-tok.jpg

Русија и Бугарска потписале Споразум о стварању заједничког предузећа за изградњу гасовода Јужни ток. Премијер Русије Владимир Путин рекао да ће Бугарска добијати годишње скоро 2,5 милијарди евра, ако се пројекат реализује.

Споразум између руског "Гаспрома" и Бугарског енергетског холдинга, о стварању заједничког предузећа за изградњу гасовода "Јужни ток", потписали су током посете премијера Русије Владимира Путина Софији, шеф Гаспрома Алексеј Милер и извршни директор бугарске компаније Маја Христова, преноси Итар-Тас.

На заједничкој конференцији за новинаре са бугарским колегом Бојком Борисовом, након разговора и потписивања споразума, Путин је рекао да ће Бугарска добијати годишње скоро 2,5 милијарди евра.

"Бугарска од руске стране добија око 600 милиона евра за транзит мале количине руског гаса у друге земље. Ако реализујемо пројекат "Јужни ток", Бугарска ће добијати скоро 2,5 милијарди евра, само зато што на њеној територији лежи гасовод", рекао је Путин.

Руски премијер је оценио да је потписивање споразума важан корак у реализацији билатералних договора.

Договор о прикључивању Бугарске пројекту "Јужни ток" закључен је у јуну 2007. године.

Енергетски односи Русије и Бугарске значајно су се затегли после доласка нове владе у Софији, у августу 2009. године.

Бугарска влада је фактички замрзла пројекат изградње нафтовода Бургас - Александропулос, у којем учествују "Трансњефт", "Росњефт" и "Гаспромњефт", а такође, изразила сумњу у сврсисходност изградње централе у Беланима, коју треба да реализује "Атомстројекспорт".

Путин је додао да је у разговору са Борисовим договорено да се "покрене са мртве тачке" иградња заједничке атомске станице Белане.

Споразум о изградњи атомске станице Белане потписан је још 1984. Године, али је замрзнут 1991. због економских и политичких промена у Бугарској.

Влада Бугарске одлучила је да 2004. године обнови преговоре о реализацији тог пројекта.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер