недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Државни службеници се гомилају упркос строгој забрани запошљавања у јавном сектору
Хроника

РТС: Државни службеници се гомилају упркос строгој забрани запошљавања у јавном сектору

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. јул 2014.

Државни службеници се гомилају упркос строгој забрани запошљавања у јавном сектору. Кратак је списак оних који поштују прописе Владе, свега четири од 145 општина и 24 града. Како изигравају државу и зашто их она не кажњава?

На хиљаду становника четири чиновника. То локалним самоуправама налаже Закон још из 2009. Да је примењен, посао би изгубило око 10.000 људи, али није.

Срећом по њих и по још хиљаде који су у међувремену нашли ухлебљење на државним јаслама. На локалу није помогао ни алтернативни лек - забрана запошљавања у јавном сектору. Има и савесних општина, али су ретке.

Драган Богићевић, председник Општине Мали Зворник, рекао је да је у разговору са Министарством финансија речено да је Мали Зворник жртвован због других општина, тако да та општина нема чак ни онај максималан број запослених што је нарочито тешко у ванредној ситуацији.

Општина Мали Зворник запошљава 52 особе. Исто толико радника плаћа и Трговиште, али има два пута мање становника. Тврде, за свако ново запошљавање добили су - амин.

Ненад Крстић, председник Општине Трговиште, каже да, што се тиче уговора о делу, ту су различите особе на различитим пословима, за шта се добија сагласност Министарства финансија.

Власти на локалу често се смењују, па је тамо највише кандидата за ухлебљење. Није највећи проблем администрација већ посредни буџетски корисници - топлане, водоводи, вртићи. У јавним предузећима увек се нађе радно место више.

Лазар Шестовић из Светске банке рекао је да су општине показале да су довитљиве, веште да не поштују закон о новом запошљавању.

Према његовим речима, најчешћи и најдрастичнији пример је запошљавање путем уговора, није се поштовао закон који одређује индекс плате, мењао се коефицијент, мењали се бонуси.

За непослушне постоје казне. Тако би локалне самоуправе, према закону, морале да добију мање пара из државне касе. Министарство финансија није имало расположиве саговорнике да одговоре на низ питања. Само једно је: Зашто држава до сада то није учинила?

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер