Početna strana > Hronika > RTS: Restitucija će obuhvatiti i nekadašnju imovinu Nemaca u Vojvodini
Hronika

RTS: Restitucija će obuhvatiti i nekadašnju imovinu Nemaca u Vojvodini

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. avgust 2009.

Do kraja godine najavljeno je usvajanje zakona o restituciji kojim bi mogao da bude rešen i problem konfiskovane nemačke imovine posle Drugog svetskog rata. Tada je svim državljanima Jugoslavije nemačke nacionalnosti oduzeta imovina a procenjuje se da je konfiskovano oko 400.000 hektara zemlje. Uz vojvođanske Švabe oko 300 hiljada ljudi podnelo je zahtev za povraćaj imovine.

Posle 1945. godine, Nemcima u Vojvodini oduzeto je skoro 400.000 hektara zemlje. Među oduzetom imovinom bila je na primer i čuvena Pinova vila u Zrenjaninu, nadomak nekadašnjeg nemačkog kvarta.

Od oko 3500 Nemaca, koliko ih danas živi u Vojvodini, povraćaj oduzete imovine tražilo je njih više od 80 odsto. Nekada u tom delu Srbije živelo je skoro pola miliona Nemaca.

Licima nemačke narodnosti celokupna imovina oduzimana je na osnovu odluke Predsedništva AVNOJ-a, izuzev onih koji su se distancirali od fašizma ili bili na strani NOB-a. Imovina je oduzimana svim onim državljanima Jugoslavije, koji su se pod okupacijom deklarisali ili važili kao Nemci. Neke od tada konfiskovanih kuća godinama su menjale namenu ali i vlasnike.

Tokom nedavne posete Beogradu, evropski komesar za proširenje Oli Ren preneo je stav unije da Srbija neće moći da ide ka Evropi, bez jasno uređenog vlasništva nad zemljištem. Podršku vojvođanskim Švabama da vrate oduzetu imovinu, obećao je i austrijski premijer Hajnc Fišer.

U Nacionalnom savetu nemačke nacionalne manjine u Srbiji smatraju da ukoliko bi se usvojio Zakon o restituciji, taj zakon bi trebalo da se primenjuje u sličnoj formi i u drugim republikama bivše Jugoslavije jer je nemačka imovina svuda oduzimana po istom principu.

"Smatramo da je jedna velika nepravda Nemcima iz bivše Jugoslavije učinjena, i ta nepravda je podržana od strane Evrope iz razloga što postoji sedam bivših republika koje su sad države, od nekih država se strikno traži od strane Evrope da se taj zakon strikno usvoji a recimo Slovenija je glat izbegla tako nešto, ne priznaje nikakvu nemačku imovinu a sada su ponovo potvrdili i u Slovačkoj da ne dolazi u obzir nikakav povraćaj nemačke imovine, kaže predsednik Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine Andreas Birgermajer".

U ministarstvu finansija trenutno istražuju koji su mogući modeli vraćanja imovine. Sekretar tog ministrastva Slobodan Ilić kaže da je mnogo otvorenih pitanja na koja će odgovoriti tek u drugoj polovini septembra, posle skupa koji će biti organizovan sa Savetom Evrope.

Prema ranijoj verziji nacrta zakona o restituciji, deo imovine mogao bi da se vrati u naturi, a deo u obveznicama koje bi se naplaćivale u roku od 20 godina.
Procenjuje se da bi za obeštećenje svim vlasnicima oduzete imovine, pa i vojovđanskim Nemcima, trebalo izdvojiti oko 4 milijarde evra. Zakon o restituciji mogao bi da se nađe u skupštinskoj proceduri do kraja godine.

(RTS)